اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

درخواست وزیر صهیونیست برای مذاکره مستقیم با لبنان درباره مرز دریایی

درخواست وزیر صهیونیست برای مذاکره مستقیم با لبنان درباره مرز دریایی

«یووال اشتاینیتز» وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی با ارسال نامه‌ای به «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان، وی را برای مذاکره در مورد تعیین مرزهای دریایی بین دو طرف به یک نشست مستقیم در یکی از کشورهای اروپایی دعوت کرد.

به گزارش امروز (دوشنبه) خبرگزاری «روسیا الیوم»، وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی در نامه خود به عون نوشت: متقاعد شده‌ام که اگر بتوانیم در یکی از کشورهای اروپایی برای انجام مذاکرات آشکار یا مخفی رو در رو ملاقات کنیم، فرصت خوبی خواهیم داشت تا اختلافات درباره مرزهای دریایی را یکبار برای همیشه حل کنیم.

شتاینیتز این نامه را که توسط دفتر نخست‌وزیری « بنیامین نتانیاهو» منتشر شد و در صفحه شخصی خود توئیت کرد و افزود: رییس جمهوری لبنان نسبت به پرونده مرزها و مذاکرات دشوار و حساس که هفته‌ها در جریان است، آشنایی ندارد، در حالی که تل آویو می‌خواهد آن را به چیزی بیش از مذاکرات فنی در مورد تعیین مرزها تبدیل کند تا به نقطه آغاز مذاکرات سیاسی تبدیل شود.

وی خطاب به میشل عون ادعا کرد: متاسفانه، به نظر می‌رسد که شما از همه حقایق در این باره اطلاع ندارید.

او در پیام خود از گفت و گوهایی که طی روزهای اخیر در توییتر درباره مذاکرات مرزهای دریایی بین دو طرف در جریان است، ابراز خرسندی کرد.

تاکنون چهار دور مذاکره غیر مستقیم درباره تعیین مرزهای دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی صورت گرفته و قرار بود که پنجمین دور از مذاکرات به طور غیر مستقیم در ۲ دسامبر (۱۲ آذر) برگزار شود.

لبنان و چند کشور دیگر حاشیه شرقی دریای مدیترانه و رژیم صهیونیستی در مورد مرزهای دریایی اختلاف شدید دارند، زیرا این منطقه سرشار از منابع نفت و گاز اعلام شده است.

لبنان به دنبال حل و فصل اختلافات مرزی دریایی است تا به این ترتیب بتواند تلاش خود برای جست و جوی منابع نفت و گاز در این دریا را آغاز کند. / ایرنا

کپی