اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

همراه داشتن کارت ملی برای مراجعه به ادارات و حمل و نقل عمومی الزامی است

همراه داشتن کارت ملی برای مراجعه به ادارات و حمل و نقل عمومی الزامی است

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که همراه داشتن کارت ملی برای مراجعه به ادارات و حمل و نقل عمومی الزامی است.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به ترور ناجوانمردانه شهید فخری زاده از انجام اقداماتی به رهبری وی در حوزه ساخت واکسن کرونا در ایران خبر داد.
رئیسی با محکوم کردن این اقدام ددمنشانه که شب گذشته اتفاق افتاد، تصریح کرد: در شرایطی که تحریم ها بر دوش ایران سنگینی می‌کنند، نه تنها هیچ کمکی به ایران نمی شود بلکه دانشمندانمان را هم در این زمینه ترور می کنند و به شهادت می رسانند.
وی به جلسه امروز ستاد ملی کرونا اشاره و مطرح کرد: جلسه امروز با حضور رئیس جمهوری با رعایت دستورالعملهای بهداشتی و با حضور همه اعضا برگزار شد؛ بر اساس مصوبه ستاد ۱۵ نفر از اعضا در جلسه حاضر و بقیه در سالنهای جانبی به صورت وبینار در نشست حاضر بودند.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: امروز گزارشی از روند درمان و اقداماتی که در بیش از ۹ماه در حوزه درمان انجام شده است ارائه شد، همچنین تحقیق بسیار جامعی درباره روند مراقبت از بیماران در بیمارستان مورد بررسی قرار گرفت که واقعا این اقدامات کشور در بحث مقابله با کرونا جای افتخار دارد.
رئیسی در ادامه به وضعیت ارزیابی اعمال محدودیت ها در کشور اشاره و بیان کرد:  از مردم عزیز بابت تحمل و رعایت بسیار مناسب محدودیت های ایجاد شده، تشکر می کنم. به طور کلی با توجه به میزان رعایت دستورالعمل ها که به بالای ۹۰درصد رسیده است، روند بیماری کاهشی شده است.
وی اعلام کرد: اکنون در ۱۶۰ شهر و شهرستان که قرمز رنگ بودند در حدود ۱۴۵ شهر روند کاهش بیماری آغاز شده است. در ۱۵ شهر باقیمانده هم در همین هفته این روند کاهشی شروع خواهد شد.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به محدودیت های کرونایی در ۸۹ شهری که ( از ۵آبان در ۴۳ شهر و از ۱۴ آبان در ۴۶ شهر) اعمال شده است، گفت: از این تعداد به جز دو شهر همه شهرها از حالت قرمز خارج و به نارنجی یا زرد تبدیل شده اند. با توجه به ورودی بیمارستان ها و اینکه میزان بستری هم کاهش یافته است امیدواریم روند فوتی ها هم تا حدود دو تا سه هفته دیگر آثار خود را نشان دهد و روند کاهشی پیدا کند.
رئیسی ادامه داد: نباید دوباره فریب بخوریم که چون روند رو به کاهش است دیگر لازم نیست کاری کنیم بلکه همان طور که رئیس جمهوری هم تاکید کرد؛ همچنان استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی را باید جدی بگیریم و از ترددهای غیر ضرور، حضور در مراسم پرتجمع به خصوص در فضای های بسته امتناع کنیم.
وی افزود: با توجه به سرد شدن هوا و بسته شدن در و پنجره ها و کاهش تهویه باید بیشتر دستورالعمل ها را رعایت کرد چرا که این موارد در شیوع این بیماری بسیار موثر خواهند بود.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: خوشبختانه میزان تستها را تا پایان این ماه به ۱۰۰ یا ۱۲۰ هزار در روز خواهیم رساند.
رئیسی به سامانه یکپارچه رصد آزمایش ها که راه اندازی شده است، اشاره کرد و گفت: اکنون همه آزمایش های مثبت در یک بانک اطلاعاتی جمع آوری می شود؛ در  چهار روز گذشته با استفاده از این سامانه از حضور ۱۷۴۸ نفر که دارای تست مثبت بودند و قصد سفر با هواپیما، قطار و یا اتوبوس داشتند جلوگیری کردیم.
وی اظهار کرد: با توجه به مصوبه ستاد برای کنترل ورود افرادی که دارای تست مثبت هستند از امروز همراه داشتن کارت ملی برای دریافت خدمت در ادارات و برای استفاده از حمل و نقل عمومی الزامی است؛ بنابراین هموطنان برای حفظ سلامتی خود و اطرافیانشان باید حتما کارت ملی همراه داشته باشند. چنانچه آزمایش مثبتی  دیده شود با کارت ملی قابل چک کردن است.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: از امروز ادارات دولتی همه تعطیل هستند مگر اینکه بالاترین مقام مسئول یک دستگاه یا اداره الزام داشته باشه که برخی افراد حضور داشته باشند یعنی حضور حداقلی کارکنان دولت در این هفته مدنظر است.
رئیسی ادامه داد: دوشنبه همین هفته مجددا وضعیت شیوع و بروز بیماری را رصد میکنیم و اگر شهرهایی در وضعیت قرمز یا نارنجی باشند، دوباره محدودیت را اعمال خواهیم کرد و اگر چنانچه شهر یا شهرستانی از وضعیت قرمز به نارنجی یا زرد تبدیل شده باشد به همان نسبت محدودیت ها کاهش پیدا خواهد کرد.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در پایان ضمن تشکر از نیروهای نظامی و انتظامی، وزارتخانه های راه و شهرسازی، ارتباطات و نیز مردم ابراز امیداوری کرد رعایت پروتکل هایی که آغاز شده است، ادامه پیدا کند.

/ایرنا

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی