اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹

روباتی که آبیاری محصولات را گوشزد می‌کند

روباتی که آبیاری محصولات را گوشزد می‌کند

گروهی از محققان دانشگاه "یو سی ریورساید" و "یو سی مرسد" روباتی ساخته‌اند که به کشاورزان یادآوری می کند که چه زمانی محصولات خود را آبیاری کنند.

آگاهی از زمان دقیق آبیاری گیاهان برای یک باغبان یا کشاورز معمولی به اندازه کافی چالش برانگیز است. اما این موضوع برای صنعت کشاورزی یک وظیفه بزرگ است که طی سال‌های گذشته نیاز به نوآوری و فناوری در آن احساس شده است تا به کشورها کمک کند منابع آب خود را هوشمندانه مدیریت کنند.

اکنون گروهی از محققان دانشگاه "یو سی ریورساید"(UC Riverside) و "یو سی مرسد"(UC Merced) کمک هزینه بیش از یک میلیون دلاری را از طریق برنامه "ابتکار ملی روباتیک بنیاد ملی علوم" از وزارت کشاورزی ایالات متحده برای مقابله با این چالش دریافت کرده‌اند و نتیجه آن به یک محفظه فشار روباتیک ختم شده است که از برگ‌ها به طور خودکار نمونه برداری می‌کند و بلافاصله آنها را آزمایش می‌کند تا داده‌های مورد نیاز برای تعیین زمان دقیق نیاز به آبیاری محصول را فراهم کند.

کشاورزان تاکنون به منظور تعیین وقت آبیاری معمولاً برگ‌های گیاهان را به شکل دستی جدا می‌کردند و آن را به خارج از مزرعه می‌بردند و آزمایش کنندگان آنها را در محفظه فشار قرار می‌دادند. این محفظه‌ها به آزمایش‌کنندگان اجازه می‌دهد تا فشار هوا را برای تعیین زمان شروع نشت آب از ساقه برگ اعمال کنند، چرا که این نشان می‌دهد آبیاری گیاه چه زمانی باید انجام شود.

اما این نوع آزمایش، زمان بر است و می‌تواند ناکارآمد باشد، زیرا کشاورزان معمولاً نمی‌توانند یک روز کامل را به آزمایش قسمت‌های مختلف یک مزرعه اختصاص دهند.

"کنستانتینوس کاریدیس" استادیار دانشگاه "یو سی ریورساید" می‌گوید: علاوه بر این، ویژگی‌های برگ‌ها ممکن است با توجه به زمان سپری شده بین نمونه‌برداری و تجزیه و تحلیل متفاوت شود که به نوبه خود ممکن است نتایج گمراه کننده‌ای به همراه داشته باشد.

محققان این دانشگاه در حال ساخت یک محفظه فشار روباتیک هستند که برگ‌ها را به صورت خودکار نمونه‌برداری و آزمایش می‌کند. این سیستم برای جمع آوری داده‌ها از چندین نمونه در مزارع بزرگ طراحی می‌شود و به کشاورزان کمک می‌کند تا یک برنامه آبیاری بهینه را برای مزرعه خود تنظیم کنند.

این تیم در حال توسعه مدل جدید خود بر اساس سیستم "تحویل آبیاری دقیق به کمک روبات" یا "RAPID" است که قبلاً توسط اعضای همین تیم ساخته شده است. این سیستم در امتداد ردیف‌های محصولات زراعی حرکت می‌کند و جریان‌های آبیاری را با توجه به داده‌های حسگرهای خود تنظیم می‌کند.

این روبات جدید به یک نمونه بردار روباتیک و سفارشی برگ‌ها و یک محفظه فشار مجهز خواهد شد. این فناوری در کنار پهپادهایی که زمین‌ها را بررسی می‌کنند و به کمک آنها به مناطق مختلف زمین زراعی هدایت می‌شود.

محققان قصد دارند اولین نمونه‌های اولیه از این روبات را تا بهار سال ۲۰۲۱ تولید کنند و انتظار دارند که تا زمستان ۲۰۲۲ یک مدل نهایی داشته باشند. پس از طراحی تمام اجزای سازنده، آنها طرح‌ها و تمام داده‌های جمع آوری شده در طول پروژه خود را برای همگان منتشر خواهند کرد./ایسنا

کپی