اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

تجمع گسترده هنرمندان مخالفان کوبایی در مقابل وزارت فرهنگ هاوانا

تجمع گسترده هنرمندان مخالفان کوبایی در مقابل وزارت فرهنگ هاوانا

بیش از ۱۵۰ نفر روز جمعه به منظور نشان دادن همبستگی با هنرمندان مخالف کوبایی که با سرکوب دولتی مواجه هستند، وزارت فرهنگ کوبا را محاصره کردند.

به نقل از رویترز، تظاهرکنندگان به دنبال سرکوب جنبش "سن ایسیدرو" (San Isidro) هنرمندان و فعالان مخالف توسط مقامات، خواستار گفت‌وگو بر سر محدودیت‌های آزادی بیان و آنچه سرکوب دولتی می‌خوانند، بودند.

دولت‌های هلند و چک و عفو بین‌الملل به همراه دیگر گروه‌های مدافع حقوق بشر، روز جمعه در مورد حقوق بشر کوبا اظهار نگرانی کردند.

این جنبش به زندانی شدن یک خوانند رپ به اتهام اهانت اعتراض می‌کند که توجه‌ها را به برخورد دولت تک‌حزبی کوبا با حقوق بشر جلب کرده است. ۸ عضو و متحدان این جنبش نیز ۱۰ روز پیش دست به اعتصاب غذا زدند.

مقامات روز پنجشنبه با استناد به نقض پروتکل‌های سلامتی کووید ۱۹، اعتصاب را شکسته و همه را از مقر جنبش بیرون کردند. مخالفان گفتند این بهانه‌ای برای پایان دادن به اعتراض آن‌ها بوده است.

۱۴ مخالف، از جمله ۵ نفر که هنوز در اعتصاب غذا هستند، مدت کوتاهی دستگیر شدند. آن‌ها اظهار کردند تلفن‌های همراه‌شان توقیف و تنظیم مجدد (ری‌ست) شده و تصاویر اقدامی که علیه آن‌ها صورت گرفته، حذف شده‌اند.

جنبش سن ایسیدرو که نام خود را از محله‌ای قدیمی در هاوانای قدیم و محل مقر جنبش گرفته است، در سال ۲۰۱۸ به منظور مخالفت با حکمی که به گفته جنبش، سانسور در بخش فرهنگی را افزایش داده بود، تشکیل شد.

هنرمندان کوبایی که اغلب از نمایش بی‌احترامی خود برای انتقاد از دولت استفاده می‌کنند، با بازداشت‌های موقت متعدد و دیگر اشکال سرکوب روبه‌رو شده‌اند. دولت، مخالفان از جمله اعضای سن ایسیدرو را مزدورانی می‌خواند که از سوی ایالات متحده برای بی‌ثبات کردن کوبا هدایت می‌شوند. / ایسنا

کپی