اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹

واکسن جدید کرونا/ مُدرنا تا ۹۵ درصد موثر و قابل نگهداری در یخچال خانگی

واکسن جدید کرونا/ مُدرنا تا ۹۵ درصد موثر و قابل نگهداری در یخچال خانگی

"مُدرنا" اعلام کرد فاز سوم آزمایشات نشان می‌دهد واکسن کرونای ساخت این شرکت داروسازی بیش از ۹۴ درصد در جلوگیری از کووید-۱۹ موثر بوده است.

شرکت تحقیقاتی آمریکایی «مدرنا» امروز دوشنبه اعلام کرد که واکسن جدیدی برای مقابله با ویروس کرونا و پیشگیری از بیماری کووید-۱۹ کشف کرده است که می‌تواند تا ۹۵ درصد موثر باشد.

به گزارش بی بی سی انگلیسی، شرکت مادرنا امروز را روزی بسیار خوب در زمینه تحقیقات برای مهار ویروس کرونا دانست و اعلام کرد قصد دارد مجوز نهایی را برای استفاده از این واکسن از چند هفته آینده دریافت کند.

همچنین روز دوشنبه هفته گذشته و تنها دو روز بعد از اعلام خبر شکست دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری اخیر این کشور از سوی رسانه ها، شرکت آمریکایی فایزر و شرکت آلمانی بایون‌تک که بطور مشترک تحقیقاتی را برای تولید واکسن کرونا آغاز انجام می دهند، اعلام کردند که واکسنی برای پیشگیری از کووید-۱۹ کشف کرده اند که می تواند تا ۹۰ درصد موثر واقع شود.

خبر هفته گذشته شرکت فایزر درباره کشف واکسن، در مدت کوتاهی به یکی از مهم ترین اخبار رسانه های جهان تبدیل شد.
این دو شرکت قصد دارند برای تائید استفاده واکسن تا پایان ماه جاری میلادی درخواست دهند.

دهها واکسن مختلف در مراحل پایانی آزمایش قرار دارد، اما این اولین واکسن است که نتایجی را نشان داده است.

این روش از یک رویکرد کاملا آزمایشی استفاده می کند که شامل تزریق بخشی از کد ژنتیکی ویروس است تا به سیستم ایمنی بدن آموزش داده شود.

گزارش رسانه ها حاکی است اعلام خبر موفقیت آمیز بودن این واکسن، بر بازارهای جهانی تاثیر داشته و موجب رشد  بازارهای بورس در جهان شده است..

دو شرکت سازنده قصد دارند درخواست صدور مجوز کنند که تا آخر ماه میلادی جاری از این واکسن استفاده شود. با اینکه نتیجه اولیه بر اساس جمعیت کمی بوده اما این دو شرکت مدعی هستند که تا حدود دو هفته دیگر اطلاعات‌شان به حدی می‌رسد که درخواست مجوز کنند.

در جهان بیش از 50 میلیون نفر به کرونا مبتلا شده اند و بیش از یک میلیون و ۲۶۰ هزار نفر هم جان‌باخته‌اند.
فایزر اعلام کرده است که تا پایان سال ۲۰۲۰ پنجاه میلیون و در سال ۲۰۲۱ تا ۱/۳ میلیارد دُز واکسن را در تمام دنیا عرضه خواهد کرد.

 

واکسن کرونای شرکت "مُدرنا" بیش از ۹۴ درصد موثر اعلام شد

شرکت داروسازی "مُدرنا" اعلام کرد فاز سوم آزمایشات این شرکت نشان می‌دهد که واکسن کرونای آنها بیش از ۹۴ درصد در جلوگیری از کووید-۱۹ موثر بوده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از ان بی سی، این واکسن که دو دوز آن باید تزریق شود روی ۳۰ هزار داوطلب تست شده و تاکنون نتایج ایمنی داشته است.

