اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

نگاهی به فهرست پول‌سازترین کارگردانان سینما

نگاهی به فهرست پول‌سازترین کارگردانان سینما

در این روزها که شیوع ویروس کرونا صنعت سینما را با بحرانی کم‌سابقه روبه‌رو کرده و پرده‌های سینما از نعمت فیلم‌های بزرگ کارگردانان معروف محرومند، در این مطلب به فهرست پول‌سازترین کارگردانان تاریخ سینما نگاهی می‌اندازیم.

 کارگردان عضو اصلی تیم ساخت فیلم است که فیلم‌نامه را به یک اثر سینمایی یا تلویزیونی تبدیل می‌کند و کنترل تمامی جنبه‌های تولید یک فیلم، به ویژه جنبه‌های فنی، را برعهده دارد. این روزها افراد با جنسیت، قومیت، نژاد و ملیت‌های گوناگون در صنعت فیلمسازی مشغول به کارند و تصاویر ذهنی خود را از فیلمنامه برای مخاطب جلوی دوربین می‌برند.

یک شاخص خوب برای تعیین استعداد و مهارت هر کدام از این فیلمسازان، میزان استقبال از فیلم‌ها در گیشه است. دلیلش را هم اگر بخواهید، تجربه کیفیت و گیرایی فیلمی از یک کارگردان معمولا مخاطبان را به مشتریان دائم آثار وی تبدیل می‌کند؛ تا جایی که گاهی نام یک کارگردان بزرگ و معروف برای ترغیب مخاطب به تماشای یک فیلم کافیست.

در ادامه فهرستی از ۱۰ کارگردان پول‌ساز تاریخ سینما را مشاهده می‌کنید:

۱۰. جان فاورُو، ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار فروش

بیشتر مردم وقتی نام جان فاورُو  را می‌شنوند یاد نقش هپی موگان، دوست صمیمی و محافظ تونی استارک، در فیلم مرد آهنی می‌افتند اما کمتر کسی هست که نداند مردی که نقش هپی موگان را در سری فیلم‌های مرد آهنی بازی می‌کرد، کارگردانی این مجموعه را نیز برعهده داشت.

فاورُو در تبدیل دنیای سینمایی مارول به یک مجموعه محبوب و گیشه‌پسند نقشی مهم و اساسی داشت. وی پس از مرد آهنی ۱، قسمت دوم این فیلم را نیز کارگردانی کرد و در سال ۲۰۱۶ لایواکشن کتاب جنگل و شیرشاه را ساخت که در مجموع بالای ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار فروش کردند. 

۹. تیم برتون، ۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار فروش

تیم برتون فیلمساز ۶۲ ساله آمریکایی‌ست که بیشتر به آثار فانتزی گوتیک خود چون سایه‌های سیاه (۲۰۱۲) و ادوارد دست قیچی (۱۹۹۰) شناخته می‌شود اما موفقیت خود در گیشه را بیشتر مدیون فیلم‌هایی است که با اقتباس از رمان‌ها و کتابهای مصور ساخت. از جمله این فیلم‌ها می‌توان به فیلم بتمن با بازی مایکل کیتون و سینمایی بازگشت بتمن اشاره کرد. 

فیلم آلیس در سرزمین عجایب (۲۰۱۰) ساخته وی نیز بیش از ۱ میلیارد دلار در گیشه‌های جهانی فروش کرد و موفقیت آن به طور غیرمستقیم به ساخت نسخه‌های بازسازی شده و لایواکشن از انیمیشن‌های کلاسیک منجر شد که کمپانی دیزنی همچنان از آنها سود می‌برد.

۸. جی. جی. ابرامز، ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار فروش

جی. جی. ابرامز در طول دوران فعالیت خود بیشتر در نقش نویسنده ظاهر شده تا کارگردان و بیشتر از هر فرد دیگری در این فهرست، در تلویزیون فعال بوده است. فعالیت وی در تلویزیون، ساخت سریال‌های پرطرفدار گمشده (Lost) و فرینج (Fringe) را شامل می‌شود اما تنها به این دو کار محدود نیست.

پس از بازسازی پیشتازان فضا در سال ۲۰۰۹ که نقدهای مثبتی را به همراه داشت، ابرامز کار کارگردانی و نویسندگی سینمایی جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد را برعهده گرفت. این فیلم یکی از انگشت‌شمار فیلم‌ها در تاریخ سینماست که بیش از ۲ میلیارد دلار در گیشه فروش کرده است. فیلم جنگ ستارگان: خیزش اسکای واکر که به کارگردانی و نویسندگی ابرامز ساخته شد نیز بیش از ۱ میلیارد دلار در گیشه‌های جهان فروخت.

۷. کریستوفر نولان، ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار فروش

به عنوان سلطان مسلم فیلم‌های محبوب تابستانی، هیچوقت نشده که فیلم‌های نولان در سینماها زیر صدها میلیون دلار فروش کنند. البته کار آخر او یعنی انگاشته (Tenet) از این قاعده مستثنی‌ست زیرا در وسط یک همه‌گیری جهانی اکران شد.

سه‌گانه بتمن نولان برای همیشه به عنوان مثالی از یک فیلم ابرقهرمانی موفق در سینما به یادگار می‌ماند. این کارگردان ۵۰ ساله، در کنار کارهای میلیارد دلاری، ساخت فیلم‌های کلاسیک جاودانی چون یادگاری (Memento) و تلقین (Inception) را نیز در کارنامه خود دارد.

