اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹

ترامپ مشاور امنیت ملی سابق خود را عفو می‌کند

ترامپ مشاور امنیت ملی سابق خود را عفو می‌کند

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا قصد دارد «مایکل فلین» مشاور سابق امنیت ملی‌اش را که در سال ۲۰۱۷ اتهام وارده به خود مبنی بر دروغ‌گفتن به اف‌بی‌آی درمورد تماس‌هایش با روسیه را پذیرفت، عفو کند.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، منابع آمریکایی گفتند که ترامپ تصمیم دارد فلین را در فهرست افرادی قرار دهد که در روزهای پایانی ریاست جمهوری وی مشمول بخشودگی قرار می گیرند.

مذاکرات مخفیانه فلین با سفیر روسیه در واشنگتن در دسامبر ۲۰۱۶ یعنی قبل از سوگند یاد کردن ترامپ در منصب رئیس جمهوری، اساس تحقیقات «رابرت مولر» بازپرس ویژه پرونده اتهام مداخله مسکو در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا بود.

ترامپ پس از اطلاع از این موضوع بلافاصله فلین را اخراج کرد. با این حال، همواره مدعی شد که این پرونده تحقیقاتی، یک حقه سیاسی است و فلین که ژنرال سابق ارتش و رئیس آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا بوده، فرد خوبی است.

در همین حال، وزارت دادگستری آمریکا در اقدامی غیرمعمول، پرونده علیه فلین را مختومه اعلام کرد و یادآور شد که دروغ های فلین به اف بی آی، قابل توجه نبوده است،   اقدامی که برای ترامپ یک پیروزی بزرگ سیاسی به ارمغان آورد.

اما یک قاضی فدرال خواستار بررسی قضایی بیشتر درمورد این مساله شد.

عفو فلین از سوی رئیس جمهوری آمریکا، پرونده را از محافل قضایی خارج می کند.

فلین همچنین با اتهام خیانت به کشورش روبرو شد.   نشریه آمریکایی مادرجونز (Mother Jones) در مطلبی با عنوان «براساس گزارش‌های تازه، مایکل فلین به ایالات متحده خیانت کرده است» نوشت:  فلین مشاور امنیت ملی که بیش از ۲۴ روز در این سمت باقی نماند، کاری بدتر از دروغگویی به اف‌بی‌آی انجام داد. او به ایالات متحده خیانت کرده است. این تازه‌ترین سند از نسخه‌های تازه منتشر شده از گفت‌وگوهایی است که وی در دوران ریاست جمهوری با «سرگئی کیسلیاک» سفیر روسیه انجام داده است. 

فلین به ماموران اف‌بی‌آی گفته بود که در مورد تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه توسط دولت اوباما بحث نکرده است. اما مشخص شد موضوع بحث فلین همین موارد بوده و حتی روس ها را تشویق کرده بود مقابله‌به‌مثل نکنند زیرا وعده داده بود پس از روی کار آمدن ترامپ، امور میان مسکو و واشنگتن بهتر می‌شود. 
حقیقت این است که ترامپ و تیمش برای انحراف اذهان عمومی از دخالت روسیه در نتیجه انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا و شیوه واکنش دولتش به همه‌گیری کرونا در آمریکا، شروع به صحبت در مورد رسوایی اوباماگیت و جاسوسی رئیس جمهوری پیشین و تیمش از فلین کردند.  اما در اسناد منتشر شده، آمده است که فلین در دسامبر ۲۰۱۶ (آذر ۹۵) و ژانویه ۲۰۱۷ (دی ۹۵) گفت‌وگوهای مهمی با سفیر روسیه درخصوص تحریم‌های اعمال شده دولت اوباما علیه روسیه انجام داده است.

مایکل فلین سپهبد بازنشسته نیروی زمینی ایالات متحده آمریکا، فقط به مدت ۲۴ روز به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ فعالیت کرد. فلین در فوریه ۲۰۱۷ (بهمن ۹۵) به دلیل اتهام‌های مطرح شده درخصوص حواشی تحریم‌های آمریکا علیه مسکو و ارتباطات او با سفیر روسیه، از سمت خود استعفا کرد.    / ایرنا

کپی