اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

نماینده سردشت: در 5 ماه گذشته 1000 سردشتی اقدام به مهاجرت کرده‌اند

بازداشت یک ایرانی در سانحه واژگونی قایق پناهجویان در کانال مانش

بازداشت یک ایرانی در سانحه  واژگونی  قایق پناهجویان در کانال مانش

چند روز بعد از واژگونی یک قایق حامل ۲۲ پناهجو در کانال مانش که دست‌کم پنج عضو یک خانواده ایرانی از جمله سه کودک جان خود را از دست داده بودند، یک ایرانی بازداشت شد. گاردین در گزارشی ادعا کرده است که وی هدایت قایق حامل پناهجویان را بر‌عهده داشته است.

 بر اساس این گزارش، شرایط جوی و آب و هوایی در زمان حمل پناهجویان بسیار بد بوده و وی بدون در نظر گرفتن خطر  واژگونی قایق، پناهجویان را حمل کرده است؛ بر اثر این سانحه پنج عضو خانواده‌ای به نام ایران‌نژاد از جمله نیتا ایران‌نژاد ۹ ساله، آرمین ایران‌نژاد ۶ ساله و آرتین ایران‌نژاد ۱۵ ماهه جان باختند. دادستانی شهر دانکرک خبر داد بازجویی از این شهروند ایرانی و کسانی که نجات یافته بودند نشان می‌دهد وی روابط نزدیکی با قاچاقچیان انسان داشته است. این گزارش عنوان می‌کند شهروند ایرانی مدعی شده است که تنها یک پناهجو بوده، اما دادستانی دانکرک با توجه به تحقیقات، شواهد و گفته‌های پناهجویان نجات یافته، این ادعا را قبول نکرده است. در این گزارش نامی از شهروند ایرانی منتشر نشده، اما تحت قوانین فرانسه به اتهام «قتل نفس غیرعمدی» بازداشت شده است. فرد بازداشتی متولد سال ۱۹۸۳ میلادی (۱۳۶۱ شمسی) در ایران است که هدایت یک قایق نیمه‌لاستیکی حامل ۲۲ پناهجو را برعهده داشت که از اردوگاه پناهجویان گراند-سینت در نزدیکی دانکرک عازم بریتانیا بودند.
در کیفرخواست او به ۷ فقره قتل غیرعمد به دلیل رعایت نکردن نکات ایمنی متهم شده است و همچنین به خطر انداختن جان سایر مسافران که نجات یافته‌اند. دادستانی دانکرک همچنین برای او به خاطر «کمک به ورود و اقامت غیرقانونی خارجی‌ها» به طور سیستماتیک و سازمان یافته درخواست مجازات کرده است.
امروز کمال حسین‌پور نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس درباره مهاجرت جوانان سردشت به سایت «رویداد ۲۴» گفته است: این موضوع از حدود پنج ماه پیش در سردشت شروع شده است؛ تا جایی که تاکنون بیش از هزار نفر از مردان و زنان جوان سردشتی از کشور مهاجرت کرده‌اند. بیشتر این مهاجران را مردان و حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد را مردمی تشکیل داده‌اند که به صورت خانوادگی اقدام به مهاجرت کرده‌اند.
او با بیان اینکه در شهرک صنعتی شهرستان سردشت حتی دو کارخانه صنعتی هم فعال نیست و میزان فعالیت صنعتی در این شهر صفر است، ادامه داده است: از نظر کشاورزی نیز این شهرستان دارای پوشش جنگلی است که باعث می‌شود مردم امکان کشاورزی نداشته باشند.
نماینده مردم سردشت و پیرانشهر عنوان کرده است: جوانان از یک سنی باید مستقل شوند و تشکیل خانواده بدهند و برای تأمین معاش خانواده و تشکیل زندگی نیاز به کار دارند در حالی که سردشت نه صنعت دارد و نه کشاورزی و هیچ شغلی وجود ندارد.
حسین‌پور با بیان اینکه در این شهرستان سه بازارچه مرزی وجود دارد که دوتای آنها در حال حاضر تعطیل‌اند، اظهار کرده است: تنها بازارچه‌ای هم که فعال است، آنچنان که باید و شاید مورد رسیدگی قرار نگرفته است.
او با بیان اینکه مردم نیاز به شغل دارند، تأکید کرد: شرایط به گونه‌ای شده که مردم مانند آقای رسول ایران‌نژاد که جان خود و خانواده‌اش از دست رفت، هرچه دارند می‌فروشند و با کمک قاچاقچیان کشور ترکیه به این کشور رفته و از آنجا راهی اروپا می‌شوند. مهاجرت زمانی صورت می‌گیرد که فرد قادر به تأمین معیشت و ادامه زندگی در منطقه خود نباشد؛ مسأله‌ای که در سردشت وجود دارد. سردشت با جمعیت ۱۲۰ هزار نفر تنها یک بیمارستان ۹۶ تختخوابی دارد و به عبارت دیگر ما کمترین امکانات درمانی را در شهر داریم لذا شرایط سردشت بسیار سخت است. نماینده سردشت، در نامه‌ای از وزارت امور خارجه درخواست کرده مقدمات پیگیری بازگرداندن اجساد خانواده ایران‌نژاد به کشور را فراهم کند.
کپی