اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
یک فعال سیاسی اصولگرا:

اهداف برگزار کنندگان تجمع اخیر مشهد سیاسی بود/ آنها در این راه به سلامتی و جان مردم فکر نمی کنند

اهداف برگزار کنندگان تجمع اخیر مشهد سیاسی بود/ آنها در این راه به سلامتی و جان مردم فکر نمی کنند

سلامت جامعه بر برگزاری هرگونه مراسمی ارجح است/ پیشنهادم استفاده از قوه قهریه است/ باید با هنجارشکنان برخورد کرد/باید از برگزاری اجتماعاتی که اصلا ضرورتی ندارد اجتناب کنیم

 

یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: متاسفانه برخی ها هنوز گمان می کنند که رعایت نکردن آنها امری فردی است و به خودشان مربوط می شود. در حالی که چنین نیست. تجمع اخیر برگزار شده در مشهد نیز که به بهانه گرامیداشت یک مناسبت مذهبی برگزار شد، مستثنی از سایر تجمعات نیست.

اخیرا تصاویر پخش شده از یک تجمع در مشهد انتقادات زیادی در پی داشته است. برخی برگزاری چنین تجمعاتی را در راستای دهن کجی به دستورالعمل های بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا تلقی می کنند؛ همان دستورالعمل هایی که مورد تاکید رهبر انقلاب نیز قرار دارد.

در همین رابطه، یک فعال سیاسی در مشهد گفت: ائمه ما نیز بر این امر تاکید داشتند و سلامت جامعه بر برگزاری هرگونه مراسمی ارجح است. اگر قرار باشد اجتماعی ولو با هدف مقدس برگزار شود اما نتیجه آن، گرفتن جان افراد باشد، طبیعتا آن تجمع، دیگر مقدس تلقی نمی شود.

جواد آرین منش، گفت: کشور ما و جهان در ماه های اخیر با پدیده پیچیده ای به نام ویروس کرونا مواجه شده است و آنچه صاحبنظران تا اینجای کار بدان رسیده اند این است که هنوز واکسنی برای پیشگیری از آن وجود ندارد و تنها راه کاهش آسیب ها و لطمات جانی «پیشگیری» است. از مصادیق بارز این پیشگیری نیز جلوگیری از تجمعات، قطع کردن زنجیره ارتباطات انسانی و استفاده از ماسک است. همه جای دنیا به این دستورالعمل ها عمل می کنند.

باید از برگزاری اجتماعاتی که اصلا ضرورتی ندارد اجتناب کنیم

دبیر پیشین حرف موتلفه در خراسان رضوی افزود: در اغلب نقاط دنیا با استفاده از همین روش های پیشگیری موفق به مهار کرونا شده اند و بر این ویروس منحوس فائق آمدند. اما برخی کشورها نیز درست برعکس، تلفات مالی و جانی فراوانی داده اند. امروز آثار گسترش ویروس کرونا هم بر اقتصاد کشورها و کشور ما اثر گذاشته، هم بر جان و مال مردم تاثیرگذار بوده است. از سوی دیگر آسیب های روانی و روحی ایجاد کرده و کادر درمانی ما را نیز زمین گیر کرده است.

این نماینده اسبق مجلس ادامه داد: عقل و منطق اقتضاء می کند که با رهنمودهایی که ستادملی کرونا و متخصصان بهداشتی و درمانی دارند، پیشگیری را مقدم بداریم و از برگزاری اجتماعاتی که اصلا ضرورتی ندارد اجتناب کنیم. متاسفانه برخی ها با بی توجهی به این دستورالعمل ها هر روز به گسترش بیشتر ویروس کرونا دامن می زنند و تلفات روزانه کشور نسبت به گذشته روندی تصاعدی پیدا کرده است.

باید با هنجارشکنان برخورد کرد

وی بیان کرد: متاسفانه برخی ها هنوز گمان می کنند که رعایت نکردن آنها امری فردی است و به خودشان مربوط می شود. در حالی که چنین نیست. تجمع اخیر برگزار شده در مشهد نیز که به بهانه گرامیداشت یک مناسبت مذهبی برگزار شد، مستثنی از سایر تجمعات نیست. برگزار کنندگان و حاضرین در این گونه تجمعات باید بدانند که مسأله کرونا امری شخصی نیست، بلکه اجتماعی است و مانند این است که کسانی درون یک کشتی هستند با دست خود آن را سوراخ کنند. این کار آنها موجب غرق شدن همه افرادی می شود که درون کشتی هستند از جمله خود آنها.

این فعال سیاسی اصولگرا گفت: باید با هنجارشکنانی که با رفتارهای پرخطر خود جان دیگران را به خطر می اندازند، برخورد کرد و از تکرار این گونه رفتارها در آینده نیز جلوگیری به عمل آورد.

سلامت جامعه بر برگزاری هرگونه مراسمی ارجح است

وی با بیان اینکه یقینا اهداف برگزار کنندگان تجمع اخیر مشهد و تجمعاتی از این دست، سیاسی است و آنها در این راه به سلامتی و جان مردم فکر نمی کنند، گفت: وقتی رهبر معظم انقلاب که به عنوان مرجع تقلید دینی مردم است، تبعیت از پروتکل های بهداشتی را لازم و واجب برمی شمرد، نشان می دهد که چنین حرکت هایی«دینی» نبوده و در راه مصلحت جامعه نیست. بنابراین اگر تجمعی تحت هر عنوانی از دینی یا غیردینی صورت گیرد، عملا نمی توان گفت اهداف دینی و مقدسی داشته است. زیرا اهداف مقدس، حفظ جان مردم را در اولویت قرار می دهد.

آرین منش ادامه داد: ائمه ما نیز بر این امر تاکید داشتند و سلامت جامعه بر برگزاری هرگونه مراسمی ارجح است. اگر قرار باشد اجتماعی ولو با هدف مقدس برگزار شود اما نتیجه آن، گرفتن جان افراد باشد، طبیعتا آن تجمع، دیگر مقدس تلقی نمی شود. معتقدم ما بایستی از تجربیات جهان و کشورهایی که در مهار کرونا موفق بوده اند، استفاده کنیم.

استفاده از قوه قهریه برای مقابله با هنجارشکنان بسیار موثر واقع شده است

او بیان کرد: کشورهای موفق عموما آنهایی هستند که با نظم و قاطعیت با این موضوع مواجه شدند نه صرفا با نصحیت و توصیه، بلکه با وضع مقررات جدی و قاطع از انتشار و گسترش بیشتر ویروس جلوگیری کرده اند.

وی در پایان گفت: استفاده از قوه قهریه برای مقابله با هنجارشکنان بسیار موثر واقع شده و به نظر می رسد که ما راهی جز این نداشته باشیم. کشورهایی مانند چین که موفق به مهار کرونا با جمعیت یک و نیم میلیاردی شدند، نیامدند تنها به توصیه بسنده کنند، بلکه با کسانی که تحت هر عنوان با جان مردم بازی می کردند، مقابله کردند./جماران 

کپی