اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

چند درصد بیماران کرونایی دچار سکته مغزی می‌شوند؟

چند درصد بیماران کرونایی دچار سکته مغزی می‌شوند؟
آرزوکیهان

تجزیه و تحلیل داده‌های ۱۰۰ هزار بیمار کرونایی نشان می‌دهد که ۱.۴ درصد از بیماران دچار سکته مغزی می‌شوند.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از هلث، افرادی با فشار خون بالا و دیابت مستعدتر از دیگر بیماران برای سکته مغزی هستند.


داده‌های بدست آمده نشان می‌دهد که سکته‌های مغزی ناشی از کرونا به مراتب خطرناک‌تر و کشنده‌تر از سکته‌های مغزی معمولی هستند.
به گفته کارشناسان سکته مغزی معمولا تنها چند روز پس از بروز عفونت رخ می‌دهد و اغلب گریبان افراد پیر را خواهد گرفت.

محققان دانشگاه کمبریج شواهدی بدست آورده‌‌اند که نشان می‌دهد از هر هزار نفر ۱۴ تن ممکن است به سکته مغزی دچار شوند که معادل ۱.۴ بیمار بستری از ۱۰۰ نفر است.
در اغلب موارد افرادی که بر اثر سکته مغزی ناشی از کرونا جان سپرده‌‌اند به دلیل لخته شدن خون شدید در رگ‌های خونی جان خود را از دست داده اند. ویروس کرونا در چنین شرایطی باعث آسیب شدید به سلول‌های مغزی می‌شود.

در آزمایش‌های انجام شده اسکن‌های دقیق به مغز متصل شده و حسگرهای پوستی سیگنال‌های الکتریکی تولید شده که پیام به سلول‌های مغز را می‌رسانند مورد بررسی قرار می‌دهد. این سیگنال‌ها توسط دستگاه ضبط شده و متخصصان با بررسی سیگنال‌ها و پرونده پزشکی بیماران کرونایی و تطابق این داده‌ها به اطلاعات جدید دست یافته اند.

دکتر «زولفی هنیف» استادیار نورولوژی در این ارتباط گفت: همانطور که می‌دانیم مغز عضوی است که نمی‌تواند خود را بازسازی کند بنابراین در صورت صدمه دیدن، این آسیب ماندگار خواهد بود. ویروس کرونا به سلول‌های مغزی حمله ور شده و باعث بروز مشکلاتی در میزان آگاهی، توجه، حافظه و درک و در نهایت در صورت داشتن دیابت و فشار خون بالا و افزایش سن باعث بروز سکته مغزی و مرگ بیمار خواهد شد.

چه مشکلاتی سراغ بهبودیافتگان کرونا می‌آید؟

انتخاب رژیم غذایی گیاهی برای کاهش خطر سکته مغزی

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 

کپی