اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

ضعف سیستم ایمنی بدن با مصرف بی‌رویه کلسترول در هوای آلوده

ضعف سیستم ایمنی بدن با مصرف بی‌رویه کلسترول در هوای آلوده

مصرف بی‌رویه غذاهای حاوی کلسترول در هوای آلوده توان سیستم ایمنی بدن را کاهش می‌دهد.

سید ضیاءالدین مظهری عضو انجمن تغذیه ایران افزود: از طریق تنفس هوای آلوده و مصرف بی رویه غذاهای حاوی کلسترول آلودگی‌های ویروسی، قارچی، باکتریایی، گازهای سمی رادیکال‌های آزاد در سیستم ایمنی بدن نفوذ یافته و منجر به تضعیف آن می شود.

وی اظهار داشت: فلزات سنگین همچون سرب، جیوه در هوای آلوده باعث کاهش توان سیستم ایمنی می‌ شوند و سرب حاصل از سوخت ناقص موتور خودروها و کارخانه‌ها، موجب مصرف غذاهای پرورش‌یافته در این هوای ‌آلوده و کند شدن پاسخگویی و عکس‌العمل سلول‌های ایمنی را فراهم می‌سازد.

مظهری ادامه داد: همچنین جیوه و سایر فلزات سنگین وارده از طریق فاضلاب‌های هدایت‌شده کارخانجات به کانال‌های آب رودخانه‌ها، برکه‌ها، دریاچه‌ها و دریاها، ارزشمندترین منبع پروتئین و مفیدترین تامین‌کننده ید، سلنیوم، کلسیم، آهن و ویتامین‌های A، D و گروه B را زیر سوال برده و به‌علت اثرات زیانبار جیوه بر مغز و اعصاب تاثیر می گذارد.

این متخصص تغذیه توصیه کرد: همه گروه های سنی باید در ایامی که هوا آلوده است، برای عدم تضعیف سیستم ایمنی بدن ویتامین ها و پروتئینها را از مواد غذایی مفید مانند گوشت بوقلمون، سیب زمینی  هویج، اسفناج، طالبی، کلم بروکلی، گوجه فرنگی و انبه دریافت کنند.

مظهری ادامه داد: همه میوه‌های تازه بخصوص مرکبات و انواع سبزی‌های تازه نیز کمبودهای ویتامین C را جبران می کند و جهت تامین مواد مغذی مفید برای تقویت عملکرد سیستم ایمنی به منظور افزایش توان مبارزه با هر نوع ‌آلودگی هوا، غذا و مایعات استفاده ، متعادل و متنوع از همه گروه‌های هرم غذایی و تنوع بخشیدن به مواد غذایی مصرفی در هر گروه توصیه می‌شود.

این عضو انجمن تغذیه ایران اظهار داشت: مردم در انتخاب، تهیه و خرید مواد غذایی مورد نیاز دقت بیشتری داشته باشند و از خرید  مواد بی‌ارزش فاقد استاندارد، تاریخ تولید و یا بدون نام و نشان خودداری کرده و در صورت مشاهده تغییر در طعم، رنگ و ظاهر مواد غذایی از مصرف آن پرهیز کنند.

به گفته مظهری، از نگهداری و مصرف مواد غذایی رو به فساد جدا خودداری کنند و تغییرات در رنگ، بو و طعم اولیه نیز دلیل دیگری برآلودگی و فساد  ترکیبات  مواد غذایی محسوب می‌شود.

وی افزود: قارچ و کپک‌های ایجاد شده روی مواد غذایی، نشان‌دهنده آلودگی غذاها بوده و حتی ممکن است نوع کپک آن بسیار خطرناک، سرطان‌زا و مرگ‌آور باشد، به‌خصوص اگر روی غلات، حبوبات، پسته، بادام و بادام زمینی کپک مشاهده شود، ممکن است از نوع قارچ یا کپک تولیدکننده سم خطرناک آفلاتوکسین باشد که سرطان‌زا و مرگ‌آور است.

به این متخصص تغذیه، باید از مصرف انواع غذاهای نیمه سفت، مایونز، انواع سس‌های خانگی و یا آماده، سالادهای تهیه شده با کرم، خامه، سوپ‌های آماده و یا تهیه شده با خامه یا خوراک‌هایی که با به کارگیری ادویه‌های معطر و چاشنی‌های مختلف ممکن است دارای انواع میکروب ها بوده و طعم نامطلوب آنها پوشانیده شده‌ باشد، پرهیز کرد./ ایرنا 

غذاهای مفید و مضر برای سلامت قلب

آیا رژیم کتوژنیک به باروری کمک می‌کند؟

پرفشاری خون در کمین مردهایی که همسرشان دیابت دارد

 

 

کپی