اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹
گزارش «ایران» از رعایت محدودیت‌های جدید در مشهد و مازندران

درشهرهای توریستی چه خبر است؟

درشهرهای توریستی چه خبر است؟
حمیرا حیدریان خبرنگار

اجرای طرح جدید محدودیت‌های کرونایی که از ابتدای آذر در سراسر کشورکلید خورد، تغییراتی در روند روزمره فعالیت‌های اقشار مختلف جامعه ایجاد کرد. طرحی که مسئولان آن را یک برنامه بر پایه کاملاً علمی، کارشناسی می‌دانند که براساس وضعیت بیماران بستری در مناطق مختلف کشور اتخاذ شده است. بسیاری از صنوف در شهرهای با وضعیت قرمز تعطیل شده‌اند و در شهرهای با وضعیت نارنجی نیز ممنوعیت فعالیت برای صنوف سطح دو، سه و چهار در نظر گرفته شد.

همچنین ممنوعیت‌های ترافیکی در نظر گرفته شده برای شهرهای مختلف نیز روند عادی رفت‌وآمدها را تغییر داده و نظم کرونایی خاصی در مسیرهای بین شهری و همچنین در برخی خیابان‌های شهرهای با وضعیت قرمز ایجاد کرده است.استان‌هایی همچون اصفهان، ایلام، خراسان رضوی و مازندران از زمره این استان‌ها هستند که رنگ قرمز و نارنجی بر چهره آنها در ماهها و روزهای اخیر بیشتر از پیش نشسته است. ارزیابی‌ها هرچند کارشناسان و مسئولان را به‌نتایج مثبت این طرح امیدوار کرده اما از سوی دیگر نگرانی‌ها در خصوص رفتار عد ه‌ای که این محدودیت‌ها را رعایت نمی‌کنند وجود دارد. کارشناسان می‌گویند این طرح باید با حساسیت و دقت یک بند باز اجرا شود. اگر درصد کمی هم محدودیت‌ها را رعایت نکنند، طرح شکست می‌خورد. در همین راستا مدیرروابط عمومی و سخنگوی علوم پزشکی مشهد در گفت‌و‌گو با «ایران» گفت: وضعیت استان خراسان رضوی از لحاظ شیوع بیماری کرونا در آبان ماه سال‌جاری سیر صعودی داشته است و تا هفته آخر آبان ماه شرایط تا حدودی ثابت شد.
دکتر حمید رضا رحیمی با بیان اینکه آمار تعداد کل بیماران بستری در بیمارستان‌های استان دراوایل ماه آبان شیب تندی را نشان می‌دهد افزود: در هفته اول آبان ماه تعداد کل بیماران بستری شده 1671 نفر، در هفته دوم  1967 نفر و در هفته سوم 2127 نفر و در هفته آخر آبان ماه 2166 نفر می‌باشد که در هفته آخر شرایط تا حدودی به یک ثبات رسیده و سرعت این شیوع تا حدی کم شده است.
وی با اشاره به اینکه خراسان رضوی از جمله شهرمشهد جزو استان‌هایی است که شرایط بحرانی را می‌گذراند، اظهار داشت: در صورتی که 75 درصد مردم تمامی این محدودیت‌های اعمال شده و پروتکل‌ها را رعایت کنند می‌توانیم به نتیجه مثبت اعمال این طرح که از ابتدای آذرماه اجرایی شده‌است امیدوار باشیم اما اگر از این 75 درصد حتی 70 درصد به آن عمل کنند ما با شکست مواجه خواهیم شد.
کاهش ورودی خودروها در مازندران تا 70 درصد
معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران نیزگفت: در نخستین روز اجرای طرح همه شهروندان برداشت و تلقی متفاوتی از ممنوعیت‌ها داشتند و همین تلقی متفاوت سبب شد که در روزهای نخست، حضور کنجکاوانه‌ای در خیابان‌ها داشته باشند. قطعاً هرچه از اجرای طرح بگذرد هم مدارای مجموعه عمل کننده بیشتر می‌شود و هم همراهی مردم افزایش خواهد یافت. حسین حسن‌نژاد با اشاره به روز اول اجرای طرح محدودیت شبانه  که بسیاری از شهروندان را دچار سردرگمی کرده بود اظهار داشت: بسیاری از شهروندان با این تصور که از ساعت ۲۱ به بعد نمی‌توانند به بیرون از خانه بروند، ساعات عصر را برای گشت در شهر انتخاب کردند که طبق مشاهدات عمدتاً نیز با خودرو این گشت و‌گذار انجام می‌شد. باید با اطلاع‌رسانی و مدارا تلاش کنیم که به وضعیت مطلوب در اجرای محدودیت‌ها برسیم. وی تردد خودروها با پلاک‌ بومی و افرادی که مجوز تردد دارند در داخل شهررا آزاد دانست و بیان داشت: طبیعی است که در روزهای ابتدایی طرح شاهد افزایش تردد در برخی ساعات بوده باشیم، اما مهم این است که زمینه مواجهه و تجمع افراد فراهم نشود. یعنی این که در خانه بمانیم یا اگر هم به خارج از خانه آمدیم، در خودرو باشیم و فاصله را رعایت کنیم. این مسئول با اشاره به اینکه طبق بررسی آماری در دو روز ابتدای اجرای این طرح شاهد کاهش تردد خودروها بوده‌ایم عنوان کرد: طبق تحقیقات انجام شده مشخص شد که در شهرهای مازندران به طور میانگین ۴۰ درصد تردد خودروهای ورودی نسبت به روزهای پنجشنبه و جمعه کاهش داشته است و پیش‌بینی می‌شود که این روند کاهشی تردد به مرور تا پایان طرح روزانه افزایش یابد و شاهد کنترل و کاهش تعداد مبتلایان به بیماری کرونا باشیم.
وی اظهار کرد: تاکنون در مبادی ورودی استان به‌طور میانگین بین ۵۵ تا ۵۷ درصد کاهش ورودی داشته‌ایم که این کاهش تردد در محور کندوان به ۷۰ درصد رسیده است.
مشروح این گزارش را فردا(چهارشنبه 5 آذر) در روزنامه  «ایران» بخوانید.
 
کپی