اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹
رئیس جمهوری در نشست هیات دولت مطرح کرد

راه‌حل بزرگ تغییر شرایط ایران و آمریکا

راه‌حل بزرگ  تغییر  شرایط ایران و آمریکا

گروه سیاسی/ «تعهد در برابر تعهد، اقدام در برابر اقدام، کاهش تنش در برابر کاهش تنش، احترام در برابر احترام». اینها محورهای سیاست جمهوری اسلامی ایران است که رئیس جمهوری با اشاره به آنها خطاب به دولت آینده امریکا یادآور شد اگر چنین اراده‌ای در حاکمان آینده امریکا وجود داشته باشد، حل مسأله بسیار آسان است.


مسأله مورد اشاره حجت‌الاسلام حسن روحانی هم توافق هسته‌ای برجام است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری فعلی امریکا با خروج از آن و اعمال تحریم‌های سنگین علیه کشورمان، فرجام آن را در هاله‌ای از ابهام برده و حالا با انتخاب جو بایدن دموکرات انتظار می‌رود دولتمردان جدید بعد از استقرار در کاخ سفید سیاست جدیدی را در پیش بگیرند.
رئیس‌جمهوری دیروز و در جلسه هیأت دولت با قدردانی از مقاومت ملت ایران در جنگ اقتصادی سه ساله در برابر ترامپیان، تصریح کرد: یکی از مظاهر بزرگ پیروزی ملت ایران و شکست حتمی و قطعی دشمن در این جنگ اقتصادی، پایان دوران ترامپیسم است.
وی گفت: در تاریخ ایران 2 دفاع مقدس داشتیم یک دفاع مقدس 8 ساله در برابر صدامیان و یک دفاع مقدس در برابر جنگ اقتصادی ترامپیان و بحمدالله ملت ما در هر دو جنگ موفق و پیروز شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، روحانی با اشاره به حمایت تقریباً شرق و غرب در جنگ 8 ساله از رژیم متجاوز صدام اظهارداشت: در این جنگ 3 ساله هم تقریباً تنها بودیم و کسی ما را یاری و کمک نکرد اما این کارگران، کشاورزان، صادرکنندگان و تلاشگران تولید به‌عنوان سربازان خط مقدم جبهه اقتصاد و مردم عزیز ما بودند که مقاومت و ایستادگی کردند و تا امروز ما را به پیروزی رساندند. روحانی با اشاره به شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا افزود: این آدم اقدامات ضدانسانی، تروریستی و سبعانه‌ای نسبت به ملت ایران حتی در دوران کرونا انجام داد و هر روز به فشارهای خود علیه کشورمان افزود تا جایی که گروه حاکم بر کاخ سفید با اقدام صندوق بین‌المللی پول که قصد داشت 5 میلیارد دلار برای مسائل پزشکی و مقابله با کرونا اختصاص دهد، مخالفت کرد. روحانی تصریح کرد: عوامل شکست این فرد، سیاست‌های غلط خارجی، بهداشتی، اقدام نژادپرستانه و غیرقابل اعتماد بودن وی بود. او مسیر عوام‌فریبانه و پوپولیستی خود را ادامه داد و خدا را شکر که این شر از سر مردم امریکا و مردم منطقه پاک شد.
دولت آینده امریکا جبران کند
رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه دولت آتی امریکا باید اقدامات بزرگی انجام دهد تا بتواند اشتباهات گذشته و آن همه اقداماتی که چهره امریکا را تخریب کرده، جبران کند، اظهارداشت: امیدواریم دولت آینده امریکا در اولین قدم‌های خود با صراحت سیاست‌های ترامپ را نسبت به ایران و همچنین اقدامات ضد حقوق بشری و تروریستی او را محکوم و سیاست‌های نادرستی را که دولت قبلی در طول 4 سال اعمال کرده است، جبران کند.
روحانی با تأکید بر اینکه سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران کاملاً روشن است، تصریح کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران همان‌طور که بارها تأکید کرده، تعهد در برابر تعهد، اقدام در برابر اقدام، کاهش تنش در برابر کاهش تنش، احترام در برابر احترام و تعهدات بین‌المللی در برابر تعهدات بین‌المللی است. اگر چنین اراده‌ای در حاکمان آینده امریکا وجود داشته باشد، به نظر من حل مسأله بسیار آسان است.
رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: ایران و امریکا هر دو می‌توانند تصمیم بگیرند و اعلام کنند که به شرایط 20 ژانویه 2017 برمی‌گردند. این می‌تواند راه‌حل بزرگی برای بسیاری از مسائل و مشکلات باشد و مسیر و شرایط را کاملاً تغییر دهد و سپس می‌توان مراحل بعدی را در بخش‌های مختلف ادامه داد.
 برنامه دولت بر مبنای شرایط سخت آماده شده
روحانی با بیان اینکه برنامه‌های دولت بر این مبنا نیست که فردا چگونه خواهد بود، بلکه براساس شرایط سخت تدوین شده است، گفت: دولت برنامه 9 ماهه‌ای را بر مبنای شرایط سخت تدوین کرده است اما در عین حال همواره این چنین بوده که اگر مشکلی برای مردم در زندگی پیش آمده به‌خاطر فشارهای ناحق و غیرانسانی کاخ سفید بوده و هر زمانی که آنها به تعهدات بین‌المللی برگردند، آن شرایط عوض خواهد شد.
  رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: در شرایط قبل از سال 1397 با تلاش مردم و همه دست‌اندرکاران در دولت و قوای دیگر می‌توان آمار و ارقام شاخص‌های اقتصادی و دستاوردها را با دوران بلندمدت تاریخ ایران مقایسه کرد.روحانی اضافه کرد: سال 94 الی 96 و قبل از شروع جنگ اقتصادی را می‌توان با شرایط اقتصادی ایران در 41 سال قبل مقایسه کرد و در این 3 سال در بسیاری از شاخص‌های مهم اقتصادی شاهد پیشرفت ملموس هستیم.
وی افزود: رشد تولید ناخالص ملی در متوسط 41 سال، 1.5 درصد است و رشد اقتصادی و رشد اقتصادی در 3 سال 94 الی 96، 4.7 درصد است. یعنی بیش از 3 برابر رشد افزایش داشته است. میزان اشتغال خالص هم در 41 سال به طور متوسط 261 هزار است و در این 3 سال به طور متوسط 684 هزار نفر است. روحانی اضافه کرد: میزان صادرات غیرنفتی در 41 سال به طور متوسط 10 میلیارد دلار بوده و در این 3 سال به طور متوسط بیش از 30 میلیارد دلار بوده است. تورم هم متوسط 41 سال 19.5 درصد است در این 3 سال تورم به طور متوسط 10.2 است.
رئیس‌جمهوری ادامه داد: همه شاخص‌های اقتصادی نشان می‌دهد که دولت جمهوری اسلامی ایران در طول 3، 4 سال قبل از جنگ اقتصادی دارای سیاست و عملکرد درست و قابل مقایسه و قابل ارائه در دوره بلندمدت تاریخ اقتصادی ایران بوده است. روحانی گفت: در 3 سال گذشته نیز که در جنگ تمام عیار اقتصادی بودیم و با وجود مواجهه با کرونا، شاهد اقدامات بزرگی در عرصه تولید هستیم و تولید صنعتی در مهرماه امسال نسبت به شهریور ماه امسال از رشد 75 درصدی برخوردار بوده است و این بدان معناست که مردم در سخت‌ترین شرایط بهترین عملکرد را داشته‌اند، لذا ملت ایران امروز پیروز است و فردا هم پیروز خواهد بود.
مردم بیش از 90 درصد دستورالعمل‌های  بهداشتی را رعایت کردند
رئیس‌جمهـــوری در بخـــــــــــــش دیگری از سخنان خود با قدردانی از ملت ایران به‌خاطر رعایت‌ دستورالعمل‌های پزشکی بویژه در 2 هفته اخیر، اظهار داشت: در 2 هفته‌ای که بسیاری از شهرها شرایط قرمز، نارنجی و زرد اعلام شده بر اساس آمار قرارگاه مردم بیش از 90 درصد دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کردند و این اقدام افتخارآمیزی است و مردم در این زمینه کار بزرگ و حماسی انجام دادند و به فضل الهی در پایان 2 هفته شرایط بهتری را شاهد خواهیم بود.
روحانی در ادامه با اشاره به جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با رهبر معظم انقلاب، گفت: رهبر معظم انقلاب در این جلسه دستورات مهمی در رابطه با جهش تولید کسر بودجه و مسائل مربوط به نظام بانکی و حمایت از قشر کم‌درآمد صادر فرمودند که به همه وزرا و مسئولان تأکید شده که این موارد را پیگیری کنند.
وی با اشاره به مشکلات و نقاط ضعف موجود در خصوص تراکم جمعیتی در حوزه حمل‌ونقل بویژه در اتوبوس و مترو در برخی از ساعات روز، گفت: در جلسه رؤسای کمیته‌های تخصصی کرونا این موضوع مورد توجه قرار گرفته، لذا تصمیم گرفتیم از هفته آینده وزرا و مدیران دستگاه‌های اجرایی به حداقل ضروری حضور کارمندان در ادارات اکتفا کنند و بخش‌هایی را که حضور آنها ضرورتی ندارد تعطیل کنند تا شاهد خلوت‌تر شدن اتوبوس‌ها و مترو باشیم و شرایط بهتری برای سلامتی مردم جامعه فراهم شود.
روحانــــی در بخــــــش دیگری از سخنان خود با تبریک میلاد باسعادت امام حسن عسگری(ع)، ایشان را آموزگار زندگی در سخت‌ترین شرایط توصیف کرد و گفت:‌ این امام بزرگوار در سخت‌ترین شرایط و محدودیت پادگانی زندگی می‌کردند و در اطراف ایشان پادگان‌های نظامی وجود داشت تا مردم نتوانند از رهنمودهای ایشان استفاده کنند و این امام بزرگوار با هوشمندی توانستند، آموزه‌های لازم را به مردم منتقل کنند.
رئیس‌جمهوری همچــــــنین با تبریک روز بسیج، گفت: فرمان امام راحل در پنجم آذر سال 58 در رابطه با تشکیل بسیج بسیار حائزاهمیت بود و بسیج در مقاطع مختلف از جمله در دوران دفاع مقدس و حتی در رابطه با مقابله با کرونا نقش بسیار ارزنده‌ای دارد و این از یادگارهای مهم امام راحل است که می‌توانیم از آن برای حفظ استقلال کشور، منافع ملی و رشد و توسعه کشور و حمایت از مردم استفاده کنیم.

کپی