اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

سالانه ۱۰ هزار نفر در ایران به سرطان پستان مبتلا می‌شوند

سالانه ۱۰ هزار نفر در ایران به سرطان پستان مبتلا می‌شوند

سالانه ۱۰ هزار مورد جدید سرطان سینه در کشور اضافه می‌شود؛ انجام معاینات دوره‌ای ماموگرافی بعد از ۴۰ سالگی برای زنان ایرانی ضروری است.

شهپر حقیقت متخصص اپیدمیولوژی پژوهشکده سرطان سینه جهاد دانشگاهی با اعلام این خبر افزود: سرطان سینه، رشد بدخیم سلول‌های سرطانی در بافت پستان است و در این بیماری سلول ها به صورت کنترل نشده‌ای رشد می‌کنند.

وی با بیان اینکه سرطان سینه یکی از سرطان‌های شایع در بین زنان است، اظهار داشت: ابتلا به این بیماری در سنین پایین‌تر دیده می شود و به تدریج با پدیده سالمندی در آینده، هزینه های درمان این بیماری سنگین تر خواهد شد.

حقیقت ادامه داد: افزایش آگاهی درباره اینکه افراد تغییرات بافت سینه را بشناسند و به محض مشاهده ظاهر، اندازه و فرو رفتگی و سفتی سینه به پزشک مراجعه کنند، ضروری است و با توجه به اینکه در افراد زیر ۴۰ سال ماموگرافی دقت تشخیصی برای سرطان سینه ندارد، می توانند در صورت مشاهده تغییرات یاد شده سونوگرافی انجام دهند.

این متخصص اپیدمیووی تصریح کرد: بعد از ۴۰ سالگی انجام ماموگرافی ضروریست و در افرادی که سابقه سرطان بویژه سینه در خانواده دارند لازم است در فواصل نزدیک تری به پزشک برای انجام معاینات دوره ای مراجعه شود.

به گفته وی، در مراحل اولیه سرطان سینه ممکن است فرد هیچ دردی و یا ناراحتی نداشته باشد، توسط ماموگرافی و آزمایشات منظم سینه، می‌توان تغییرات سینه خود را متوجه شد و بسیاری از برآمدگی ها و جوش ها، خوش خیم بوده و سرطانی نیستند و به خوبی با درمان مناسب بهبود می یابند.

این اپیدمیولوژیست افزود: سرطان سینه معمولاً با تشکیل تومورهای کوچک به شکل غده یا انباشت کلسیم در بافت‌های سینه شروع می‌شود،  افزایش سن، ژنتیک و وجود فرد مبتلا به این بیماری در یک خانواده، خطر ابتلا به سرطان سینه در فرد را افزایش می‌دهد و رژیم غذایی ناسالم و هورمون درمانی برای مشکلات یائسگی هم در ابتلا به این بیماری دخیل هستند.

به گفته حقیقت،   تغییر شکل در نوک سینه، ترشحات شفاف، قرمز، قهوه‌ای یا زرد از نوک یکی از سینه‌ها،  قرمزی، تورم، خارش پوست، حساسیت در پوست یا جوش روی سینه که دلیلی برایش وجود ندارد،  تورم یا توده در اطراف سینه یا زیر بازوها و توده سفت از علایم سرطان سینه است.

وی  تصریح کرد: سبک زندگی درست و سالم ۳۰ تا ۴۰ درصد ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد و ۳۰ درصد موارد ابتلا به این بیماری با تشخیص زود هنگام قابل درمان است.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت، در جامعه ایرانی میانگین سن ابتلا به سرطان سینه بین ۴۵ تا ۵۵ سال و ابتلا به سرطان ۳۴ نفر در ۱۰۰هزار زن است،  تشخیص زودرس بیماری منجر به افزایش طول عمر بیماران می شود و حتی طول عمر طبیعی را برای بیماران بدنبال دارد./ ایرنا 

سرطان پستان دیگر ترس ندارد

تاثیر غیر قابل انکار سبک زندگی بر سرطان پستان

کدام عوامل خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد؟

خطر جدی درمان دیرهنگام سرطان پستان در روزهای کرونایی

نیمی از زنان ایرانی مبتلا به سرطان پستان کمتر از ۵۰ سال دارند

 

 
کپی