اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

ورزش کردن با ماسک مشکلی ندارد

ورزش کردن با ماسک مشکلی ندارد
آرزوکیهان

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که داشتن ماسک‌های پارچه‌‌ای هنگام ورزش برای بدن مشکل ساز نیست.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از هلث، به عقیده محققان این ماسک‌ها حتی درتمرینات شدید ورزشی نیز خطرساز نیستند.
ماه هاست که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها استفاده از ماسک صورت را برای مقابله با کرونا توصیه می‌کند.
ماسک‌های صورت در ایالات متحده آمریکا بحث برانگیز هستند و بسیاری ابراز نگرانی می‌کنند که ماسک مانع از تنفس می‌شود و هنگام ورزش می‌تواند مشکلات ایمنی یا عملکردی برای بدن ایجاد کند.
اما در مطالعه جدید مجله بین المللی تحقیقات محیطی و بهداشت عمومی نشان می‌دهد که استفاده از ماسک هنگام ورزش کردن هیچ اثر مخربی ندارد.
محققان هم ماسک‌های جراحی و هم ماسک‌های پارچه‌‌ای را ارزیابی کردند زیرا این دو ماسک در دسترس هستند.
از شرکت کنندگان با هر دو ماسک تست دوچرخه سواری ثابت گرفته شد و در زمان آزمایش سطح اکسیژن خون شرکت کنندگان در هر توالی مورد بررسی قرار گرفت. از سوی دیگر شاخص اکسیژن بافتی در طیف سنجی مادون قرمز نزدیک عضله ران اندازه گیری شد.
محققان متوجه شدند که استفاده از ماسک در ورزش تاثیری بر عملکرد سیستم بدن ندارد همچنین در مورد سطح اکسیژن خون، شاخص اکسیژن رسانی بافت، اعمال جسمی و میزان ضربان قلب هیچ تفاوتی مشاهده نشد.
«شانینا نایتون» از تیم محققان اعلام کردند تنها در شواهدی محدود برای افراد مبتلا به آسم و مشکلات تنفسی زدن ماسک هنگام ورزش می‌تواند مشکل ساز باشد با وجود آنکه این افراد در شرایط تنفسی حاد و مزمن دچار اضطراب و حملات پنیک نیز می‌شوند.
وی افزود: گاهی اوقات اضطراب احساس محدودیت در تنفس را هنگام ماسک زدن افزایش می‌دهد به همین دلیل تنها این گروه خاص قبل از ورزش و ماسک باید تحت ارزیابی‌های بیشتری قرار بگیرند.

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی