اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
واکنش رئیس جمهوری به انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده

برای ما شیوه امریکا مهم است نه افراد

برای ما شیوه امریکا مهم است نه افراد

رئیس‌جمهوری تأکید کرد که برای ایران شیوه‌ای که امریکا در پیش می‌گیرد مهم است نه فردی که بر سر کار می‌آید.

  به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام‌ حسن روحانی صبح امروز در جلسه هیأت دولت با اشاره به انتخابات اخیر امریکا اظهار کرد: انتخابات امریکا عبرت‌آموز است. البته برای ما مهم نیست چه کسی در امریکا انتخاب می‌شود ولی شیوه‌ای که امریکا در پیش می‌گیرد مهم است.
وی افزود: برای ما این مهم است که امریکا به قانون، معاهدات بین‌المللی و چندجانبه برگردد و به مردم ایران احترام بگذارد، حالا هر کسی که می‌خواهد باشد. ما از امریکا بدون در نظر گرفتن اینکه چه کسی رئیس‌جمهوری است به جای تحریم، احترام و به جای تهدید، تکریم و به جای عهدشکنی و بی‌قانونی، اجرای قانون و تعهدات را می‌خواهیم؛ در این صورت است که شرایط فرق می‌کند.
رئیس‌جمهوری ادامه داد: برای ما شیوه و سیاست امریکا مهم است و حزب و فرد اهمیتی ندارد؛ البته ما بر فرض اینکه شیوه امریکا تصحیح نخواهد شد برای کشور برنامه‌ریزی کرده‌ایم.
روحانی اضافه کرد: تصمیمات ما برای کشور از چند هفته پیش بدون توجه به اینکه چه کسی در امریکا پیروز می‌شود اتخاذ شده است. مبنای ما تولید داخلی، صادرات نفتی و عمدتاً غیرنفتی و نحوه تعامل وزارتخانه‌ها و بانک مرکزی با یکدیگر است. حالا اگر امریکایی‌ها عبرت بگیرند، به تعهدات خود بازگردند و رفتار گذشته‌شان را تغییر دهند و راه دیگری را انتخاب کنند فبها ولی اگر از مسیر گذشته خود بازنگردند، ما برنامه‌ریزی‌های لازم را کرده‌ایم که کشور را چگونه به جلو ببریم.
رئیس جمهوری با بیان اینکه مردم مطمئن باشند کالاهای اساسی و ضروری در اختیارشان خواهد بود یادآور شد: ما در ستاد اقتصادی دولت تصمیمات مهمی را برای ۹ ماهه پایانی این دولت گرفته‌ایم و بر مبنای این ۹ ماه برنامه‌ریزی کرده‌ایم البته برنامه‌های بلندمدت هم وجود دارد.
وی با تأکید بر اینکه مشکلات یکی دو ماه اخیر که مردم با آن مواجه شدند به ماه‌های اولیه امسال مربوط می‌شود، اضافه کرد: در آن زمان به خاطر کرونا صادرات ما لغو شد اما الان وضع صادرات خوب شده است. امروز خوشحال هستم که بانک مرکزی و وزارتخانه‌های مرتبط به سخنان رهبر انقلاب توجه ویژه‌ای کرده‌اند. ایشان بحق تأکید کردند که گرانی برخی کالاها ناموجه، نادرست و ناصحیح است که باید مشکلات و ناهماهنگی‌ها حل شود؛ البته دلایلی برای این موضوعات مطرح می‌شود که باید حل و فصل شوند.
رئیس دولت دوازدهم همچنین بیان کرد: ما دو هدف اصلی داریم یکی وفور کالاهای اساسی و غیراساسی و دیگری قیمت منصفانه، نسبت به اولی موفق بودیم و برای پایان امسال و سال آینده هم موفق خواهیم بود. آنچه امروز برای ما مهم است این است که قیمت‌ها قابل قبول و متعادل باشد و روی آن تمرکز کرده‌ایم.
کپی