اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹

روباتی در مصر که آزمایش کرونا می گیرد

روباتی در مصر که آزمایش کرونا می گیرد

"محمود الکومی" (Mahmoud el-Komy) مخترع مصری اخیرا موفق به طراحی روباتی موسوم به "Cira-03" شده است که این روبات می‌تواند به کاهش قرار گرفتن کادر درمان در معرض بیماری کووید-۱۹ کمک کرده و از انتقال ویروس جلوگیری کند.

در شرایطی که مصر با موج دوم ویروس کرونا مواجه شده است، یک مخترع در حال آزمایش یک روبات کنترل از راه دور است که می‌تواند آزمایش کووید-۱۹ را انجام دهد، دمای بدن بیماران را اندازه گیری کرده و در صورت عدم استفاده بیماران از ماسک در بیمارستان خصوصی در شمال قاهره، به آنها هشدار دهد.

محمود الکومی، طراح این روبات می‌گوید: این روبات می‌تواند به کمتر شدن تماس کادر درمانی با بیماران مبتلا به کووید-۱۹ و جلوگیری از انتقال ویروس کمک کند.

ربات مذکور که دارای صورت شبه انسان و سر و بازوهای روباتیک است، می‌تواند آزمایش خون انجام دهد، آزمایش اکوکاردیوگرام و اشعه ایکس انجام دهد و نتایج این آزمایشات را در صفحه‌ای که به جلوی بدنش و روی سینه آن متصل است، به بیماران نشان دهد.

الکومی گفت: من سعی کردم روبات انسان نما باشد تا بیماران از آن نترسند و هنگامیکه او برخی معاینات را بر روی آنها انجام می‌دهد، حس بدی به آنها دست ندهد. تاکنون بیماران واکنش خوبی دربرابر او نشان داده‌اند. آنها روبات را دیدند و نه تنها نترسیدند، بلکه اعتماد بیشتری داشتند، چرا که ربات دقیق‌تر از انسان است.

روبات"Cira-۰03" چانه بیمار را بالا برده و سپس به کمک بازوهایش سواب را داخل دهان بیمار برده و آزمایش کروناویروس را انجام می‌دهد.

"ابوبکر المیحی" (Abu Bakr El-Mihi)، رئیس یک بیمارستان خصوصی که این روبات در آنجا در حال آزمایش است، گفت که آنها از این ربات برای گرفتن دمای بدن افرادی که مشکوک به بیماری کووید-۱۹هستند، استفاده می‌کنند./ایسنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی