اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹
/تازه‌ترین نتایج انتخابات کنگره/

مجلس نمایندگان ۲۱۴ - ۱۹۶ دموکرات‌ها؛ سنا برابر ۴۸

مجلس نمایندگان ۲۱۴ - ۱۹۶ دموکرات‌ها؛ سنا برابر ۴۸

با وجود روشن شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که به پیروزی جو بایدن دموکرات انجامید، آرای نهایی انتخابات کنگره هنوز قطعی نشده است.

یک کنگره تحت کنترل دموکرات‌ها کار بایدن را ساده‌تر می‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه گاردین، تمام ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان آمریکا و ۳۵ کرسی سنا از ۱۰۰ کرسی آن در روز سوم نوامبر به رای گذاشته شدند و دموکرات‌ها امیدوارند که در هر دو مجلس بتوانند پیروزی را از آن خود کنند.

پیش از این دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان پیش بودند اما اکثریت در سنا در اختیار جمهوری‌خواهان بود.

نتایج انتخابات کنگره تا اینجا نشان می‌دهد که دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان تاکنون ۲۱۴ کرسی به دست آورده‌اند و ۱۹۶ کرسی هم در اختیار جمهوری‌خواهان است. در این مجلس کنگره هر حزبی که ۲۱۸ کرسی را به دست آورد دارای اکثریت خواهد بود.

مجلس نمایندگان: دموکرات‌ها ۲۱۴ - جمهوری‌خواهان ۱۹۶

در سنا نیز تاکنون ۴۸ کرسی برای دموکرات‌ها و ۴۸ کرسی برای جمهوری‌خواهان شده است و هر حزبی که ۵۱ کرسی را از آن خود کند اکثریت را در مجلس علیای کنگره خواهد داشت.

در همین حال در ایالت جورجیا که به علت رای‌گیری برای دو کرسی سنا برای دموکرات‌ها بسیار اهمیت داشت، نتایج شمارش آرا نشان می‌دهد که دیوید پوردو، سناتور جمهوری‌خواه نتوانسته حد نصاب ۵۰ درصد آرا را کسب کند و آن طور که گزارش‌ها نشان می‌دهد رقابت میان او و نامزد دموکرات‌ها، جان اوساف به دور دوم کشیده شده که روز پنجم ژانویه سال آینده برگزار خواهد شد.

در دیگر رقابت جورجیا هم سناتور جمهوری‌خواه، کلی لافلر نتوانست بیشتر از ۲۶ درصد آرا را کسب کند و باید در پنجم ژانویه یک بار دیگر با نامزد دموکرات‌ها، رافائل وارناک رقابت کند. وارناک در این رقابت توانست ۳۲ درصد آرا را کسب کند اما به حد نصاب ۵۰ درصد نرسید.

به این ترتیب شانس دموکرات‌ها برای کسب این دو کرسی همچنان پای برجا خواهد ماند. آنها در صورت کسب این دو کرسی به عدد ۵۰ خواهند رسید که به نشانه برابر شدن تعداد کرسی آنها با جمهوری‌خواهان است. ‌با توجه به اینکه جو بایدن موفق به پیروزی در انتخابات شده است، کامالا هریس، معاون او، که بنابر قانون «ریاست» سنا را بر عهده دارد، می‌تواند به هنگام برابر شدن آرا، به عنوان رای تعیین‌کننده وارد سنا شده و به کمک دموکرات‌ها برود.

این همان نقشی که بایدن در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما بر عهده داشت و مایک پنس هم در چهار سال گذشته در دولت ترامپ عهده‌دار آن بود./ایسنا

سنا: دموکرات‌ها ۴۸ - جمهوری‌خواهان ۴۸

کپی