اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹

آیا کرونا رفتار ما را تغییر می‌دهد؟

آیا کرونا رفتار ما را تغییر می‌دهد؟
آرزوکیهان

آیا ویروس کرونا می‌تواند رفتار ما را تغییر دهد؟ این حقیقت حیرت انگیزی است که چگونه عفونت‌ها می‌توانند ما را فریب دهند؟

به گزارش ایران آنلاین به نقل از هلث، این سوال که آیا ویروس‌ها می‌توانند به مغز ما حمله کرده و رفتار ما را تغییر دهند سال هاست که ذهن محققان را به خود مشغول کرده است.
محققان آمریکایی می‌گویند ویروس کرونا قادراست که رفتار فردی ما را آلوده و دستکاری کند در حقیقت چنین تاثیراتی بر رفتار ویروس‌ها به – اصطلاح دستکاری رفتاری میزبان- چیز جدیدی نیست و قبلا ویروس‌هایی چون آنفولانزا و هاری نیز این کار را کرده اند.
این تئوری همواره مطرح بوده که عوامل بیماری زا برای به حداکثر رساندن سرعت تولید مثل و گسترش خود و ادامه بقایشان دست به چنین کاری می‌زنند.
یک ایده مطرح شده این است که این کار را در دوره کمون انجام می‌دهند. زمانی که افراد هیچ علامتی نداشته و آلوده هستند و شخص را ترغیب به ملاقات‌های بیشتر می‌کنند. به عقیده محققان ویروس ممکن است در ناحیه‌‌ای از مغز انقباض ایجاد کرده و رفتارهای اجتماعی و عاطفی ما را تحت تاثیر قرار دهد.
محققان تاکید می‌کنند آنچه که مطرح شده تنها شواهدی است که از عملکرد ویروس‌های دیگر بدست آمده و هنوز نشانه‌‌ای از این مورد در ویروس کرونا مشاهده نشده است.
دکتر «فرانک رایان» پزشک و ویروس شناس از شفیلد بریتانیا در این باره گفت: ما احتمال می‌دهیم که کرونا بر میزان ترشح هورمون‌های ما تاثیرگذار باشد. به عبارتی بر غدد درون ریز ما اثر کند.
وی افزود: رفتار انسان پیچیده است و از نظر من اختلالات غدد درون ریز گاهی اوقات تغییرات رفتاری برای ما همراه خواهد داشت. پزشکان اکنون تنها بر آسیب‌های جسمی ویروس بر بدن تمرکز دارند اما ویروس می‌تواند بر اعصاب و روان ما نیز اثرگذار باشد. این مانند رفتاری است که ویروس هاری بر عملکرد انسان می‌گذارد.
سال‌ها قبل مشخص شد که ویروس هاری قادر است که سیستم عصبی فرد را دستکاری کرده و او را تبدیل به فردی پرخاشگر کند. ویروس هاری هر سال ۵۹۰۰۰ نفر را در سراسر دنیا می‌کشد.
مطالعات علمی دانشگاه آلاسکا در سال ۲۰۱۷ نشان داد که گاهی اوقات ویروس می‌تواند مواد شیمیایی مغز انسان را تحت تاثیر خود قرار دهد.
از سوی دیگر برخی متخصصان معتقدند علائمی مانند سرفه و عطسه در ویروس کرونا ممکن است روش دیگری باشد که ویروس‌ها رفتار خود را برای به حداکثر رساندن گسترش تغییر داده‌‌اند یعنی فرد را مجاب می‌کننند که سرفه و عطسه کند تا ذرات ویروس به اطراف پراکنده شود. با این وجود محققان در تلاشند تا دریابند هر ویروس تا چه حد می‌تواند بر رفتار فردی ما تاثیرگذار بوده و عملکرد رفتاری مان را تغییر دهد.


آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی