اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹
جو بایدن ضمن معرفی رسمی اولین اعضای کابینه‌اش بر بازسازی ائتلاف‌های جهانی تأکید کرد

بازگشت امریکا

بازگشت امریکا

جو بایدن اولین اعضای کابینه‌اش را به‌صورت رسمی معرفی کرد؛ کابینه‌ای که به گفته او منعکس‌کننده «بازگشت امریکا به صحنه و آمادگی این کشور برای رهبری جهان» است.

 او جان کری یکی از معماران توافق اقلیمی پاریس را به‌عنوان فرستاده «امور اقلیمی»، آوریل هینز را به‌عنوان «مدیر اطلاعات ملی»، الخاندرو مایورکاز را به‌عنوان «وزیر امنیت ملی»، جِیک سالیوان را به‌عنوان «مشاور امنیت ملی کاخ سفید» و لیندا توماس-گرینفیلد را به‌عنوان «سفیر امریکا در سازمان ملل» معرفی کرد.
 او با تأکید بر اینکه دولت‌اش «دوره سوم اوباما» نخواهد بود، ادامه داد: دنیا در سال‌های حضور ترامپ بسیار تغییر کرده است. ما نسبت به دولت اوباما با جهانی کاملاً متفاوت روبه‌رو هستیم. ترامپ این چشم‌انداز را تغییر داده است. «امریکای اول» مد نظر بود، اما اکنون «امریکای تنها» شده‌ایم.
بایدن در جریان معرفی نامزدهای کابینه بر نیاز به بازسازی ائتلاف‌های جهانی و همچنین مهار ویروس کرونا و اهمیت تغییرات اقلیمی تأکید کرد. اما یکی از توافق‌هایی که دونالد ترامپ دردوران ریاست جمهوری‌اش از آن خارج شد، برجام بود. یکی از پرسش‌ها بعد از پیروزی وی در انتخابات این بود که آیا بایدن امریکا را به این توافق 
باز می‌گرداند یا نه؟ او هنوز در اینباره سخنان صریحی نداشته است، اما باراک اوباما در گفت‌وگوی اخیر خود با واشنگتن‌پست گفت: «بایدن بسرعت به توافق هسته‌ای ایران برمی‌گـــــــردد؛ هر چند آسیب‌هایی وارد شده است که موجب می‌شود تا تغییر این وضعیت برای ما زمان ببرد.» وندی شرمن مسئول تیم مذاکره‌کننده امریکا در مذاکرات هسته‌ای برجام نیز اخیراً در مصاحبه‌ای برخی موانع بر سر راه احیای این توافق را یادآوری کرد و گفت «این توافق یک‌شبه احیا نمی‌شود». وی گفت: «هیــچ شــــکی نیست که برنامه جامع اقدام مشترک اکنون مانند زمانی که از آن خارج شدیم نیست، اما اقداماتی که ایران انجام داده تقریباً قابل باز‌گشت است. آنچه رئیس‌جمهوری منتخب، بایدن گفته این است که اگر ایران بار دیگر از این توافق به‌طور کامل تبعیت کند دولت او نیز به این توافق باز‌خواهد گشت. هر چند این اتفاق ساده نخواهد بود.»
کپی