اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹

ماسک‌ها مانع ابتلا به کرونا نمی‌شوند؟

ماسک‌ها مانع ابتلا به کرونا نمی‌شوند؟
آرزوکیهان

کارشناسان برجسته دانمارکی اعلام کردند که شواهد نگران کننده‌‌ای مشاهده شده که نشان می‌دهد ماسک‌ها نمی‌توانند از ما مقابل کرونا محافظت کنند؛ تنها محافظ ما مقابل کرونایی‌های دیگر هستند.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از هلث، ماه هاست که پزشکان و کارشناسان یکی از مهم‌ترین راهکارهای مقابله با کرونا را ماسک عنوان کرده‌‌اند و خبرهای مختلفی از نوع ماسک و توصیه‌هایی در این ارتباط مطرح شده اما اکنون یک خبر شوکه کننده دیگر می‌تواند تمامی توصیه‌های ماسکی را تحت تاثیر خود قرار دهد.
محققان دانمارکی اعلام کرده‌‌اند ماسک‌ها هیچ تاثیری برای مقابله با کرونا ندارند.
می‌دانیم که هم اکنون استفاده از ماسک در بسیاری از کشورهای جهان اجباری شده است اما محققان گپنهاگ پروفسور «کارل هنگان و دکتر تام جفرسون» بیان کردند که شواهد جدید می‌تواند نگران کننده باشد زیرا ماسک نمی‌تواند میزان عفونت را در جامعه کاهش دهد.
کارشناسان کپنهاگ با استفاده از ۶۰۰۰ داوطلب آنها را به دو گروه تقسیم کردند که نیمی در ملاقات‌هایشان از ماسک استفاده کرده و نیمی ماسک نزده اند. پس از یک ماه داوطلبان ماسک دار از نظر میزان عفونت و ابتلا به ویروس مورد آزمایش قرار گرفتند و با گروهی که ماسک نداشته‌‌اند مقایسه شده اند. نتایج نشان داد که پس از یک ماه ۸/۱ درصد از افرادی که ماسک زده بودند به ویروس آلوده شده‌‌اند که در مقایسه با افرادی که ماسک نزده بودند تغییر چندانی نداشته اند.
تاکنون بارها تفاوت ماسک‌های N۹۵ از لحاظ ضخامت؛ با ماسک‌های جراحی از لحاظ نفوذ اندازه ذرات مورد بررسی قرار گرفته است و روشن شد که ماسک N۹۵ محافظ خوبی نبوده است. ما می‌دانیم
که قطرات بزاق و مخاط ناشی از سرفه و عطسه بسیار ریز هستند اما ویروس کرونا از آنها نیز ریزتر است و ۲۰ برابر کوچکتر از باکتری‌ها هستند. پس پزشکان توصیه کردند که از ماسک‌های جراحی استفاده شود.
با این وجود محققان دانمارکی می‌گویند شواهد آزمایش‌ها روشن کرد که ماسک‌ها نمی‌توانند هیچ محافظ خوبی مقابل ویروس کرونا باشند.
با توجه به اظهارات محققان دانمارکی دو پزشک انگلیسی دانشگاه آکسفورد همچنان معتقدند که ماسک‌ها بهترین محافظ انسان در برابر کرونا هستند. آنها معتقدند که این آزمایش گروهی و مطالعه را ناقص خوانده و بیان کردند که در یک بیماری همه گیر افراد اغلب به یاد نمی‌آورند که ماسک را چه زمانی استفاده کرده و از چه فاصله‌‌ای با دیگران در تماس بوده اند. این فرضیه تنها چند روز پس از دستورالعمل‌های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری مطرح شده که بیان کرد ماسک‌ها به همان اندازه که از اطرافیان محافظت می‌کنند می‌توانند از خود فرد نیز محافظت کنند.

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی