اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹

برای رهایی از شر کرونا در زمستان پنجره‌ها را باز بگذارید

برای رهایی از شر کرونا در زمستان پنجره‌ها را باز بگذارید
آرزوکیهان

کارشناسان ماه هاست که به تهویه مناسب برای مقابله با کرونا تاکید کرده و اکنون با آغاز فصل سرما از مردم خواسته‌‌اند برای رهایی از شر کرونا در زمستان پنجره‌های خانه را روزانه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه باز بگذارند.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از هلث، با باز کردن پنجره خانه ویروس‌های معلق در هوا به سرعت کاهش می‌یابند.
کووید – ۱۹ در صورت استنشاق ذرات کوچک از طریق تنفس، سرفه، عطسه و یا صحبت کردن در هوا منتشر می‌شود و در هوای راکد با سرعت پخش می‌شود.
فیلمی از چگونگی انتشار ذرات معلق ویروس در هوا به عنوان هشداری جدی برای مقابل با ویروس کرونا توسط کارشناسان بریتانیایی منتشر شده است.
این در حالی است که کارشناسان در ماه اکتبر هشدار داده بودند که ممکن است به خاطر زمستان و تهویه نامناسب هوا انتقال کرونا یک سوم افزایش یابد و از این رو دفاتر و مدارس باید پنجره‌های خود را باز بگذارند تا هوای سرد و خنک تمیز وارد فضای بسته شده و افراد کمتری به ویروس آلوده شوند. آنها تاکید کردند که می‌دانند انجام این کار می‌تواند سخت بوده و باعث افزایش قبض‌های گرمایشی شود اما عمل به آن ضروری است. به عبارتی ورود هوای تمیز به اتاق می‌تواند ابتلا به ویروس را تا ۷۰ درصد کاهش دهد.
گرچه باید دقت داشت که زمان بازگذاری پنجره نیز نباید طولانی مدت باشد زیرا اگر درجه حرارت خیلی پایین بیاید عفونت‌های تنفسی بیشتر گسترش می‌یابند.
این گروه از دانشمندان نتیجه گرفتند که باید اولویت به تهویه مناسب فضای بسته داده شود اما باید در نظر داشت که هرگونه تغییر در تهویه می‌تواند با عواقبی چون بار مالی قبض گرمایشی، مصرف انرژی، ایجاد سرو صدا و قرار گرفتن در معرض آلاینده‌ها و سرماخودرگی را نیز به همراه داشته باشد اما می‌توانید با پوشیدن لباس گرم این پروسه را طی کنید به همین دلیل مدت زمان باز گذاشتن پنجره می‌تواند حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در طول روز باشد یا اینکه تنها بخش کوچکی از پنجره باز بوده تا هوا در طول روز جریان یابد.
دکتر امیر خان درباره این فیلم می‌گوید: اگر شخصی در خانه شما ویروس داشته باشد تهویه فضای داخلی بسیار مهم است زیرا او می‌تواند خیلی سریع ویروس را به بقیه منتقل کند اما ورود هوای تازه می‌تواند مانع از انتقال شود. ذرات کوچک معروف به آئروسل هنگام تنفس و صحبت کردن و سرفه از بینی و دهان فرد خارج می‌شود. آنها رفتاری مشابه ذرات دود دارند اما نامرئی هستند این ذرات ساعت‌ها در هوا معلق می‌مانند.
به گفته کارشناسان هرچه افراد مدت زمان بیشتری در یک اتاق با این ذرات زندگی کنند احتمال آلودگی شان نیز بیشتر است.
پروفسور «کاترین نواکس» دانشگاه لیدز در این باره گفت: هنگامی که اتاقی فاقد هوای تازه باشد انتقال از طریق فعالیت‌هایی مانند آواز خواندن و صحبت کردن پخش می‌شود گردش مجدد هوا می‌تواند ویروس‌های ناقل را از شما دور نگه دارد.
وی افزود: انجام این کار هنگام ملاقات با یک دوست در خانه، دور هم جمع شدن اعضای خانواده در زمستان، دیدار از یک بیمار بسیار ضروری است.

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

برای رهایی از شر کرونا در زمستان پنجره ها را باز بگذارید

کپی