اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

افزایش 37 درصدی فشار خون در پی استرس و انزوای اجتماعی کرونا

افزایش 37 درصدی فشار خون در پی استرس و انزوای اجتماعی کرونا
آرزوکیهان

محققان اعلام کردند با افزایش مدت زمان انزوای اجتماعی و قرنطینه ناشی از کرونا میزان ابتلا به فشار خون بالا تا 37 درصد افزایش یافته است.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از هلث، مطالعه انجام شده بر1443 بیمار در بوینس آیرس آرژانتین  ارزیابی صورت گرفته است.
به گفته محققان استرس ناشی از قرنطینه و انزوای اجتماعی سبب شده که افراد زیادی دچار فشار خون بالا شوند.
بنا بر آمارهای یک بیمارستان آرژانتینی تقریبا یک چهارم بیماران اورژانسی پس از 3 ماه قرنطینه دچار فشار خون بالا شده اند یعنی از مجموع 1643 بیمار ، 391 نفرشان  فشار خون بالا دارند.
دکتر "ماتیاس فوسکو" از بیمارستان "فاوولورو" بوینس آیرس در این باره گفت: چندین احتمال برای ارتباط بین انزوای اجتماعی و فشار خون بالا وجود دارد.
افزایش استرس به دلیل همه گیری بیماری و محدود شدن تماس شخصی و شروع و با تشدید مشکلات مالی و خانوادگی همراه خواهد بود. رفتارها تغییر یافته و مصرف غذا و الکل نیز افزایش می یابد از سوی دیگر سبک زندگی بی تحرک و افزایش وزن در این موضوع نقش خواهد داشت.
اکنون از هر 5 انگلیسی یک نفر با فشار خون بالا روبروست که عمدتا از رژیم غذایی نادرست و استعمال دخانیات سرچشمه گرفته که باعث بروز سکته های قلبی و سایر بیماری های مزمن می شود.
با این وجودو محققان آرژانتینی نیز این موضوع را تائید کرده اند که کرونا سبب بالارفتن چشمگیر فشار خون در این کشور نیز شده است.
فشار خون بالا می تواند بر سلامتی طولانی مدت فرد تاثیر گذار باشد که مشکلات قلبی ؛ سکته های مغزی ، از دست دادن بینایی و مشکلات کلیوی را در پی خواهد داشت.

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی