اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

آزمایش واکسن چینی روی مردم ترکیه
فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه خبر داد که واکسن کووید۱۹ ساخت چین در حال حاضر تحت آزمایشات انسانی در ترکیه قرار دارد و به‌صورت رایگان در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت. به‌گفته وی روند نظارت بر اثربخشی این واکسن در ۲۵ مرکز در ۱۲ شهر ترکیه در حال انجام است و به افراد داوطلب تزریق می‌شود. تاکنون ۷۲۶ نفر از کادر درمان این واکسن را دریافت کرده‌اند. به گفته او ارزیابی اولیه واکسن حاکی از آن است که به غیر از بروز احساس خستگی، سردرد و درد عضلانی هیچ عارضه جانبی جدی دیگری همراه نداشته است. ترکیه قصد دارد در این آزمایش ۱۲ هزار و ۴۵۰ داوطلب را واکسینه کند.
 
---
 
 
اتهام «شام غیرقانونی» برای آبه
«شینزو آبه» نخست‌وزیر پیشین ژاپن با اتهام برگزاری مراسم شام با بودجه دولتی برای هوادارانش به مبلغ حدود ۸ میلیون ین (۷۷۰۰۰ دلار) در جشن شکوفه‌های گیلاس رو به رو شده است. آبه امروز گفت که دفتر او به‌طور کامل با تحقیقات همکاری دارد و در این مرحله نمی‌توانم چیزی بیش‌از این بگویم. ۶۶۰ وکیل و محقق شکایتی را به دادستان‌های توکیو ارائه کرده‌اند و خواستار تحقیق در این رابطه شدند. بر اساس قانون ژاپن، مقامات این کشور از دادن هر چیزی به رأی‌دهندگان که می‌تواند به‌عنوان هدیه تعبیر شود، منع شده‌اند. این قانون به قدری سختگیرانه است که یک وزیر کابینه در سال ۲۰۱۴ به‌دلیل توزیع بادبزن‌های کاغذی میان طرفدارانش استعفا کرد. «آبه» نخست‌وزیر ژاپن شهریور سال‌جاری به‌دلیل ابتلا به بیماری روده از مسئولیتش استعفا کرد.
 
---
 
 
غیبت ترامپ در مراسم تحویل کاج کریسمس
ملانیا ترامپ بانوی اول امریکا به رسم همه ساله در آستانه جشن روز شکرگزاری، درخت کاج کریسمس کاخ سفید را تحویل گرفت، اما برخلاف سال‌های گذشته دونالد ترامپ و بارون ترامپ همسر و فرزند ملانیا حضور نداشتند. این آخرین مراسم تحویل کاج کریسمس کاخ سفید به خانواده ترامپ بود و او باید کمتر از 2 ماه دیگر کاخ سفید را به رئیس جمهوری منتخب امریکا تحویل دهد. ترامپ رئیس جمهوری امریکا در توئیتی پذیرفته است که انتقال رسمی قدرت برای روی کار آمدن جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آغاز شود.
 
---
 
بررسی هتک حرمت سربازان ارمنی
به‌دنبال انتشار ویدیوی سر بریدن یک سرباز ارمنی در قره باغ، مقام‌های جمهوری آذربایجان گفته‌اند که در حال تحقیق در این مورد هستند. دادستانی کل جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای اعلام کرد که در حال تحقیق درباره چندین فیلم منتشر شده است که نشاندهنده شکنجه احتمالی سربازان ارمنی اسیر و هتک حرمت اجساد نیروهای ارمنی توسط نظامیان این کشور  طی جنگ اخیر در منطقه قره باغ است.
 
---
 
 
قتل «جورج فلوید» برزیل
انتشار ویدیویی از یک شهروند ۴۰ ساله سیاهپوست برزیلی در حالی که مورد ضرب و جرح نگهبانان امنیتی سوپرمارکتی قرار گرفت، موجی از خشم و اعتراض را در شهر پورتو آلگره در جنوب برزیل و شهرهای دیگر به راه انداخت. در این ویدیو فرد مقتول به‌نام «خوآئو آلبرتو سیلوریا فریتاس» نشان داده می‌شود که در مقابل سوپرمارکت «کارفور» بر صورتش مشت زده می‌شود و همچنین نیروهای امنیتی روی بدنش زانو می‌زنند. فرد به قتل رسیده در برزیل چهار فرزند داشت. مقام‌های پلیس اعلام کردند که هر دو مأمور خاطی عامل قتل فریتاس بازداشت شدند و احتمالاً با اتهام قتل مواجه می‌شوند.مقام‌های سوپرمارکت در عین حال وعده دادند پنج میلیون دلار برای مبارزه با نژادپرستی اختصاص دهند.
 
 
 
 
کپی