اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹
گزارش اختصاصی «ایران آنلاین» از بررسی آمارهای مبتلایان و جانباختگان به کرونا در هفته اخر آبان و هفته اول آذرماه

کاهش شیوع کرونا در هفته اول آذرماه به روایت آمار

کاهش شیوع کرونا در هفته اول آذرماه به روایت آمار
حمید حاجی‌پور گزارش نویس

میانگین روزانه مبتلایان به کرونا در هفته آخر آبانماه 12 هزار و 865 و جانباختگان 473 نفر است در حالی که این تعداد در هفته نخست آذرماه با کاهش روبه‌رو بوده است. تعداد مبتلایان به 11 هزار و 831 نفر رسیده است و آمار جانباختگان به 457 نفر.

ایران آنلاین: جریمه 51 هزار خودرو و پلمب بیش از 11 هزار واحد صنفی در 6 روز نخست طرح محدودیت‌های کرونایی گویای این نکته است هنوز برخی از هموطنان‌مان به جدی بودن وضعیتی که در آن قرار گرفته‌ایم پی نبرده‌اند.

با افزایش تعداد مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در کشور و مرگ بیش از 47 هزار هموطن و نزدیک شدن آمار مبتلایان به کووید 19 به یک میلیون تن از اول اسفند سال گذشته تا کنون، تعطیلی دو هفته‌ای تهران برای مهار این آمار  و کاهش مرگ و میر پس از کش و قوس‌های فراوان در استان‌های پرخطر به اجرا درآمد. اما آیا این طرح محدودیت‌ها به میانه رسیده است موفق عمل کرده‌است؟

دستور رییس جمهور برای تعطیلی کامل همه دستگاه‌های دولتی در هفته آینده نشانگر این موضوع است که دولت قصد دارد محدودیت‌ها را به بیشترین حد برساند تا از سرعت شیوع کووید بکاهد. در این گزارش به عملکرد پلیس و سایر سازمان‌ها در هفته نخست اجرای محدودیت‌ها می‌پردازیم.

جریمه 51 هزار خودرو در 6 روز

در هفته گذشته بنابر آمار معاونت عملیات ناجا  در اجرای طرح کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا 10 هزار و 892 نفر از نیروهای پلیس در هزار و 948 نقطه از کشور به کار گرفته شده‌اند.

همچنین پلیس در این شش روز، ۳۴۶ هزار و ۱۵۰ مرتبه از  صنوف مختلف بازدید کرده است و این در حالی است که به ۱۹۳هزار و ۷۰۱  صنف تذکر داده و تخلف آنها را صورت جلسه کرده است و نسبت به پلمب ۱۱هزار و ۹۴۱  واحد صنفی متخلف نیز اقدام کرده است. در این شش روز ۶۹۵ هزار و ۱۲۹ راننده خودرو تذکر شفاهی گرفته‌اند.

در اعمال طرح محدودیت تردد شبانه ۵۱هزار و ۹۵۶خودرو را جریمه شده‌اند و ۲۱۹هزار و ۷۹۲ پیامک به رانندگان خاطی ارسال شده است.

افزایش پروتکل‌های بهداشتی در جامعه

دکتر علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا معتقد است بر اساس گزارش‌های دریافتی این ستاد، رعایت پروتکل‌های بهداشتی بین مردم به ۸۵ تا ۹۰ درصد رسیده که بسیار امیدوار کننده است و برای کاهش تردد کارکنان دولت با وسایل حمل و نقل عمومی پیشنهاد شناور شدن ساعت کار کارمندان نیز در دستور کار قرار گرفته است.

وی همچنین عنوان کرده است که با شناور شدن ساعت کار کارکنان در ادارات، این کمک خواهد کرد تا حجم تردد با وسایل حمل و نقل عمومی و به خصوص با مترو کاهش یابد.

خروج ۶۹ شهرستان از وضعیت قرمز

اما خبر خوشی که معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داد، این است که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و اجرای طرح‌های مردم محور، ۶۹ شهرستان کشور از وضعیت قرمز خارج و به وضعیت نارنجی و زرد تبدیل شده‌اند.

حریرچی این خبر را  روز گذشته در ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونای استان زنجان که در سالن مدیریت بحران استانداری قزوین برگزار شد، اعلام کرد و افزود:« اوایل و اواسط آبان‌ماه ۴۶ شهرستان قرمز و ۴۳ شهرستان قرمز شدید اعلام و تعطیلی سطوح شغلی دو، سه و چهار در آنها اعمال شد که هم اکنون با اجرای طرح‌های مردم محور شاهد بهبود وضعیت آنها هستیم.»

همکاری مردم و به حداقل رساندن دورهمی‌ها و اجتماعات، موردی است که حریرچی نقطه کلیدی در اجرای همه طرح ها دانست و  اشاره کرد که راه مقابله با این ویروس از بیمارستان نمی‌گذرد بلکه در سطح اجتماع و تغییر رفتار مردم صورت خواهد گرفت.

حریرچی تعطیلی‌های موقت اصناف و مشاغل را هم از نظر دور نداشت و در این خصوص گفت: «ما حال و وضعیت کسانی را که با دستفروشی، کارگری و مغازه داری کسب درآمد می‌کنند، درک می‌کنیم ولی با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری از دوگانه سلامت و امنیت، اولویت با سلامت مردم است.»

وی با بیان اینکه ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر روزانه براثر کرونا جان خود را از دست می‌دهند، افزود: «حدود ۳۵ درصد فوتی‌های ما در اکثر استان‌ها بر اثر بیماری کرونا بوده که خیلی دردآور است. درست است که ۷۵ درصد فوتی‌های کرونا بالای ۶۰ سال هستند ولی باید توجه کنیم که بسیاری از این افراد در این سن به تجربه و بازدهی رسیده اند. ما باید اقدامات خود را برای مقابله با کرونا تشدید کنیم و امیدواریم تا آخر بهمن ماه با اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی حداقل ۴۰ درصد موارد مرگ و میر و ۵۰ درصد موارد بستری کرونا را کاهش دهیم.»

آمارها چه می‌گویند؟

بررسی آمار مبتلایان و جانباختگان به ویروس کووید 19 در سراسر کشور نشان می‌دهد در یک هفته پایانی آبانماه و پیش از اجرای طرح محدودیت‌های کرونایی، 90 هزار و 55 نفر از هموطنان‌مان به این ویروس مبتلا و متاسفانه 3 هزار و 314 تن از دنیا رفته‌اند.

---

بررسی آمار هفته نخست آذرماه که با اجرای محدودیت‌ها روبه‌رو بود هم حاکی از این است که 82 هزار و 820 تن از هموطنان‌مان به کرونا مبتلا و 3 هزار 199 نفر در مقابل آن تسلیم شده‌اند.

میانگین مبتلایان در هر روز در هفته آخر آبانماه 12 هزار و 865 نفر و جانباختگان 473 نفر است در حالی که این تعداد در هفته نخست آذرماه با کاهش روبه‌رو بوده است. تعداد مبتلایان به 11 هزار و 831 نفر رسیده است و آمار جانباختگان به 457 نفر.

 

---

طبق آمار با اجرای محدودیت‌ها روزانه بیش از هزار نفر از تعداد مبتلایان در سراسر کشور کسر شده است و از تعداد جانباختگان نیز بطور متوسط 42 نفر. این جدول آماری بیانگر این نکته است احتمالا با افزایش محدودیت‌ها در هفته دوم سرعت انتقال این ویروس کم وکمتر خواهد شد البته با همکاری مردم و اجرای پروتکل‌های بهداشتی.

 

 

کپی