اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹

واکسن آکسفورد نیازمند بررسی‌های کرونایی بیشتر/ سازمان جهانی بهداشت تذکر داد

واکسن آکسفورد نیازمند بررسی‌های کرونایی بیشتر/ سازمان جهانی بهداشت تذکر داد

دانشمندان سازمان بهداشت جهانی و دانشگاه "آکسفورد" اخیرا گفته‌اند اطلاعات بیشتری در مورد آزمایشات واکسن کووید-۱۹ که توسط دانشگاه آکسفورد و شرکت "آسترازنکا" توسعه داده شده، مورد نیاز است.

به گزارش سی ان بی سی، هفته گذشته اعلام شد واکسن کروناویروس ساخته شده توسط دانشگاه آکسفورد ۷۰ درصد از دچار شدن افراد به علائم کووید-۱۹ جلوگیری می‌کند. علاوه بر آن گفته شد شرکت آسترازنکا شریک دانشگاه آکسفورد در تولید واکسن در حال آماده سازی سه میلیارد دوز از واکسن در سراسر جهان است.

حال روز گذشته دانشمندان دانشگاه آکسفورد و سازمان بهداشت جهانی گفته‌اند که برای تعیین ایمنی و اثربخشی این واکسن داده‌های بیشتری از آزمایشات واکسن کروناویروس شرکت آسترازنکا مورد نیاز است.

سر "جان بل"(John Bell) ، استاد منصوب شده از طرف پادشاهی بریتانیا که در دانشکده پزشکی دانشگاه آکسفورد مشغول به کار است روز گذشته در گفتگو با سی ان بی سی گفت: همیشه در اعلام نتایج علمی یک آزمایش توسط یک بیانیه مطبوعاتی یک مشکل وجود دارد و آن این است که شما تمام داده‌های موجود را ندارید و مردم واقعاً نمی‌توانند به درستی داده‌ها را بررسی کنند.

آسترازنکا روز دوشنبه هفته گذشته اعلام کرد واکسن کرونایی که به‌صورت مشترک با دانشگاه آکسفورد ساخته ‌است تا ۷۰ درصد در پیشگیری از بیماری مؤثر است.

طی آزمایشات این شرکت، یک گروه کوچکی از افراد(همه زیر ۵۵ سال )، ابتدا یک دوز کوچک از واکسن و سپس یک دوز کامل دریافت کردند و گروه بزرگتری از افراد دو دوز کامل واکسن دریافت کردند. واکسن در گروهی که دوز کمتری دریافت کرده‌اند ۹۰ درصد موثر است در حالی که اثربخشی آن در گروه بزرگتر فقط ۶۲ درصد بوده است.

برخی از کارشناسان آمریکایی، از جمله "منصف اسلاوی"(Moncef Slaoui) رئیس "عملیات وارپ اسپید"(Operation Warp Speed) ​​کاخ سفید ، گفت که آنها نگران اختلاف سن بین دو گروه هستند. در میان این نگرانی‌ها "پاسکال سوریوت"(Pascal Soriot)، مدیر عامل آسترازنکا روز پنجشنبه در گفتگو با بلومبرگ گفت که این شرکت به احتمال زیاد مطالعه جدیدی را برای بررسی آزمایش دوز پایین/کم این واکسن در آینده آغاز خواهد کرد و اطلاعات کامل نیز در یک مجله پزشکی منتشر خواهد شد تا افراد بتوانند آن را بررسی کنند.

اما سایر وزرا و کارشناسان دولت انگلیس از واکسن آسترازنکا حمایت کرده‌اند و خاطرنشان کردند که تنظیم کننده‌های دارویی که اطلاعات بیشتری در مورد آزمایشات بالینی مرحله آخر این واکسن دارند در نهایت حرف آخر را خواهند زد. انگلیس روز جمعه از تنظیم کننده‌های دارویی خود خواست تا ایمنی واکسن را برای تأمین موقتی آن مورد ارزیابی قرار دهد و این بدان معنی است که این واکسن می‌تواند قبل از پایان سال در آن کشور توزیع شود.

با وجود نگرانی‌های اخیر، این روند ممکن است در ایالات متحده بیشتر طول بکشد. بل به سی ان بی سی گفت که او پیش بینی می‌کند تا بهار سال آینده انگلیس افراد زیادی را واکسینه کرده باشد.

دکتر "سمیه سامیناتان"(Soumya Swaminathan) ، دانشمند ارشد سازمان بهداشت جهانی گفت که آمارهای آزمایشی آسترازنکا خیلی کوچک هستند و با وجود آنها نمی‌توان به نتیجه نهایی دست یافت چرا که کمتر از سه هزار نفر در آزمایشی که دوز کمتر واکسن این شرکت به آنها داده شد شرکت کرده بودند و در گروه بزرگتر نیز هشت هزار نفر شرکت کرده بودند و اگر بخواهیم این فرضیه را بررسی کنیم که شاید دوز کمتر این واکسن اثربخشی بهتری بر روی افراد دارد پس نیاز است که این شرکت یک آزمایش دیگر و بزرگتر انجام دهد./ ایسنا 
 

تذکر سازمان جهانی بهداشت در مورد واکسن آکسفورد/ آسترازنکا

سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد: برای ارزیابی نتایج آزمایشات واکسن آکسفورد/آسترازنکا به اقداماتی بیش از انتشار نتایج آن و گزارش‌های رسانه‌ای نیاز است.

دکتر "کاترین اوبراین" مدیر بخش ایمن سازی سازمان جهانی بهداشت در سخنانی گفت: آنچه تاکنون در مورد واکسن کروناویروس آکسفورد-آسترازنکا دیده‌ایم گزارش مطبوعاتی بوده است.
وی تاکید کرد: در حقیقت آنچه که مهمترین گام به حساب می آید این است که اطلاعات موجود باید بر اساس بیش از یک گزارش مطبوعاتی مورد ارزیابی قرار گیرد.

به گزارش اسکای نیوز، وی افزود: دوم اینکه لازم است نتایج تحقیقات بدست آمده از نظر داده‌ها و پرسش‌هایی که در مورد اطلاعات در طول آزمایشات پیش می‌آید، مورد بازبینی قرار گیرد.

واکسن آکسفورد/ آسترازنکا روز دوشنبه نشان داد که به دنبال تزریق کامل یک دوز، تزریق نیمی از دوز تا ۹۰ درصد اثربخشی دارد./ ایسنا

رتبه سوم برای واکسن آکسفورد

تاثیر ۷۰ درصدی واکسن کرونا ساخت دانشگاه آکسفورد

سایه «اشتباه» بر تولید واکسن «آسترازنکا»/ آزمایش تکمیلی انجام می‌شود

  

کپی