اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹

اهدای تندیس نماد اصفهان به سه پزشک

اهدای تندیس نماد اصفهان به سه پزشک

انجمن دوستداران اصفهان که طی ۱۰ سال گذشته، در همایش سالانه روز اصفهان با تقدیم تندیس نماد اصفهان از ۵۰ نفر از سرآمدان اصفهان به پاس تلاش‌هایشان قدردانی کرده، امسال تندیس خود را به سه پزشک اهدا می‌کند.

شاهین سپنتا، عضو انجمن دوستداران اصفهان با اعلام این خبر به ایسنا گفت: امسال با توجه محدودیت های قرنطینه کرونا، فعالیت های دوستداران اصفهان به مناسبت روز اصفهان (یکم آذرماه) بیشتر در فضای مجازی انجام شد و البته نهادهای شهری هم برنامه‌های خوبی در این مورد داشتند.

وی خاطر نشان کرد که هفته میراث فرهنگی اصفهان از یکم تا هفتم آذرماه به پیشنهاد انجمن دوستداران اصفهان به این ترتیب است: یکم آذر، روز اصفهان و برگزیدن نماد اصفهان/ دوم آذر، روز آثار تاریخی و بافت تاریخی اصفهان/ سوم آذر، روز سرآمدان اصفهان/ چهارم آذر، روز هنرهای دستی اصفهان/ پنجم آذر، روز تبادل فرهنگی با خواهرشهرهای اصفهان/ ششم آذر، روز میراث ناملموس اصفهان (باورها و آیین‌ها) / هفتم آذر، روز خوراکی‌ها و سوغات اصفهان.

سپنتا توضیح داد: امسال یکم آذرماه، روز اصفهان و هفتۀ اصفهان را در حالی گرامی می‌داریم، که نزدیک به یک سال از همه‌گیری ویروس کووید۱۹ در ایران و جهان می‌گذرد و در این مدت شمار زیادی از هم‌میهنان ما و همشهریان اصفهانی یا گرفتار تأثیرات منفی اجتماعی و اقتصادی این همه‌گیری بوده‌اند و یا خود و خانوادۀ خود به آن مبتلا شده‌اند و عزیزان خود را از دست داده‌اند.

وی افزود: در این میان رنجی که کادر بهداشت و درمان متحمل شدند، نسبت به سایرین مضاعف بود. چون هم به عنوان یک شهروند گرفتار آثار سوء این همه‌گیری بودند و هم به واسطه مسؤولیت شغلی، شریک درد و رنج بیماران و خانواده‌های داغداری بودند، که عزیزان خود را بر اثر بیماری از دست داده بودند.

عضو انجمن دوستداران اصفهان تصریح کرد: افزون بر این، ناشناخته بودن عملکرد مرموز این ویروس، کمبود دارو و امکانات محدودِ درمانی متعاقب تحریم‌های ظالمانۀ آمریکا، ساعات کاری طولانی در شرایط سخت قرنطینه، دوری از همسر و فرزندان و دیگر اعضای خانواده و فشار روانی شدید در مراکز درمانی برای ده ماهِ پیاپی، نیز مزید بر علت شد، تا تأثیر منفی این رنجِ مضاعف را بر کادر بهداشت و درمان دوچندان کند.

سپنتا افزود: شوربختانه در چنین شرایط دشواری، شماری از کادر پرتلاش و فداکار بهداشت و درمان در سراسر کشور و از جمله در اصفهان، جان خود یا اعضای خانوادۀ خود را در راه رسیدگی به آلام بیماران نثار کردند و همچنان نیز ایثار می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه در چنین هنگامه‌ای، شماری از سازمان‌های مردم‌نهاد اصفهان از همان روزهای نخست کوشیدند تا با تهیه و جمع‌آوری کمک‌های مردمی، در تهیۀ اقلام بهداشتیِ مورد نیاز مراکز درمانی سهم کوچکی در این کارزار بزرگ ایفا کنند، گفت: اگرچه باور داریم که نقش یکایک زنان و مردان کادر بهداشت و درمان کشور و از جمله اصفهان در این بحران فراگیر، چنان عظیم و ستودنی است که مراتب قدردانی قلبی و زبانی ما در برابر آن ناچیز است، با این حال انجمن دوستداران اصفهان بر خود بایسته می‌داند که تندیس نماد اصفهان را که همه ساله در روز اصفهان به افراد یا نهادهای شاخص، سرآمد و تأثیرگذار در عرصه‌های مختلف علمی، فرهنگی، ادبی، هنری، ورزشی، و اجتماعی اصفهان اهداء می‌کند، امسال به نمایندگی عموم کادر درمان اعم از پزشکان، پیراپزشکان، پرستاران و سایر رده‌های شغلی بهداشت و درمان اصفهان به پاس این مجاهدت عظیم به ۳ نفر از این عزیزان  تقدیم کند.

عضو انجمن دوستداران اصفهان، تصریح کرد: انجمن دوستداران اصفهان طی ۱۰ سال گذشته، در همایش سالانه روز اصفهان با تقدیم تندیس نماد اصفهان از ۵۰ نفر از سرآمدان اصفهان به پاس تلاش‌هایشان قدردانی کرده است و افرادی که امسال تندیس نماد اصفهان به آن‌ها اهدا می‌شود، دکتر رامین سامی، متخصص بیماری‌های داخلی و فوق تخصص بیماری‌های ریه و رئیس بیمارستان خورشید اصفهان، دکتر فرزین خوروَش متخصص بیماری‌های عفونی و دکتر کیانا شیرانی متخصص بیماری‌های عفونی هستند.

سپنتا گفت: امیدواریم که در ماه‌های آینده، با همکاری مسئولانۀ عموم شهروندان و رعایت ضوابط قرنطینه و فاصلۀ فیزیکی -اجتماعی، شاهد به ثمر نشستن تلاش‌های شبانه‌روزی کادر درمان شهرمان در مهار  ویروس کرونا باشیم و در جشن بزرگ شکست کرونا، به نمایندگی از مردم شهر تندیس نماد اصفهان را که هنرِ دستِ کیقباد بذرافشان است، حضوری به این عزیزان تقدیم کنیم./ایسنا

کپی