شرکت مدرنا می‌گوید داده‌های آزمایش بالینی فاز سه یا مرحله سوم واکسن کووید-۱۹ این شرکت نشان می‌دهد که این واکسن بیش از ۹۴ درصد در جلوگیری از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ موثر است. نتیجه‌ای که "استفان بنسل" مدیر عامل این شرکت آن را "تغییر دهنده بازی" نامیده است.

بررسی های آزمایش بالینی مرحله سوم، ۹۵ مورد ابتلا به کووید-۱۹ را در بین ۳۰ هزار شرکت کننده در این آزمایش ارزیابی کرده است. "مدرنا" که واکسن خود را با همکاری انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی تولید کرده، می‌گوید که ۹۰ مورد ابتلا به کووید-۱۹ در گروه دارونما در مقابل پنج مورد در گروهی که این واکسن دو دوزه را دریافت کرده‌اند، مشاهده شده است و این یعنی اثربخشی این واکسن ۹۴.۵ درصد تخمین زده می‌شود.

پس از اعلام این خبر، سهام شرکت "مدرنا" در معاملات پیش از بازار بیش از ۱۷ درصد جهش کرده است.

این خبر در پی خبر مشابه هفته گذشته از آزمایش واکسن کووید-۱۹ شرکت "فایزر"(Pfizer) منتشر شده که اثربخشی آن ۹۰ درصد اعلام شده بود.

براساس اطلاعات جمع‌آوری شده توسط دانشگاه "جانز هاپکینز" تاکنون بیش از ۵۴.۴ میلیون نفر در سراسر جهان به کرونا مبتلا شده‌اند و بیش از ۱.۳ میلیون نفر نیز کشته شده‌اند.

"بنسل" در بیانیه‌ای گفت: این یک لحظه محوری در توسعه واکسن بالقوه کووید-۱۹ ما است. ما این ویروس را از اوایل ژانویه تعقیب کردیم تا بتوانیم هرچه سریع‌تر و بیشتر از مردم در سراسر جهان محافظت کنیم. در کل ما می‌دانیم که گذر هر روز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این تجزیه و تحلیل موقت و مثبت، حاصل از مطالعه فاز ۳ ما است که اولین اعتبار بالینی را به ما داده است مبنی بر اینکه واکسن ما می‌تواند از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ از جمله ابتلای شدید به آن جلوگیری کند.

کمپانی مستقر در کمبریج، ماساچوست نیز اظهار داشت که هیچ نگرانی قابل توجهی در مورد ایمنی این واکسن وجود ندارد و افزود که واکسن به طور کلی ایمن است، چرا که اکثر عوارض جانبی در دریافت کنندگان این واکسن، برچسب خفیف یا متوسط دارد. این عوارض جانبی شامل درد در محل تزریق و بعد از تزریق دوز دوم، خستگی، درد عضلانی و سردرد است.

"بنسل" گفت: دانستن اینکه ما واکسنی داریم که به بیشتر افرادی که آن را دریافت می کنند، کمک می‌کند، احساس فوق العاده‌ای است. 


واکسن ما تغییر دهنده بازی است

وی افزود: با نرخ اثربخشی ۹۵ درصدی، من فکر می‌کنم این واکسن یک تغییر دهنده بازی است.

"بنسل" گفت که این شرکت قصد دارد این واکسن را خیلی زود روی نوجوانان آزمایش کند و به دنبال آن روی کودکان زیر ۱۲ سال نیز آزمایش شود.

وی گفت: ما باید بسیار بسیار دقیق باشیم، زیرا ایمنی اولویت شماره یک است.

سرمایه گذاران پس از اینکه هفته گذشته اعلام شد واکسن "فایزر" بیش از ۹۰ درصد موثر است، انتظار داشتند که واکسن "مدرنا" نیز بسیار کارآمد باشد، چرا که واکسن "مدرنا" نیز مانند "فایزر" از فناوری "آر ان ای پیام رسان" یا mRNA استفاده می‌کند. این رویکرد جدیدی برای واکسن‌ها است که از مواد ژنتیکی برای ایجاد پاسخ ایمنی استفاده می‌کند.


