اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

نیمی از کودکان مقابل کرونا در امان هستند

نیمی از کودکان مقابل کرونا در امان هستند
آرزوکیهان

بنا بر آخرین یافته‌ها نیمی از کودکان مقابل کرونا در امان هستند زیرا بدن آنها دارای آنتی بادی سرماخوردگی‌های گذشته است که برای مقابله با کرونا مفید هستند.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از هلث، به گفته محققان با بررسی نمونه خون‌های گرفته شده بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ میلادی روشن شده است که این آنتی بادی‌ها علیه ویروس‌هایی همچون سارس و کرونا مقاومند از این رو کرونا کمتر از بزرگسالان مقابل کرونا در خطرند.

اطلاعات بدست آمده نشان می‌دهد که این موضوع تنها در ۵ درصد از بزرگسالان صدق می‌کند و آنتی بادی بدن آنها با گذر زمان از بین رفته است. این موضوع می‌تواند تائید کند که چرا کودکان همچون بزرگسالان در خطر کرونا قرار ندارند.

به گفته محققان با بررسی نمونه خون افراد و کودکانی که به کرونا مبتلا شده و جواب تستشان مثبت شده است روشن شد که آنتی بادی بدن برخی از کودکان و نوجوانان به سال ۲۰۱۱ میلادی نیز باز می‌گردد و با گذر زمان از سرماخوردگی‌های قبلی همچنان در بدنشان حفظ شده است.
جالب آنکه حتی افرادی که به بیماری سارس مبتلا نشده‌‌اند آنتی بادی‌هایی در بدنشان داشته‌‌اند که مقابل سارس مقاوم بوده اند. این آمار در مورد بزرگسالان متفاوت بوده و میزان آنتی بادی بدن آنها بسیار کمتر بوده است.

بیماری کرونا اغلب در کودکان با شاخص‌های بیماری بثورات پوستی، تب، درد شکم، التهای، سرفه و سردرد دیده می‌شود. به عبارتی کودکان مبتلا دارای سندروم التهابی چند سیستمی می‌شوند اما جالب است که میزان آنتی بادی بدنشان مقابل بیماری بالاتر از بزرگسالان است.
«کوین نگ» نویسنده این مقاله در این باره گفت: نتایج بدست آمده روشن کرد که کودکان دارای آنتی بادی متقابل بیشتری نسبت به بزرگسالان هستند به همین دلیل خطر بیماری در آنها کمتر است.

به عقیده دکتر «جولیان تانک» کودکان ظرف سال‌های گذشته اغلب در معرض ابتلا به ویروس‌های کرونا فصلی قرار گرفته‌‌اند و میزان ابتلای آنها به انواع سرماخوردگی‌های ویروسی نسبت به بزرگسالان بیشتربوده است و از طرف دیگر آنها جوان‌تر بوده و سیستم ایمنی قوی‌تری دارند که آنتی بادی‌های ماندگاری را در بدنشان تولید کرده است.

وی افزود: این بیماری یک عفونت جدید برای همه است، اما کودکان برای اولین بار با این عامل بیماری‌زا سازگار هستند و سیستم ایمنی بدن آنان برای مقابله با آن طراحی شده است.

کودکان سلول‌های تی ساده‌ای دارند که قادر به شناسایی انواع پاتوژن‌های (عوامل بیماری‌زا) جدید هستند، درحالی‌که افراد مسن بیشتر به تجربیات ایمونولوژیک خود وابسته هستند و قادر نیستند به یک عامل بیماری‌زا جدید پاسخ دهند. این واقعیت که کودکان آنتی‌بادی‌های بسیار کمی را باهدف قرار دادن پروتئین سنبله ویروس تولید می‌کنند، نشان می‌دهد که این عفونت گسترش زیادی پیدا نمی‌کند یا به سلول‌های زیادی آسیب نمی‌رساند.

چرا کودکان باید واکسن کرونا بزنند؟

کرونای انگلیسی زودتر کودکان را مبتلا می‌کند/ امریکا در آستانه موج چهارم

 

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 

 

کپی