اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹

واکسن‌ چینی کرونا در راه بازار

واکسن‌ چینی کرونا در راه بازار

شرکت سینوفارم به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های داروسازی چین از رایزنی ‌با مقامات دولتی این کشور برای اخذ مجوزهای قانونی عرضه واکسن کووید۱۹ به بازار خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه مجله ساینس، شی شنجیی، یکی از مدیران این شرکت در این باره گفت: اطلاعات مربوط به آزمایش‌های بالینی این واکسن از کشورهای مختلف گردآوری شده است و انتظار می رود نتایج مطلوبی به دست آید.

پیش از این شرکت سینوفارم اعلام کرده بود؛ داده‌های مربوط به مرحله سوم آزمایش های بالینی واکسن خود را در اختیار معاونت غذا و داروی دولت چین قرار داده و در حال ارایه اطلاعات دقیق‌تر است.
مقامات این شرکت گفتند، واکسن جدید در آخرین مرحله پیش از عرضه تجاری قرار دارد و اکنون دریافت تاییدیه واکسن مهم ترین اولویت شرکت محسوب می‌شود. انتظار می‌رود پس از تایید واکسن توسط مقامات دولتی، سینوفارم اطلاعات مربوط به آزمایش های بالینی واکسن را منتشر کند.

سخنگوی سینوفارم در این باره گفت: «اطلاعات ما توسط اداراتی ارزیابی شده است که حتی در مقایسه با برخی از کشورهای غربی از پروتکل‌های سختگیرانه‌تری پیروی می‌کنند و با سازمان جهانی بهداشت ارتباط نزدیکی داریم.»

ماه گذشته چین اعلام کرد؛ واکسن تولید شده در این کشور هیچ‌گونه عوارض جانبی شدیدی ندارد. به گفته مقامات رسمی این کشور، در حال حاضر ۱۳ واکسن توسط متخصصان چینی ساخته شده که در مرحله آزمایش های بالینی هستند و ۴ مورد از این واکسن‌ها مرحله سوم آزمایش های بالینی را طی می‌کنند.

پیشگامان تولید واکسن کووید۱۹ تاکنون عملکردی بسیار بهتر از آنچه تصور می‌شد، داشته‌اند. هفته گذشته، دو شرکت فایزر و بایون‌تک میزان کارآیی واکسن مشترک خود را ۹۵ درصد اعلام کردند. شرکت مدرنا نیز اعلام کرد واکسنی با کارآیی ۹۴.۵ درصد تولید کرده است. این میزان برای واکسن اسپوتنیک که در روسیه تولید شده، بیش از ۹۰ درصد اعلام شده است.

یونیسف روز دوشنبه اعلام کرد؛ به محض اینکه واکسن جدید کووید در دسترس قرار گیرد، این سازمان با همکاری بیش از ۳۵۰ شرکت و سازمان مختلف فعال در حوزه حمل و نقل هوایی، زمینی، کشتیرانی و ارایه کنندگان خدمات بسته بندی و لجستیک در سراسر جهان، عملیات توزیع واکسن در بیش از ۹۲ کشور را هدایت خواهد کرد.

قرار است در طول هفته جاری، یونیسف به بررسی ظرفیت‌های موجود و شناسایی نقاط قوت و ضعف سیستم حمل و نقل بین‌المللی و همچنین نیازمندی‌های آن در آینده نزدیک، بپردازد. یونیسف عملیات تامین واکسن از تولیدکنندگانی که با COVAX  قرارداد دارند و توزیع آن در بیش از ۹۲ کشور فقیر یا دارای درآمد متوسط برعهده گرفته است.

کوواکس (COVAX) یا تسهیلات دسترسی جهانی به واکسن (Vaccine Global Access Facility) ابتکاری برای سرعت بخشیدن به توسعه، تولید و دسترسی عادلانه کشورهای جهان به واکسن از طریق تسهیل مراحل آزمایش، درمان و تولید واکسن کووید ۱۹ است.

امیدواری‌های فراوانی وجود دارد که استفاده از واکسن بیماری کرونا تا پایان سال میلادی جاری آغاز شود. به همین منظور سازمان جهانی بهداشت برنامه‌ریزی کرده است تا با راه اندازی و تشویق پروژه کوواکس تا پایان سال ۲۰۲۱ میلادی ۲ میلیارد دوز واکسن کرونا را در کشورهای عضو که بیشتر آن‌ها از کشورهای درحال توسعه و فقیر هستند، توزیع کند.

بیش از ۱۸۰ کشور به «کوواکس» یا برنامه جهانی تامین واکسن کووید ۱۹ برای همه کشورها پیوسته اند تا از طریق یک ساختار جمعی و مشترک با آپارتاید و احتکار واکسن از سوی برخی کشورها مقابله کنند.

کوواکس برنامه‌ای با مدیریت مشترک گروه واکسن GAVI، سازمان جهانی بهداشت و ائتلاف ابتکارات آمادگی برای همه‌گیری (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations) است که هدف خود را جلوگیری از احتکار واکسن احتمالی کووید ۱۹ از سوی دولت‌ها عنوان می‌کند تا استفاده از آن برای افراد هدف در همه کشورها به صورت عادلانه صورت گیرد.

به عبارت دیگر سازمان جهانی بهداشت تلاش دارد تا اولویت عرضه واکسیناسیون در همه کشورها برای افراد خاص و هدف در دستور کار قرار گیرد؛ نه اینکه همه افراد در یک کشور خاص از واکسن بهره‌مند شوند و در دیگر کشورها واکسن در دسترسی نباشد./ ایرنا 

عرضه رایگان واکسن چینی کرونا در ترکیه

واکسن چینی کرونا به یک میلیون نفر تزریق شد

آیا چین برنده رقابت جهانی تولید واکسن کرونا می‌شود؟

واکسیناسیون سراسری در اندونزی با واکسن چینی کرونا
 

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
کپی