اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

تاثیر ۷۰ درصدی واکسن کرونا ساخت دانشگاه آکسفورد

تاثیر ۷۰ درصدی واکسن کرونا ساخت دانشگاه آکسفورد

یک آزمایش بزرگ نشان داده واکسن کرونا ویروس ساخته شده توسط دانشگاه آکسفورد ۷۰ درصد از دچار شدن افراد به علائم کووید-۱۹ جلوگیری می‌کند.

داده‌های اولیۀ سومین مرحله از آزمایش واکسن تولیدی دانشگاه آکسفورد برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا حاکی از موثر بودن ۷۰.۴ درصدی آن است.

این دانشگاه در بیانیه‌ای اعلام کرد که میزان اثربخشی این واکسن که با همکاری شرکت داروسازی چندملیتی «آسترازنکا» در حال ساخت است، به دوز مصرفی آن بستگی دارد و در صورت تجویز نیم دوز و سپس یک دوز کامل ۹۰ درصد و در صورت تجویز دو دوز کامل ۶۲ درصد موثر خواهد بود.

آکسفورد همچنین اعلام کرد تا کنون در میان افرادی که این واکسن روی آنها آزمایش شده، هیچ مورد ابتلای شدید یا الزام به بستری شدن در بیمارستان دیده نشده است.

در بیانیه آمده است: «یافته‌ها نشان می‌دهد که ما یک واکسن موثر داریم که زندگی‌های زیادی را نجات می‌دهد. خوشبختانه ما دریافتیم که یکی از برنامه‌های دوز این واکسن می‌تواند تا حدود ۹۰ درصد موثر باشد.»

تیم تحقیق آکسفورد یک هفته پیش از این نیز اعلام کرده بود که مرحله دوم آزمایش این واکسن روی افراد مسنِ سالم نشان داده که واکسن تولیدی آنها ایمن است و پاسخ‌های ایمنی را تحریک می‌کند.

دانشگاه آکسفورد در مرحله دوم آزمایش، این واکسن را روی ۵۶۰ بزرگسال از جمله ۲۴۰ فرد بالای ۷۰ سال آزمایش کرد و نتایج نشان داد که اگرچه واکسن کمی عوارض جانبی ایجاد می‌کند اما باعث ایجاد پاسخ‌های ایمنی در بدن همه گروه‌های سنی می‌شود.

پیش از این نیز دو شرکت آمریکایی فایزر و مدرنا از موثر بودن ۹۵ درصدی واکسن‌های تولیدی خود برای پیشگیری از ابتلا به کرونا خبر داده بودند.

انتظار می‌رود که یکی از این واکسن‌ها تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی دست‌کم برای واکسینه کردن کارکنان بخش مراقبت‌های بهداشتی و افرادی که بیشتر در معرض ابتلا هستند، آماده عرضه شود.

اگرچه واکسن آکسفورد از واکسن‌های فایزر و مدرنا کمر موثر است اما از یک ویروس سرماخوردگی ضعیف ساخته شده که از نظر ژنتیکی تغییر کرده است و این واکسن را می‌توان در یخچال‌های معمولی نگهداری کرد. آنهم در حالی که واکسن‌هایی مانند واکسن تولید فایزر باید در دمای بسیار سرد نگهداری شوند.


واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد ۷۰ درصد موثر است

به گزارش  بی بی سی، این خبر در حالی اعلام شده که پیشتر دو شرکت فایزر و مدرنا از موثر بودن بیش از ۹۰ درصدی واکسن کرونای خود خبر داده بودند که این برای دانشگاه آکسفورد هم از جهتی پیروزی محسوب می‌شود و از طرفی نیز ناامیدکننده خواهد بود. با این حال واکسن دانشگاه آکسفورد به مراتب ارزان‌تر است و ذخیره و دسترسی به آن در هر گوشه دنیا آسان‌تر از دو مورد واکسن دیگر است.

بنابراین، اگر توسط نهادهای نظارتی تأیید شود، همچنان نقش مهمی در مقابله با بیماری همه گیر خواهد داشت. همچنین داده‌های آزمایش‌ها نشان می‌دهد زدن دوز  کامل واکسن می‌تواند تا ۹۰ درصد از بدن افراد محافظت کند.

دولت انگلیس ۱۰۰ میلیون دوز واکسن آکسفورد را از پیش سفارش داده است که این تعداد برای ایمن سازی ۵۰ میلیون نفر کافی است.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس گفت: این موضوع که واکسن آکسفورد در آزمایشات و جلوگیری از کرونا موثر واقع شده بسیار خبر هیجان انگیزی است. هنوز می‌بایست بررسی ایمنی بیشتری انجام گیرد اما بازهم این نتایج خارق العاده است.

محققان آکسفورد این واکسن را در حدود ۱۰ ماه تولید کرده‌اند که انجام این فرایند به طور معمول یک دهه طول می‌کشد. بیش از ۲۰ هزار داوطلب در این کارآزمایی مورد آزمایش قرار گرفتند، نیمی از آنها در انگلیس و بقیه در برزیل بودند. پس از تزریق محققان از محافظت ۷۰ درصدی واکسن خبر دادند.

هنگامی که به داوطلبان دو دوز بالای واکسن تزریق شد میزان محافظت ۶۲ درصد بود، اما هنگامی که در ابتدا دوز کم و سپس دوز بالا تزرق شد این میزان به ۹۰ درصد افزایش یافت. پروفسور "اندرو پولارد"، محقق ارشد آزمایش در گفتگو با بی بی سی گفت: ما واقعاً از این نتایج خوشحالیم.

پس از اینکه فایزر و مدرنا از محافظت ۹۰ درصدی واکسن خود خبر دادند رسیدن به رقم ۷۰ درصد برای دانشگاه آکسفورد می‌تواند نسبتاً ناامید کننده باشد اما با این حال باید بدانیم تا ماه گذشته رسیدن به محافظت بیش از ۵۰ درصد یک پیروزی قلمداد می‌شد.

این واکسن همچنین می‌تواند در دمای یخچال نگهداری شود که این به آن معناست که برخلاف واکسن های فایزر/بایو ان تک و مدرنا که باید در دمای بسیار سردتر نگهداری شوند، این واکسن می‌تواند در هر گوشه دنیا توزیع شود. شرکت آسترازنکا شریک دانشگاه آکسفورد در تولید واکسن در حال آماده سازی سه میلیارد دوز از واکسن در سراسر جهان است./ یورونیوز و ایسنا

رقابت قیمتی واکسن روسی کرونا با واکسن امریکایی/ اسپوتنیک‌وی ارزان‌تر از مدرنا و فایزر

اثربخشی واکسن فایزر ۹۵ درصد اعلام شد/ چند قدم تا مجوز عرضه واکسن در امریکا

واکسن جدید کرونا/ مُدرنا تا ۹۵ درصد موثر و قابل نگهداری در یخچال خانگی

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
کپی