اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

تاخیر در درمان بیماری‌های کلیوی و مجاری ادرار یک خطر جدی در پاندمی کرونا

تاخیر در درمان بیماری‌های کلیوی و مجاری ادرار یک خطر جدی در پاندمی کرونا

متخصص ارولوژی دانشگاه پیگیری و درمان بیماری‌های کلیوی و مجاری ادرار را حتی در دوران پاندمی‌ها ضروری دانست و هشدارداد: مبتلایان به نارسایی‌های کلیوی، بیماری‌های مجاری ادرار، فشارخون مزمن و دیابت باید ضمن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بصورت دوره‌ای تحت نظر پزشک باشند چراکه ممکن است به تعویق انداختن درمان‌ها فرد را با عوارض جبران ناپذیری مواجه کند.

دکترفرزاد علامه با اشاره به اهمیت درمان های اورژانسی بیماریهای مجاری ادرار اظهار کرد: انسداد شدید و خونریزی در مجاری ادرار نیازمند مداخلات جدی و درمان به موقع است.

عضو هیئت علمی دانشگاه افزایش ناگهانی کراتین خون را یکی دیگر از نشانه های ابتلا به بیماریهای مجاری ادرار ذکر کرد وافزود: ابتلا به بیماری های کلیوی می تواند یکی از دلایل افزایش کراتین خون شود.

دکتر علامه با اشاره به این که انسداد مجاری ادرار کارکرد کلیه ها را کاهش می دهد، گفت: سنگ های سیستم ادرای یکی از دلایل ایجاد تورم و مسدود شدن حالب کلیه هاست بنابراین نارسایی در عملکرد کلیه کراتین خون را بالا برده و در ادامه  عملکرد کلیه ها نیز دچار اختلال خواهد شد.

وی ضرورت رفع انسداد در مسیر مجاری ادراررا یادآور شد و افزود: درد در ناحیه پهلوها، تهوع و استفراغ  از جمله علائم کلیه های سنگ ساز است و باید به محض مشاهده این علائم با پزشک مشورت شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این که دفع سنگ از کلیه ها معمولا با درد همراه است تاکید کرد: ممکن است این سنگ در مدت زمان طولانی ایجاد شده باشد و به مرور زمان علامت های آن تشدید شود.

وی درباره نحوه درمان سنگ های کلیوی توضیح داد: روش های غیرتهاجمی و یا تهاجم بسیار کم برای درمان سنگ های کلیوی وجود دارد به این شکل که با برش های خیلی کم می توان سنگ های خیلی بزرگ را از بدن خارج کنیم، درمان هایی  آندوسکوپی نیز در برخی موارد پاسخ مناسبی برای درمان است، در این روش بدون هیچ برشی سنگ از بدن خارج می شود. 

متخصص ارولوژی دانشگاه ضرورت انجام سونوگرافی های دوره ای را مورد تاکید قرار داد و افزود: یکی از مزایای سونوگرافی های دوره ای این است که اگر چنانچه کلیه ای سنگ ساز و یا سنگی درحال بزرگ شدن باشد به موقع تشخیص و درمان خواهد شد.

دکترعلامه با اشاره به این که بیماری های مربوط به کلیه های سنگ ساز قابل پیشگیری است گفت: مسایل ژنتیکی نیز در این بیماری دخیل هستند و می توان با مصرف دارو و رژیم های غذایی خاص این بیماریها را کنترل و یا از بزرگ شدن سنگ کلیه پیشگیری کرد.

به گفته این متخصص ارولوژیدر بعضی موارد مکن است پشت مجاری ادراری انسداد ایجاد شود که خود این عامل  می تواند منجر به بروز عفونت شده و در ادامه علائمی همانند تب،  لرز و بی حالی  را در پی داشته باشد.

وی درباره درمان های مداخله ای برای رفع انسداد در مجاری ادرار گفت: این بیماری طیف گسترده ای دارد و باید به طور کلی برای درمان مرحله پیشرفت بیماری، شرایط بیمار وعلائم درنظر گرفته شود.

متخصص متخصص ارولوژی دانشگاه بررسی دوره ای وضعیت کلیه ها را خصوصا در مبتلایان به دیابت و فشار خون مزمن  را ضروری کرد وگفت: نارسایی کلیه در بسیاری از موارد بی علامت و یا کم علامت است، این بیماری در مواردی  علائم اصلی خود را در دراز مدت نمایان می کند.

وی علائمی همانند سردرد، سرگیجه، تهوع، استفراغ و خارش بدن را از دیگر علل نارسایی کلیه ها دانست و تاکید کرد: کم شدن حجم ادرار و ورم پا نیز می تواند از علائم هشدار دهنده ابتلا به بیماری باشد بنابراین لازم است افراد به محض مشاهده این نشانه ها به پزشک مراجعه کنند.

دکتر علامه در بخش دیگری با بیان این که ممکن است برخی بیماران به دلیل ایجاد پروستات دچار مشکلاتی و یا اختلالاتی در ناحیه مجاری ادراری شوند نیز توضیح داد: علائمی همانند سخت آمدن، قطع و وصل شدن ادرارمی تواند نشانه ای از بروز بیماری باشد، این علائم نیازمند پیگیری و درمان است چرا که مزمن شدن بیماری و افزایش انسداد در مجاری ادراربه کلیه ها فشار وارد کرده و می تواند فرد را دچار نارسایی کلیوی کند.

دکتر علامه ادامه داد: هر علامت، مشکل، تغییر حالت در دفع، قطع و وصل شدن و سوزش ادرار باید هرچه سریعتر بررسی و درمان شود چرا که نادیده گرفتن و تعویق این نشانه ها می تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه به مبتلایان دیابتیک نیز توصیه کرد: افرادی که دچاربیماری دیابت هستند از چکاپ های دوره ای غافل نشوند چرا که هر گونه علائمی خصوصا در خون و یا ادرار و یا درد در ناحیه پهلو به ویژه در افرادی که سابقه سنگ کلیه دارند می تواند نگران کننده باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه سن ابتلا به بیماری پروستات را در آقایان بالای ۴۵ تا ۵۰ سال عنوان کرد و خاطرنشان کرد: این عارضه ممکن است حتی در سن  بلوغ  و یا زیر ۲۰ سال نیز ایجاد شود.

دکتر علامه درباره روش های درمانی پروستات نیز گفت: با توجه به شرایط، اندازه و وضعیت بیمار این که اعمال جراحی باز، آندوسکوپی، تراشیدن بخشی از پروستات و یا دارو درمانی انجام شود متفاوت است.

متخصص ارولوژی بیمارستان شهدای تجریش در ادامه با اشاره به این که عوارض بیماری کرونا در مبتلایان به نارسایی های کلیوی به دلیل حساسیت به بیماری های ویروسی و باکتریال و سایر بیماری ها بیش از سایرین در معرض خطر قرار دارند، رعایت جدی توصیه های بهداشتی، ماسک زدن و فاصله اجتماعی را از سوی این افراد مورد تاکید قرار داد.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیگیری و درمان بیماریهای کلیوی و مجاری ادرار را ضروری ذکرکرد و هشدارداد: مبتلایان به نارسایی کلیوی، بیماری های مجاری ادرار، فشارخون مزمن و دیابت باید ضمن رعایت دستورالعمل های بهداشتی بصورت دوره ای تحت نظر پزشک باشند چرا که ممکن است با پیشرفت روند بیماری و یا به تعویق انداختن درمان ها فرد با عوارض جبران ناپذیری مواجه شود./ دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

افزایش مرگ کرونایی در نتیجه مشکلات کلیوی

 


آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 

 

کپی