اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰

آوار استرس بر قلب

آوار استرس بر قلب

استرس مادر بیماری‌ها است؛ حال آنکه چه به صورت حاد و چه به صورت مزمن در بروز بیماری‌های قلبی و حتی از کنترل خارج شدن آن نقش موثری دارد.

مسعود اسلامی، متخصص قلب و عروق و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پاسخ به این پرسش که «استرس چه نقشی در بروز بیماری‌های قلبی دارد؟»، اظهار داشت:استرس نقش خیلی زیادی در بروز بیماری‌های قلبی دارد.

وی با بیان اینکه استرس مادر بیماری‌هاست،‌گفت: استرس چه به صورت حاد و چه به صورت  مزمن، می‌تواند هم بیماری‌های قلبی را ایجاد کرده و هم این بیماری‌ها را از کنترل خارج کند.

این متخصص قلب و عروق ادامه داد: برای مثال فردی که دارای فشار خون است، دارو نیز مصرف می‌کند و ماه‌ها فشار خونش قابل کنترل بوده، اما یکدفعه به اورژانس مراجعه  کرده و اعلام می‌کند فشار خونش به عدد 20 رسیده است؛ تنها علت این افزایش این است که خبر بدی به این فرد داده‌اند و این موضوع باعث استرس روحی شدید در فرد شده؛ در نتیجه فشار خونش بالا رفته است.

اسلامی با بیان اینکه استرس‌های مزمن نیز می‌تواند بیماری‌های قلبی و عروقی ایجاد کند، تصریح کرد: برای نمونه فردی در ترافیک گیر کرده و این موضوع وی را عصبی می‌کند یا فرد در محیط کاری عصبی می‌شود؛ در نتیجه این موضوعات باعث بروز بیماری قلبی خواهد شد.

وی متذکر شد: در افرادی که دچار بیماری‌های عصبی هستند،‌ احتمال بروز سکته قلبی و مغزی  وجود دارد./ فارس 

بیماران فیبرومیالژیا با استرس کرونا تهدید می‌شوند

کنترل استرس آنژیوگرافی با یک روش ایرانی

با استرس کرونا چطور تا کنیم؟

 

 

کپی