اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

نزاع «اپلیکیشنی» هند و چین
نزاع چین و هند بر سر مرزهای‌شان در هیمالیا وارد فاز «اپلیکیشنی» شد؛ امروز هند در موج جدیدی از تحریم‌های اینترنتی علیه چین ۴۳ اپلیکیشن موبایلی شامل اپلیکیشن متعلق به شرکت اینترنتی Alibaba را فیلتر کرد. وزارت تکنولوژی هند در بیانیه‌ای اعلام داشت، این ۴۳ اپلیکیشن «حاکمیت و تمامیت ارضی هند» را تهدید می‌کنند. این اقدامات بعد از آن اتخاذ شدند که در جریان درگیری‌های تن به تن سربازان چین و هند در مرز دو کشور در حوزه هیمالیا در ماه ژوئن ۲۰ سرباز هندی کشته شدند.
 
 
---
 
خانم تروریست
مشتریان در یک فروشگاه بزرگ چندمنظوره‌ در شهر جنوبی «لوگانو» سوئیس سه‌شنبه شب مورد حمله قرار گرفتند. به گفته پلیس، مشخص شده عامل این حمله مشکوک تروریستی یک زن ۲۸ ساله سوئیسی است. این زن که به دو نفر در فروشگاهی در شهر لوگانو حمله کرده بود، قصد داشت یکی را خفه کند و دیگری را با زدن چاقو به گردن بکشد که مشتری‌ها مانع ادامه حملات او شدند. مظنون، این دو زن را مجروح کرده که جراحت یک نفر از آنها جدی است اما جانش را تهدید نمی‌کند. دیگر قربانی این حادثه جراحات خفیفی برداشته است.
 
 
---
 
کنفرانس 63 ثانیه‌ای ترامپ
حضور چند ثانیه‌ای دونالد ترامپ در اتاق مطبوعاتی کاخ سفید خبرنگاران را غافلگیر کرد؛ ظاهراً حضور رئیس‌جمهوری امریکا در میان خبرنگاران فقط برای اطلاع‌رسانی درباره رسیدن شاخص بورس داوجونز به سطح تاریخی ۳۰۰۰۰ بود. خبرنگار سی‌ان‌ان، این حضور را کوتاه‌ترین کنفرانس خبری تاکنون خواند.
 
 
---
 
اقدام عجیب امارات
اداره مهاجرت امارات متحده عربی با انتشار بخشنامه‌ای صدور روادید برای شهروندان ۱۳ کشور را که عمدتاً مسلمان هستند، تا اطلاع بعدی متوقف کرد. مقام‌های امارات صدور روادید برای شهروندان ۱۳ کشور   ایران، عراق، سوریه، سومالی، افغانستان، پاکستان، لیبی، لبنان، یمن، ترکیه، الجزایر، تونس و کنیا را متوقف کردند.
 
---
 
 
حمله به دفتر آنگلا مرکل
یک خودرو که روی بدنه آن شعارهایی در مخالفت با سیاست‌های دولت آلمان نوشته شده بود، به ورودی ساختمان دفتر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان کوبید. روی این خودرو نوشته شده بود:«سیاست‌های جهانی‌سازی را متوقف کنید» و «شما قاتلان کودکان و سالخوردگان» هستید. به‌گفته سخنگوی دولت آلمان، مرکل و دیگر اعضای دولت در معرض خطر قرار نگرفته‌اند و تنها خسارتی جزئی به ورودی ساختمان وارد شده است. مأموران پلیس، راننده خودرو را که در تصاویر مردی میانسال به نظر می‌رسد، با صندلی چرخ‌دار بردند.
 
 
 
کپی