قابل نگهداری در دمای یخچال

"مدرنا" می‌گوید این واکسن در دمای دو تا هشت درجه سانتیگراد که دمای یک یخچال خانگی استاندارد یا یک یخچال پزشکی است تا ۳۰ روز پایدار باقی می‌ماند. همچنین تا شش ماه در منفی ۲۰ درجه سانتیگراد قابل نگهداری است و سالم می‌ماند. برای مقایسه باید گفت که واکسن "فایزر" برای نگهداری و جابجایی نیاز به دمای منفی ۷۰ درجه سانتیگراد دارد.

این واکسن همچنین توزیع گسترده‌تری در مقایسه با واکسن "فایزر" خواهد داشت  و نیاز به رقیق سازی قبل از واکسیناسیون ندارد.

طبق گزارش "مدرنا"، حدود ۳۷ درصد از شرکت کنندگان در آزمایش مرحله سوم این واکسن از جمعیت‌های جوان‌تر بودند و ۴۲ درصد دارای شرایط یا سنینی بودند که آنها را در معرض خطر ابتلای شدید به بیماری قرار می‌داد. نسبت مردان به زنان در این آزمایش ۵۳ به ۴۷ است.

از ۹۵ مورد ابتلا به کووید-۱۹، ۲۰ شرکت کننده از جوامع متنوعی هستند، از جمله ۱۲ نفر اسپانیایی تبار، چهار آفریقایی-آمریکایی، سه آسیایی-آمریکایی و یک نفر چند نژادی. ۱۵ نفر نیز بالای ۶۵ سال سن داشتند.

"مدرنا" می‌گوید قصد دارد در هفته‌های آینده برای دریافت مجوز استفاده اضطراری از سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) اقدام کند. به گفته این شرکت، آزمایش‌های مربوط به ایمنی و کارآیی این واکسن همچنان ادامه خواهد داشت.

این شرکت می‌گوید انتظار دارد در پایان سال جاری تقریباً ۲۰ میلیون دوز واکسن آماده ارسال در ایالات متحده داشته باشد. طبق این گزارش، تولید ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد دوز در سطح جهان در سال ۲۰۲۱ مورد هدف است.

این شرکت قبلاً توافق نامه‌های عرضه در آمریکای شمالی، خاورمیانه و سایر مناطق جهان را منعقد کرده است. از جمله در ماه اوت اعلام کرد که با دولت ایالات متحده برای تهیه ۱۰۰ میلیون دوز واکسن به توافق رسیده است.

این معامله به دولت فدرال امکان خرید حداکثر ۴۰۰ میلیون دوز اضافی را نیز می‌دهد. "مدرنا" در آن زمان گفت ایالات متحده پیش از این ۹۵۵ میلیون دلار در تولید واکسن بالقوه این شرکت سرمایه‌گذاری کرده بوده است و مبلغ کل سرمایه‌گذاری خود را به ۲.۴۸ میلیارد دلار رسانده است.

"مدرنا" در ماه اوت اعلام کرد که برای هر دوز از واکسن خود بین ۳۲ تا ۳۷ دلار بودجه دریافت می‌کند. این شرکت گفته است که در حال مذاکره برای توافق نامه‌های با حجم بیشتر است تا واکسن را با قیمت پایین تری ارائه دهد./ ایرنا و ایسنا 

واکسن کرونا ساخت شرکت مُدرنا به اندازه واکسن فایزر امیدوارکننده است

شرکت مدرنا: استفاده از واکسن کرونا تا سال آینده ممکن نیست

مقایسه علمی واکسن "فایزر" با بقیه واکسن‌های کرونا

آیا واکسن مدرنا کرونا را به زانو در می‌آورد؟

موفقیت واکسن مدرنا در برابر کرونا

 
 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

کپی