اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹

کوتاه از کرونا

کوتاه از کرونا

 حمله انصارالله به تأسیسات آرامکو
ارتش یمن بامداد امروز دوشنبه از هدفگیری تأسیسات نفتی آرامکو در جده عربستان با موشک بالدار قدس۲ خبر داد. یحیی سریع سخنگوی ارتش یمن گفت:   این حملات ادامه دارد و شهروندان و شرکت‌های خارجی فعال در عربستان باید از تأسیسات حیاتی که مهم هستند دور شوند زیرا این تأسیسات در فهرست اهداف ارتش یمن قرار دارند. تاکنون مقامات عربستان هیچگونه واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند، اما تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که دود از محل تأسیسات شرکت آرامکو بلند شده است.
 
---
 
درگذشت مبدع چالش «سطل یخ»
پاتریک کویین، یکی از افرادی که کمک کرد چالش «سطل یخ» را به یک کارزار خیریه جهانی تبدیل کنند، در ۳۷سالگی درگذشت. این مرد نیویورکی هفت سال پیش فهمید که به بیماری عصبی لاعلاج «ای‌ال‌اس» مبتلا شده است. در کارزار سطل یخ ۲۲۰ میلیون دلار برای پژوهش درباره این بیماری جمع شد. در آن چالش افراد به طور داوطلبانه یک سطل آب یخ روی سر خودشان خالی می‌کردند و فیلم آن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کردند و بقیه را به چالش می‌کشیدند که یا همین کار را تکرار کنند یا به پژوهش درباره بیماری «ای‌ال‌اس» کمک مالی کنند. خیلی از افراد هر دو کار را کردند. استیون هاوکینگ دانشمند بریتانیایی از جمله مشهورترین مبتلایان به این بیماری بود که ۵۵ سال «ای‌ال‌اس» داشت.
 
---
 
 
واکسن ارزان‌تر کرونا آمد
دانشگاه آکسفورد نتایج مرحله آزمایش وسیع انسانی واکسن کرونای تولیدی خود را اعلام کرده که براساس آن واکسن تولید شده مؤثر بوده و نشان از آن دارد که ۷۰ درصد باعث جلوگیری از ابتلا به کووید ۱۹ می‌شود و در صورت بالا بردن دُز می‌تواند تا ۹۰ درصد نتیجه‌بخش باشد. واکسن دانشگاه آکسفورد بسیار ارزانتر و نگهداری آن ساده‌تر از دو واکسن تولید شده توسط شرکت فایزر و مدرناست و به‌راحتی به همه نقاط دنیا قابل حمل است. این واکسن از دستکاری ژنتیکی یک ویروس سرماخوردگی معمولی که در شامپانزه‌ها ایجاد بیماری می‌کرد ساخته شده است.
 
 
---
 
خرید و فروش عامل انتحاری
احمدضیا سراج سرپرست اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که ۲۰ گروه تروریستی در این کشور فعالیت دارند که مهاجمان انتحاری را بین خود خرید و فروش کرده و حتی به یکدیگر قرض می‌دهند. به گفته وی، گروه‌های تروریستی از توانایی‌های یکدیگر به‌صورت منظم استفاده می‌کنند.
 
---
 
کرونا آخرین کشور را هم گرفت
«ساموآ» یکی از جزایر «پلینِزی» در اقیانوس آرام اولین مورد ابتلا به کرونا در این جزیره را اعلام کرد. نخست‌وزیر این کشور در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به جمعیت ۲۰۰ هزار نفری این جزیره با اعلام قرنطینه شدن فرد مبتلا به کرونا خواهان حفظ آرامش شد. مالیلگاو گفت که شهروند مبتلا به کرونا از طریق اوکلند در نیوزیلند به این جزیره بازگشته است. او مبدأ سفر این فرد را اعلام نکرد. ساموآ، در حال حاضر آخرین کشور جهان است که کرونا در آن شیوع یافته است. این کشور به‌رغم هزینه زیادی که بستن مرزها برای اقتصاد وابسته به توریسم آن داشته است، برای جلوگیری از شیوع کرونا در همان اوایل شیوع ویروس مرزهای خود را به روی خارجی‌ها بست.
 
 
 
 
کپی