اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

پیشنهاد تازه اردوغان به پوتین برای حل مناقشه قره باغ

پیشنهاد تازه اردوغان به پوتین برای حل مناقشه قره باغ

خبرگزاری تاس روز دوشنبه اعلام کرد: رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در گفت و گوی تلفنی اخیر با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، به وی تشکیل گروه کاری قره باغ را پیشنهاد کرد.

 خبرگزاری تاس روز به نقل از منابع دیپلماتیک ترکیه نوشت: اردوغان در مذاکره تلفنی با پوتین، به رئیس جمهوری روسیه پیشنهاد کرد که گروه کاری مشترک برای حل و فصل اوضاع قره باغ تشکیل شود.

گفت و گوی تلفنی پوتین و اردوغان، روز شنبه برگزار شد و دو طرف در خصوص اوضاع قره باغ مذاکره کردند.

به گزارش دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، در گفت وگوی تلفنی پوتین و اردوغان به تفصیل درباره اوضاع منطقه مناقشه قره باغ گفت و گو و تبادل نظر شد و رئیس جمهوری روسیه، همتای ترکیه ای خود را از تماس های تلفنی اش با سران جمهوری آذربایجان و ارمنستان مطلع کرد.  

دو طرف بر آمادگی برای همکاری به منظور دستیابی به راه حل صلح آمیز برای حل مناقشه قره باغ تاکید کردند.

روسیه از سران گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا برای حل مناقشه قره باغ است که از سال ۱۹۹۴ به همراه آمریکا و فرانسه برای حل این مساله تلاش می کند که تاکنون نتیجه ای نداده است.

ترکیه که از سران گروه مینسک نیست سعی دارد در حل مناقشه قره باغ نقش فعال برعهده بگیرد و در مذاکرات در این مساله شرکت کند.

درگیری‌های نظامی میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان از ۶ مهرماه گذشته آغاز شده است و برغم این که با دخالت میانجیگران بین‌المللی سه بار توافق آتش بس میان طرفین حاصل شده، این درگیری‌ها بیش از یک ماه است همچنان با شدت ادامه دارد.

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی خواستار پایان اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل «حق تعیین سرنوشت» خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه در منطقه قره باغ شده است.  / ایرنا

کپی