اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

آسیایی‌های کرونایی دو برابر مستعد سکته‌های مغزی هستند

آسیایی‌های کرونایی دو برابر مستعد سکته‌های مغزی هستند
آرزوکیهان

طبق ادعای اخیر محققان مردم نژاد آسیایی دو برابر بیشتر مستعد سکته‌های مغزی ناشی از بیماری کرونا هستند.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از هلث، آمارها نشان داده تقریبا از هر ۵ بیمار کرونایی که دچار سکته مغزی شده یک نفرشان آسیایی بوده است.
بنا بر داده‌های موجود افزایش بیمارانی که دچار سکته مغزی شده‌‌اند بیشتر از هر نژاد دیگری دیده شده است گرچه برخی بر این باورند که آسیایی‌ها نخستین نژادی بوده‌‌اند که بیماری کرونا در میانشان آغاز شده است.

با وجودی که محققان نتایج بدست آمده را با سیاه پوستان آفریقایی – دریای کارائیب که بالاترین آمار ابتلا را داشته‌‌اند مقایسه کرده اما روشن شد حتی این گروه از سیاهپوستان نیز به مراتب کمتر از آسیایی‌ها دچار سکته مغزی شده اند.
به گفته متخصصان ویروس کرونا باعث لخته شدن خون و بروز سکته‌های قلبی و مغزی می‌شود گرچه پاسخ التهابی بدن نیز ممکن است نقش داشته باشد اما باز هم آسیایی‌ها بیش از هر نژاد دیگری مستعد سکته‌های مغزی ناشی از ویروس کرونا هستند.
به گفته کارشناسان این اختلاف چشمگیر بوده و بار دیگر حمله ویروس به نژادهای نژادی مطرح می‌شود.
به گفته متخصصان ۳ نظریه در این ارتباط وجود دارد:
توفان سیتوکین
سیتوکین‌ها مولکول‌های سیگنال شیمیایی هستند که به ایمنی بدن پاسخ می‌دهند و سلول‌های ایمنی را به سمت سلول‌های ویروسی کشانده و دستور حمله می‌دهند اما در بعضی افراد این پاسخ بیش از حد بوده و سلول‌های ایمنی بدن نیز برعکس عمل کرده و به جای حمله به سلول‌های ویروس به بافت سالم حمله می‌کنند که به عنوان توفان سیتوکین شناخته شده است. در این حالت آسیب به رگ‌های خونی ممکن است باعث پایین آمدن فشار خون و تشکیل لخته‌های خونی شود و در نهایت سکته شود.

محصول تولید عفونت
محققان دیگر می‌گویند که افزایش سکته‌های مغزی ناشی از کرونا یک محصول جانبی ناشی از حمله ویروس کرونا به بدن انسان است.
پروفسور «ایان جونز» ویروس شناس در این باره گفت: کووید به آنزیمی به نام ACE ۲ متصل می‌شود که در سطح سلول قرار دارد و عملکرد ACE2 را کاهش می‌دهد. نتیجه آن عدم تعادل هورمون‌های آنژیوتانسین است که میزان فشار خون را تنظیم می‌کند و همین عدم تعادل باعث بروز آسیب به رگ‌های خونی می‌شود.

شکل منحصر به فرد ویروس
دکتر «رابرن بونوو» استاد قلب دانشگاه نورث در این باره گفت: شکل منحصر به فرد ویروس باعث ایجاد لخته‌های خونی می‌شود. خوشه‌های ویروس که به گیرنده‌های سلولی متصل می‌شوند می‌توانند در نهایت به رگ‌های خونی متصل شده و به عضله قلب و رگ‌ها آسیب برسانند.
بنا بر مقاله انگلیسی میزان مرگ و میر ناشی از ابتلای کرونا در میان سیاه پوستان آسیایی‌ها و اقلیت‌های نژادی به مراتب بیشتر از سفیدپوستان است.
دکتر پری در این ارتباط گفت: فکر می‌کنم خطر بیشتر سکته ناشی از کرونا در مردم آسیا تا حدی به دلیل خطر ابتلای بیشتر در میان مردم آسیاست اما یک عامل اضافی دیگر نیز وجود دارد. گرچه عوامل مختلفی می‌توانند دخیل باشند به طور مثال اغلب آسیایی‌ها به عنوان کارگران در مشاغل اصلی مشغول بکار هستند جایی که بیشتر در معرض ویروس قرار دارند و به احتمال زیاد تحت تاثیر فقر قرار دارند و در خانه‌های شلوغ زندگی می‌کنند این افراد اغلب دچار بیماری دیابت نوع ۲ بوده که عامل ابتلا به کرونای شدید است با این وجود در حال تحقیق هستیم که آیا این موضوع ارتباطی با ژنتیک نیز دارد.
وی افزود: سکته مغزی می‌تواند مشکلات طولانی مدت در گفتار و نوشتن، درحرکت بوجود آورده و گاهی اوقات نیز منجر به فلج و یا مشکلات تعادلی نیز شود. گیرنده پروتئینی ACE2 در سلول‌های ریه، قلب، رگ‌های خونی وجود دارد و در صورت حمله ویروس به این گیرنده بروز التهاب در رگ‌های خونی و منقبض شدنشان باعث بروز محدودیت در جریان خون و در نهایت لخته شدن خون خواهد شد که به دلیل بروز اختلال در رگ‌های خونی آسیب مغزی بروز خواهد کرد.

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

کپی