اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

روایت روزهای آغازین جنگ از زبان خلبانان ارتش در شبکه مستند

روایت روزهای آغازین جنگ از زبان خلبانان ارتش در شبکه مستند

مجموعه مستند «داستان‌های ناگفته» به کارگردانی سیداحسان نیکبخت و کاری از گروه مستند روایت فتح است که رشادت‌های خلبانان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در مقابله با حملات دشمن بعث را شرح می دهد.

سیداحسان نیکبخت کارگردان مجموعه مستند «داستان‌های ناگفته» اظهارداشت: تاریخ جنگ ایران و عراق پر از اتفاقات و حوادث گوناگونیست که هرکدام یک از آنها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و می‌تواند سوژه مستند و فیلم باشند. در بررسی هر کدام از رخدادها و وقایع جنگ در بازه زمانی و شرایط مخصوص خود آن رخداد می‌توان حقایق زیادی درباره تلاش ها و رشادت های سربازان و قهرمانان ما مشخص کند.

ما در شش قسمت مستند «داستان‌های ناگفته» تلاش می‌کنیم تا بخشی از تاریخ پنهان نقش نیروی هوایی ارتش در روزهای آغاز جنگ را بازگو کنیم.

نیکبخت افزود: قسمت اول این مجموعه مستند به روزآغاز جنگ تحمیلی و تهاجم اولیه هواپیماهای عراق به پایگاه های ایران می پردازد و عکس العمل نیروی هوایی ارتش ایران در همان روز یعنی 31 شهریور 59 را نشان می دهد. پس از آن نیروی هوایی ارتش ایران در 1 مهر ماه 59 یک روز بعد از تهاجم عراق، عملیات کمان 99 را طراحی می کند. کمان 99 بزرگترین عملیات هوایی موفق بعد از جنگ جهانی دوم از نظر ابعاد بود.

کارگردان مستند «داستان‌های ناگفته» با اشاره به نقش مهم پایگاه شکاری دزفول در حفظ خوزستان و جلوگیری از سقوط این استان گفت: در قسمت دوم به مقاومت پایگاه هوایی دزفول در 15 روز اول جنگ از یک الی 15 مهرماه پرداخته‌ایم. از آنجایی که استان خوزستان به صورت یک دشت وسیع گسترده است که در شمال با رشته کوه‌های زاگرس محاصره می‌شود و دزفول بر روی کوهپایه های زاگرس قرار دارد، می توان گفت که حفظ این مناطق به عنوان دروازه های ورودی خوزستان از اهمیت ویژه ای برخوردار بود.

نیکبخت با بیان اینکه قسمت سوم مستند به عملیات های نیروی هوایی ارتش ایران در خاک عراق در بازه زمانی 15 روز نخست جنگ می‌پردازد، گفت: بمباران پایگاه‌های عراقی توسط نیروهای ایرانی از 1 مهر و یک روز بعد از حمله عراق به ایران شروع می‌شود. این حمله در عصر همان روز و در روز دوم نیز تکرار می‌شود و در هفته اول ادامه می‌یابد.

این مستندساز ضمن اشاره به پیامد اقدامات نیروی هوایی ایران بر سرنوشت جنگ گفت: در قسمت چهارم به ماه‌های آینده جنگ می‌پردازیم و نقاط دیگر استان خوزستان در ماه اول را بررسی می‌کنیم. این مستند روزهای دوشنبه هر هفته ساعت 19:45 و بازپخش آن روز بعد ساعت 5 صبح و ساعت 15 از شبکه مستند پخش خواهد شد.

روابط عمومی روایت فتح/

 

کپی