اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹

شیوع دیابت در بزرگسالان ایران ۱۱.۴ درصد شد

شیوع دیابت در بزرگسالان ایران ۱۱.۴ درصد شد

رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم از شیوع ۱۱.۴ درصدی دیابت در جمعیت بزرگسال ایران خبر داد.

به گزارش سه شنبه پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دکتر باقر لاریجانی در وبینار بین المللی پای دیابتی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا افزود: تخمین زده می شود که دیابت ۴۲۲ میلیون نفر حدود ۸.۵ درصد از جمعیت بزرگسال را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار داده است، افزایش شیوع دیابت در کشورهای با درآمد کم و متوسط نگران کننده است.

او بر پایان دادن به قطع عضو قابل اجتناب ناشی از پای دیابتی تاکید کرد.

در این وبینار بین المللی، نمایندگان شرکت کننده از کشور های ایران، فلسطین، مصر، لبنان، بحرین، سوریه، عراق و سودان، تجربیات خود را در زمینه های مختلف پای دیابتی به اشتراک گذاشتند.

در هفته افزایش آگاهی عمومی زخم پای دیابتی، گروه بین المللی زخم پای دیابتی (D-Foot International) با برگزاری وبیناری وضعیت، راهکارها و چالش های کشورهای منطقه را در زمینه پیشگیری و مدیریت زخم پای دیابتی به گفتگو گذاشت.

لاریجانی تصریح کرد: مطالعات نشان داده اند تقریباً از هر چهار نفر فرد دیابتی، یک نفر در طول زندگی خود به زخم پای دیابتی مبتلا می شود که در نتیجه مشکلاتی همچون طول مدت بالای بستری در بیمارستان، قطع اندام تحتانی و مرگ و میر را بدنبال دارد.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم تصریح کرد: با توجه به بار حاصل از دیابت و عوارض آن و نیز محدودیت منابع تامین کننده نیازهای بهداشتی-درمانی جامعه، دیابت یکی از اولویت های بهداشتی-درمانی جهان، به ویژه در کشور ما بوده و اتخاذ اقداماتی مؤثر جهت پیشگیری و درمان دیابت به منظور کاهش این بیماری و عوارض آن ضروری است.

لاریجانی گروه تحقیقات پای دیابتی پژوهشگاه را یک تیم توانمند در سه حوزه پژوهش، آموزش و درمان خواند که مطالعات زیادی در زمینه پای دیابتی، به عنوان یکی از شایع ترین عوارض دیابت در کشور انجام داده است.

وی با بیان اینکه این تیم در زمینه ارائه آموزش های تخصصی و مهارت های بالینی نیز اقدامات خوبی انجام داده است، افزود: گروه تحقیقاتی پای دیابتی با برگزاری دوره های توانمند سازی پرستاران و پزشکان عمومی موفق به آموزش بیش از هزار کادر درمانی درگیر در درمان عارضه پای دیابتی در کشور شده است.

وی افزود: نتایج یک مطالعه در کشور نشان داد که دانش شرکت کنندگان این کارگاه ها و دوره های آموزشی به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

وی افزود: به همت این گروه تحقیقاتی همچنین راهنمای مبتنی بر شواهد در زمینه پیشگیری و مدیریت بیماری پای دیابتی نیز در کشور بومی سازی شده و همگام با بسیاری از مراکز علمی معتبر دنیا به روزرسانی و در دسترس عموم قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه این گروه تحقیقاتی پروژه های مهمی را در دست اجرا دارد، افزود: مطالعاتی در زمینه شیوع قطع عضو ناشی از  پای دیابتی در دو بیمارستان بزرگ تهران، ارزیابی تاثیر یک ترکیب گیاهی در بهبود زخم پای دیابتی، ارزیابی وضعیت ترمیم زخم پای دیابتی در بیماران دیابتی، تعیین رابطه بین میزان ریز مغذی های سرمی و عارضه پای دیابتی و هچنین معرفی شاخص کمی برای ارزیابی مناطق مختلف در معرض خطر زخم پای دیابتی نمونه هایی از تحقیقات در دست انجام در این گروه هستند.

وی به پروژه ارزیابی بیومکانیکی بالینی قابل استفاده در پیش بینی زخم پای دیابتی که با همکاری محققین دانشگاه استفوردشایر انگلستان در جریان است اشاره کرد و گفت: قابلیت خوبی برای همکاری های مشترک در منطقه وجود دارد.

لاریجانی با بیان اینکه نخستین دانش آموخته مقطع دکترای تخصصی پژوهشی پای دیابتی در کشور به تازگی از یافته های علمی مطالعه خود با عنوان بررسی اثربخشی اشعه پلاسما سرد در درمان زخم های عفونی پای دیابتی و مکانیسم های ملکولی آن دفاع کرد، گفت: امیدهای تازه ای در تسریع درمان زخم با بهره گیری از این روش ایجاد شده است.

لاریجانی به ارائه طیف گسترده ای از خدمات بالینی مربوط به درمان زخم پای دیابتی در کلینیک های تخصصی دیابت و بیماری های متابولیک پژوهشگاه اشاره کرد و گفت: تیم تخصصی چند رشته ای خدمات پاپزشکی، دبریدمان، اندازه گیری ABI را در این کلینیک ها ارائه می کنند. همچنین برای اولین بار در کشور بخش بیمارستانی مخصوص پای دیابتی در بیمارستان شریعتی به بهره برداری رسیده است./ ایرنا 

حد و حدود دیابت در روزهای کرونایی

کنترل قند خون دیابتی‌ها به شیوه‌ای متفاوت

داروی دیابت؛ گزینه روی میز برای درمان کرونا

 

 

قند خون دیابتی‌ها قبل از مراجعه به دندانپزشک کنترل شود

داروهای نوین دیابت درمانی برای بیماری‌های قلبی و عروقی

 

 

 

کپی