اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

انتخاب بایدن زیر ذره‌بین رسانه‌های عراق

انتخاب بایدن زیر ذره‌بین رسانه‌های عراق

مطبوعات و رسانه های عراق امروز یکشنبه اخبار و تحولات مربوط به انتخاب «جو بایدن» به عنوان رییس جمهوری آمریکا و واکنش‌های جهانی به آن را زیر ذره‌بین قرار دادند.

با روشن شدن پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری و شکست رقیبش ، رسانه ها و مطبوعات عراق واکنش های داخلی و بین المللی به آن را بازتاب دادند.

در همین پیوند، واکنش حساب توییتری انگلیسی رهبر معظم انقلاب اسلامی پس از اعلام خبر پیروزی جو بایدن توسط رسانه‌های آمریکایی و همچنین واکنش «حسام الدین آشنا» مشاور رئیس جمهوری ایران در رسانه های عراقی از جمله شبکه  تلویزیونی «النجباء» و خبرگزاری های «العهد» و «بدر» و شبکه تلویزیونی «السومریه نیوز» بازتاب یافت.

خبرگزاری العهد در صفحه نخست خود تیتر «آیت الله خامنه ای: آنچه در آمریکا روی داد، نمونه ای از چهره زشت لیبرال دموکراسی در ایالات متحده است» را برگزید و واکنش حساب توییتری مقام معظم رهبری را بازنشر داد.

خبرگزاری «بدر» عراق نیز با انتخاب تیتر مشابهی واکنش حساب توییتری انگلیسی رهبر معظم انقلاب اسلامی پس از اعلام خبر پیروزی جو بایدن توسط رسانه‌های آمریکایی را بازتاب داد.

شبکه تلویزیونی «السومریه نیوز» نیز تیتر "تهران به پیروزی بایدن واکنش نشان داد و ترامپ را بزدل توصیف کرد" را برای بازتاب توییت مشاور رئیس جمهوری ایران برگزید.

اکثریت رسانه های عراقی نیز پیام های توییتری رئیس جمهور و نخست وزیر عراق به بایدن را بازنشر دادند.

شبکه های تلویزیونی «السومریه نیوز، الفرات،آفاق، الاباء، ان.آر.تی، الشرقیه، دجله و الرشید» به همراه شبکه تلویزیونی رسمی «العراقیه» و خبرگزاری رسمی عراق (واع) به همراه پایگاه های اطلاع رسانی «بغداد الیوم و المعلومه» و روزنامه رسمی «الصباح» از جمله این رسانه ها بودند که با انتخاب تیترهای متفاوت ابراز امیدواری «برهم صالح» رئیس جمهور عراق برای تقویت صلح و ثبات در سراسر خاورمیانه را در سایه دولت جدید آمریکا و نیز خواسته نخست وزیر عراق مبنی بر تقویت روابط با آمریکا بر اساس احترام متقابل را بازنشر دادند.

این رسانه ها همچنین پیام های تبریک مسئولان کشورهای مختلف و تعدادی از سیاستمداران عراقی در واکنش به پیروزی بایدن را بازتاب دادند.

روزنامه «الزمان» از جمله روزنامه های عراق بود که در کنار انتشار خبرهای انتخابات آمریکا، تیتر «جانسون و مکرون و مرکل اولین روسای تبریک گوینده به بایدن» را برای صفحه اول خود انتخاب کرد.

پیروزی بایدن و صحبت های او پس از پیروزی در انتخابات نیز بخش دیگری از اخبار و گزارش های مطبوعات و رسانه های عراقی را به خود اختصاص داد.

روزنامه «المدی» از جمله این رسانه ها بود که با انتخاب تیتر "بایدن بعد از انتظاری 47 ساله وارد کاخ سفید شد" خبرهای انتخابات آمریکا را پوشش خبری داد.

رسانه های عراقی همچنین در گفت وگو با کارشناسان به بررسی ابعاد و جوانب پیروزی بایدن و سیاست آمریکا در منطقه و جهان پرداختند.

جو بایدن با کسب ۲۹۰ رای الکترال در برابر تنها ۲۱۴ رای دونالد ترامپ، به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا انتخاب شد و خانم «کامالا هَریس» نیز به عنوان اولین زن، به عنوان معاون رئیس جمهوری این کشور برگزیده شد.

این نامزد حزب دمکرات در سومین دور نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در انتخاباتی نفس‌گیر ابتدا با هم‌حزبی‌های خود به رقابت برخاست و سرانجام در ماه اوت به عنوان نامزد رسمی این حزب برای رقابت با ترامپ رئیس جمهوری چهل و پنجم و نامزد حزب جمهوریخواه برگزیده شد./ایرنا


 

کپی