اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹

مدیریت درست مارادونا در کسب محبوبیت اجتماعی

مدیریت درست مارادونا در کسب محبوبیت اجتماعی
سعید معدنی جامعه شناس

در طول تاریخ همیشه انسان‌هایی هستند که در حرفه خودشان شاخص بوده‌اند، انسان‌هایی که محبوبیت خود را تصادفی به‌دست نیاوردند و با انجام برخی کارها به این محبوبیت دست یافتند. این انسان‌ها معمولاً از هیچ، شروع می‌کنند و پس از آن با موفقیت در حوزه خود به همه جا می‌رسند.

یکی از حوزه‌هایی که چنین اشخاص خاصی موفق به جلب آن می‌شوند حوزه اجتماعی است. این انسان‌ها در حوزه‌های مختلفی همچون هنری و ورزشی حضور دارند و در نوع خود انسان‌های جالبی هستند.

علی شریعتی می‌گوید: «خواندن زندگی انسان‌های موفق به خودسازی کمک می‌کند و برای رسیدن به موفقیت باید زندگی این انسان‌ها را بخوانیم و با نوع زندگی‌شان آشنا شویم.» دیگو مارادونا جزو این چهره هاست و او در دوران درستی به دنیا آمد. دورانی که تلویزیون کشف شد و مردم از سراسر جهان بازی‌های او را در جام جهانی و جادوگری‌های او را از صفحه جادویی تماشا می‌کردند. 

انسان‌ها چند نوع هستند؛ برخی انسان‌ها از زمانه خود زودتر به دنیا آمده و چیزهای فراوانی می‌دانند که البته تعداد این افراد زیاد نیست. برخی دیگر عقب‌تر از زمانه خود هستند که تعداد این قشر بسیار زیاد است. به جز اینها انسان‌هایی هستند که بموقع و در زمانه‌ای درست به دنیا می‌آیند که البته تعداد این افراد هم چندان زیاد نیست. مهم‌ترین موضوع این است که فرد بتواند زندگی خود را بدرستی مدیریت کند تا در جامعه جهانی شناخته‌تر شود.

مارادونا محبوبیت خود را از مدیریت درست به دست آورد، البته در این راه اشتباهاتی هم داشت که این اشتباه اعتیاد به مواد مخدر بود اما این موضوع چندان در محبوبیتش تأثیر منفی نگذاشت و باز هم محبوبیت جامعه جهانی را به همراه داشت. او در زمین بازی می‌درخشید و در زندگی شخصی‌اش عقاید خاصی داشت، عقایدی که هر انسان محبوبی ندارد یا نمی‌تواند داشته باشد. عقاید سوسیالیستی او موضوعی بود که باعث محبوبیتش در خارج از زمین فوتبال شد. او در منطقه فقیرنشینی به دنیا آمد و حامی فقیران بود. عقاید او باعث شد تا چهره اشخاصی همچون فیدل کاسترو و چه‌گوارا را بر بدن خود نقش کند و او خیلی به فیدل کاسترو نزدیک بود و او را اسطوره زندگی اش می‌دانست. او سوسیالیست بود و مخالف نظام سرمایه‌داری که این موضوع برای سرمایه داران گران تمام می‌شد. سرمایه داران در آن زمان تلاش می‌کردند که چهره مارادونا را مخدوش کنند و او را از بین ببرند اما نگاه او به اقشار ضعیف جامعه باعث شد تا در میان این توده فراوان محبوبیت به‌دست آورد.

مارادونا با شخصیتی که داشت توانست از بُعد ورزشی برای توده مردم احساسات درستی ایجاد کند. او با محرومان دوست بود و با کسانی دوستی کرد که در آن زمان اسطوره بودند که این موضوع باعث شد در میان توده مردم و روشنفکران محبوبیت به‌دست آورد و در عرصه ورزش رسیدن به چنین محبوبیتی بعید به نظر می‌رسد اما مارادونا توانست این محبوبیت را به‌دست آورد.

در حال حاضر و در دوران ما فوتبالیست‌هایی همانند مسی و رونالدو حضور دارند اما بُعد شخصیتی این دو به گونه‌ای است که نمی‌توانند در جامعه به محبوبیت مارادونا دست یابند. این دو نفر مثلاً برای حضور در خاورمیانه به‌دنبال کسب درآمد هستند و اینها تنها به‌دنبال پول هستند و جامعه تنها این دو را به‌عنوان بازیکن مشهور می‌شناسد نه به‌عنوان بازیکن محبوب.

در کشور ما چنین شخصیت‌هایی وجود دارند همانند علی کریمی اما محدودیت‌های اجتماعی باعث می‌شود تا او نتواند به محبوبیت جهانی دست پیدا کند. اکثر بازیکنان جام جهانی 98 چنین شرایطی دارند، اینها از کف جامعه هستند و فقیر بودند و پس از آن با درخشش در زمین فوتبال به محبوبیت دست یافتند و علاوه بر این برخی بازیکنان این تیم با فوتبالیست‌های مشهور دنیا نشست و برخاست داشتند و به نوعی با راه و روش جذب جامعه جهانی تا حدودی آشنا هستند. فوتبالیست‌هایی که شهرت دارند اگر بتوانند با توده مردم همراه باشند جاودانه می‌مانند. نوع رفتار مارادونا نسبت به گلزنی محمدرضا خلعتبری در لیگ امارات بسیار جالب بود. مارادونا در آن فیلم خلعتبری را می‌بوسد و او را در آغوش می‌گیرد و دور زمین با این فوتبالیست کشورمان می‌چرخد. رفتارهای چنین انسان‌هایی حساب شده است. کشور ما از نظر سیاسی همردیف با کشورهایی همچون ونزوئلا و کوبا است و ما با این کشورها در حال مبارزه با امریکا هستیم. به‌همین دلیل گلزنی فوتبالیست ما در لیگ امارات توسط مارادونا تا این حد شادی‌بخش بود.

بیشتر بخوانید:

گرسنگی با مارادونا تحمل پذیرتر بود

چه کسی تابوت مارادونا را حمل کرد؟+ تصویر

کپی