اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

چند راهکار برای جلوگیری از ورود قاتل نامریی در فصل سرما

چند راهکار برای جلوگیری از ورود قاتل نامریی در فصل سرما

با فرا رسیدن فصل سرما رعایت نکات ایمنی برای پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن ضروری است.

 رییس سازمان آتش نشانی کرمانشاه با بیان اینکه گاز مونوکسید کربن بی رنگ، بی بو، چند راهکار ساده برای جلوگیری از بروز حوادث تلخ در فصل سرما بسیار سمی و کشنده است، گفت: با انجام چند راهکار ساده، اما مهم می‌توان از بروز حادثه‌های  گاز گرفتگی مخصوصا در فصل سرما جلوگیری کرد.

آتشپاد رضایی افزود: شهروندان هنگام نصب بخاری مسیر دودکش را حتما باید چک کنند که مسدود نباشد و همچنین باید از کلاهک‌های به شکل H استفاده شود.

وی اضافه کرد: لوله بخاری نباید سرد باشد که این نشان دهنده خارج شدن لوله بخاری از دریچه و یا زانوهاست که در این صورت باید بخاری را خاموش و اتصالات را بررسی کرد.

رییس سازمان آتش نشانی کرمانشاه افزود : مشکلی که در این فصل موجب بروز گاز گرفتگی می‌شود درز گیری غیر اصولی پنجره هاست، نباید تمام منافذ را بست و جریان کافی هوا باید در فضا‌های سر بسته برقرار باشد.

: همچنین بسیاری از شهروندان در فاصله بسیار کمی با وسایل گاز سوز می‌خوابند که این کار خطر گاز گرفتگی را بیشتر می‌کند و امکان جدا شدن اتصالات لوله بخاری نیز به هنگام جابه جایی افراد وجود دارد.

وی تاکید کرد: به هیچ عنوان نباید از اجاق گاز برای گرم کردن خانه استفاده کرد چرا که نداشتن حفاظ شیشه‌ای و خارج نشدن گاز مونواکسید کربن از محیط جان افراد را تهدید می‌کند.

رضایی افزود: استفاده از شومینه نیز به دلیل نداشتن شیشه محافظ توصیه نمی‌شود چرا که خطر گاز گرفتگی را بیشتر می‌کند.

رییس سازمان آتش نشانی با بیان اینکه تنگی نفس، تهوع ، سرگیجه و درد در قفسه سینه از مهم‌ترین علائم گازگرفتگی است، گفت: هنگام مواجه با فرد دچار مسمومیت باید او را در فضای باز قرار داد تا اکسیژن کافی به ریه‌ها برسد و اگر امکان انتقال فرد به بیرون از منزل وجود نداشت باید حوله‌ای را با اب سرد مرطوب کرده و روی دهان و بینی فرد قرار داد تا نیرو‌های امدادی برسند.

بر اساس آمار پزشکی قانونی از ابتدای سال ۹۹ تا کنون ۱۳ نفر در استان کرمانشاه بر اثر گاز گرفتگی جان خود را از دست داده اند.صدا وسیما 

کپی