اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

بهبودیافتگان کرونا بیش از ۸ ماه حافظه ایمنی فعالی دارند

بهبودیافتگان کرونا بیش از ۸ ماه حافظه ایمنی فعالی دارند
آرزوکیهان

آخرین اطلاعات بدست آمده محققان مشخص کرده است که بهبودیافتگان کرونا تا بیش از ۸ ماه حافظه ایمنی شان فعال بوده و سلول‌های محافظ T، B آنها مقابل ویروس فعال است.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از هلث، این افراد اگر دوباره به کرونا نیز مبتلا شوند با عفونت بسیار کم همراه بوده و مقاوم هستند.
محققان کالیفرنیایی می‌گویند آزمایش‌های انجام شده بر بهبودیافتگان نشان می‌دهد این گروه مقادیر کافی آنتی بادی برای جلوگیری از عفونت طولانی مدت دارند.
این گزارش روشن کرده است که برخلاف آنچه که تصور می‌شد بدن ما پس از ابتلا به کرونا قادر است مقابل ویروس مقاومت بیشتری یافته و از این رو واکسن‌های فایزر و مدرنا نیز می‌توانند تا ۹۰ درصد از ابتلای عفونت جلوگیری کنند پس به طور بالقوه آنتی بادی بدن ما سال‌ها می‌تواند از ما مقابل ویروس کرونا مراقبت کند.
به گفته کارشناسان طرح حافظه ما در سلول‌های B، T برای مقابله با کرونا فعال می‌شود. سلول‌های B تبدیل به کارخانه تخصصی پمپاژ آنتی بادی تبدیل می‌شوند. اما سلول‌های T به دو شکل عمل می‌کنند. نوع اول برای تولید آنتی بادی مبارز با عامل بیماری زا و نوع دوم سلول‌های آدمکش یعنی سلول‌های مریض را از بین می‌برند تا به نقاط دیگر بدن سرایت نکنند.
دانشمندان سلول‌های T را به عنوان ابرقهرمان در دل تاریکی بدن می‌شناسند که روی حمله به ویروس کرونا متمرکز می‌شوند.
از سوی دیگر سلول‌های B حافظه‌‌ای تولیدی دارند که در صورت مواجهه مجدد با ویروس کرونا قادر است ویروس را از بین ببرد. این موضوع از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردار است به همین دلیل اگر بهبودیافتگان دوباره به کرونا مبتلا شوند نباید نگران باشند. در کنار فعالیت سلول‌های B، سلول‌های T به سلول‌های B کمک می‌کنند تا آنتی بادی تولید کنند و رفتار سلول‌های ایمنی بدن را بوجود آورند.


آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی