اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹

رعایت پروتکل‌ها شدیدتر شود

رعایت پروتکل‌ها شدیدتر شود
جواد نوروزبیگی تهیه‌کننده سینما

خانه سینما در اطلاعیه‌ای از سینماگران و بخصوص تهیه‌کنندگان درخواست کرده است تا در همراهی با اطلاعیه جدید ستاد ملی کرونا از اول آذرماه تولیدات خود را متوقف کنند. از همان روزهایی که با بیماری چندین چهره‌ سینمایی زمزمه‌های تعطیلی پروژه‌های سینمایی بلندتر شنیده شد دو محور مورد بحث بود.

 از یک سو برخی بر امنیت جانی نیروهای سینمایی تأکید داشتند و از سوی دیگر عده‌ای تعطیلی پروژه‌ها را معادل با بیکار شدن تعداد زیادی از اهالی سینما بخصوص بخش کم‌درآمد می‌دانستند و به تبع آن از مشکلات مالی اعلام نگرانی می‌کردند. به‌عنوان تهیه‌کننده، سریال شبکه نمایش خانگی را که به کارگردانی ابراهیم ابراهیمیان در حال تولید بوده تعطیل کرده‌ایم و در این ایام پروژه سینمایی در حال تولید ندارم. این را در آغاز اعلام کردم تا اظهارنظر من در این باره منجر به برداشت‌هایی مبنی بر منفعت‌های شخصی نشود.  ما پروژه‌هایمان را تعطیل می‌کنیم اما اطمینان دارم این تعطیلی تأثیری در مهار کرونا بین اهالی سینما ندارد چرا که در این روزها کمتر کسی خودش را قرنطینه می‌کند. برخی همچنان در میهمانی‌‌ها و دورهمی هایشان حضور دارند و برخی هم مجبورند برای جبران بیکاری سراغ شغل دوم بروند. باتوجه به ماده «فورس ماژور» در قراردادهای فی مابین، در این ایام کسی حقوقی دریافت نمی‌کند. در نتیجه این تعطیلی به معنای خانه نشین شدن نیست چون پای هزینه‌های روزانه در میان است.
ساخت حتی یک تیزر هم در این دو هفته می‌تواند بخشی از مشکلات‌شان را حل کند. برخی هم برای جبران کمبود درآمد به فعالیت در تاکسی‌های اینترنتی روی آورده‌اند. با این وضعیت آیا بهتر نیست فعالیت‌ اهالی سینما در پروژه‌های سینمایی که محیط امن‌تری است، ادامه پیدا کند.  تا جایی که من خبر دارم اکثر پروژه‌های سینمایی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی مقید هستند. سیستم ضدعفونی، تب سنج، ماسک، دستکش و آزمایش جزو لاینفک تولیدات شده است. خوشبختانه کمترین آمار ابتلا هم مربوط به اهالی سینما بوده است.  دراین میان همین آمار هم چندان قطعی نیست که ابتلا به بیماری سر پروژه‌ها اتفاق افتاده باشد. هیچ چشم‌انداز روشنی برای پایان این دوران وجود ندارد و با تعطیلی پروژه‌ها هم عوامل خسارت می‌بینند و هم تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار. به جای تعطیلی بهتر است رعایت پروتکل‌ها شدیدتر شود.  توجه به سلامت عوامل تولید آنقدر آشکار و الزم برانگیز است که بعید می‌دانم کسی به خاطر بار مضاعف هزینه لوازم بهداشتی آن را نادیده بگیرد. تهیه‌کننده می‌داند که اگر یکی از عوامل اصلی بخصوص کارگردان یا بازیگر دچار آسیب شوند پروژه بیشتر ضرر می‌بیند. البته که جان همه عوامل عزیز است و اگر این چرخه ادامه پیدا ‌کند کل گروه زمین‌گیر می‌شود. اگر شبهه و شکی درباره رعایت موارد بهداشتی وجود دارد سیستم نظارتی از سوی خانه سینما می‌تواند کم و کاستی‌ها را کنترل کند. به جای تعطیلی روی الزام بر رعایت پروتکل‌های شدید بهداشتی و نظارت دقیق بر اجرای آن تمرکز کنیم.‌

کپی