۶. دیوید ییتس، ۶ میلیارد دلار فروش

نام دیوید ییتس خارج از سری فیلم‌های هری‌پاتر و مجموعه جانوران شگفت‌انگیز زیاد به گوش نخورده اما همین تعداد فیلم‌های معدودی که ساخته در گیشه فروش فوق‌العاده‌ای داشتند؛ فیلم‌هایی که جزئی از مجموعه‌های سینمایی محبوب و پرطرفدار باشند به طور خودکار خوب فروش می‌کنند.

این فیلمساز انگلیسی در سال ۲۰۰۷ برای کارگردانی پنجمین فیلم هری پاتر، هری پاتر و محفل ققنوس، انتخاب شد و چهار قسمت از این مجموعه را ساخت. این فیلم‌ها در مجموع بیش از ۹۰۰ میلیون دلار در جهان فروش کردند. سری فیلم‌های جانوران شگفت‌انگیز نیز به لطف یدک کشیدن نام هری‌پاتر و دنیای جادویی آن، فروش خوبی داشته است.

۵. جیمز کامرون، ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار فروش

به عنوان کارگردانی که دو فیلم با بیشترین اثرگذاری فرهنگی در تاریخ را ساخته (بیگانگان و ترمیناتور)، میراث کامرون به اندازه کافی ستودنی بود اما وی به کار خود ادامه داد و فیلم‌های تایتانیک و آواتار را نیز کارگردانی کرد، دو فیلمی که آنقدر در گیشه رکورد شکستند که نمی‌توان همه را در این مطلب گنجاند.

تایتانیک اولین فیلمی بود که بیش از یک میلیارد دلار در گیشه فروش کرد و برای ۱۲ سال تمام پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما باقی ماند. این فیلم با آمدن آواتار که ساخته دیگری از جیمز کامرون بود، صدرنشینی در فهرست پرفروش‌ترین‌های گیشه را از دست داد. آواتار به اولین فیلمی تبدیل شد که بیش از ۲ میلیارد دلار فروش کرده است.

۴. مایکل بی، ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار فروش

منتقدان سینما هیچوقت طرفدار کارهای مایکل بِی نبودند و بالاترین امتیاز وی در وبسایت راتن توماتوز ۶۶ درصد است که به بیش از ۲۰ سال پیش مربوط می‌شود. این کارگردان ۵۵ ساله آمریکایی در آینده نزدیک قرار نیست جایزه اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را ببرد و حتی قرار نیست به فهرست نامزدهای این جایزه راه یابد. با این حال فیلم‌های بی در گیشه همواره با اقبال مخاطبان روبه‌رو می‌شود.

برجسته‌ترین فیلم در کارنامه حرفه‌ای وی مجموعه تبدیل شوندگان (Transformers) است که ۶ قسمت آن تاکنون در مجموع ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار فروش کرده است.

۳. پیتر جکسون، ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار

کتاب ارباب حلقه‌ها نوشته جی. آر. آر. تالکین یکی از پرفروش‌ترین و تاثیرگذارترین کتاب‌های تاریخ است که تعریف کارکرد ادبیات انگلیسی را برای همیشه تغییر داد.

اقتباس سینمایی ارباب‌حلقه‌ها به کارگردانی پیتر جکسون نیز همین تاثیر را در بُعد سینمایی داشت و این کتاب را به حماسی‌ترین شکل ممکن به طیف وسیعی از مخاطبان معرفی کرد. سه فیلم ارباب حلقه‌ها در کنار پیش‌درآمد سه قسمتی هابیت، در مجموع ۶ میلیارد دلار در جهان فروش کرده و یکی از پولسازترین مجموعه‌های سینمایی تاریخ هستند.

۲. برادران روسو، ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار فروش

با رکوردی نزدیک به ۲۳ میلیارد دلار فروش در جهان برای ۲۳ فیلم، دنیای سینمایی مارول پول‌سازترین مجموعه سینمایی جهان است و سری فیلم‌های جنگ ستارگان با نصف فروش فیلم‌های دنیای مارول، در رتبه دوم این فهرست جای دارد.

آنتونی و جوزف روسو که به نام برادران روسو شهرت دارند، کارگردانی دو فیلم آخر از سری فیلم‌های کاپیتان آمریکا یعنی انتقام‌جویان: جنگ ابدیت و  پایان بازی را در کارنامه خود دارند؛ پایان بازی پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما است.

۱.استیون اسپیلبرگ، ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار فروش

به عنوان یکی از بانفوذترین و تاثیرگذارترین کارگردانان سینمای معاصر، استیون اسپیلبرگ را می‌توان در رتبه اول بسیاری از فهرست‌های معتبر سینمایی دید. با ساخت بیش از ۳۰ فیلم در حدود نزدیک به ۶ دهه، اسپیلبرگ یکی از پرکارترین کارگردانان فهرست حاضر است و از میان ۹ نام دیگر، بیشترین تعداد جوایز اسکار را در کارنامه خود دارد.

با وجود پول‌سازترین کارگردان تاریخ سینما بودن، تنها یکی از ده‌ها فیلم این کارگردان ۷۳ ساله بیش از یک میلیارد فروش کرده است (البته آن هم بعد از اکران مجدد). اما وی این کمبود را با تعداد بالای فیلم‌های محبوبی که روی پرده برده، جبران کرده است./ایرنا

کپی