اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

برنامه مجمع روحانیون مبارز برای انتخابات ۱۴۰۰

برنامه مجمع روحانیون مبارز برای انتخابات ۱۴۰۰

عضو مجمع روحانیون مبارز گفت: یک کمیته کاری در رابطه با ارزیابی مسائل انتخابات، تشکیل و بنا شد گزارشی جامع از شرایط موجود تهیه کند.

حجت الاسلام و المسلمین مجید انصاری در گفت و گویی، درباره جلسه دیروز مجمع روحانیون مبارز درخصوص انتخابات گفت: جلسه روز گذشته پیرو دو جلسه قبلی بود و به دلیل شرایط کرونا به صورت مجازی برگزار شد. در آن راجع به کلیات شرایط انتخابات، اهمیت آن و نقش رای مردم در ساختار جمهوری اسلامی ایران و همین طور اندیشه سیاسی امام خمینی(س) به عنوان رکن مقبولیت و مشروعت نظام، بحث های مفصلی صورت گرفت.

عضو مجمع روحانیون مبارز گفت: همچنین آسیب شناسی انتخابات های گذشته و بحث های کلی دیگری در جلسه اخیر مجمع صورت گرفت و یک کمیته کاری در رابطه با همین رویکردها و ارزیابی مسائل انتخابات، تشکیل و بنا شد گزارشی جامع از شرایط موجود تهیه کند تا در جلسات آتی مجمع مورد ارزیابی قرار گیرد. باید گفت که هنوز هیچ پیش فرض خاصی برای این موضوع وجود ندارد و صرفا در رابطه با مسائل کلی انتخابات بحث هایی انجام شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تعیین مصداقی نیز برای کاندیداهای انتخاباتی صورت گرفته است یا خیر، گفت: این مساله باید در مراحل بعد انجام شود و هنوز بحثی در این رابطه نیست. فعلا در رابطه با اصل موضوع انتخابات و شرایط حاکم بر آن در نظام سیاسی بحث و تبادل نظر شد.

انصاری با بیان اینکه موضوع انتخابات در نظام اسلامی بسیار مهم است، گفت: بی تردید یکی از اساسی ترین خواسته های مردم در انقلاب اسلامی، آزادی و اعمال آزادانه رای مردم بود. همچنین پایبندی همه ارکان نظام به انتخاب و رای مردم، جزو مطالبات اصلی بود. خوشبختانه این مسأله در مهندسی قانون اساسی تبدیل به «میثاق ملی» شد. بنابراین پاسداشت این موضوع از یک طرف و آسیب شناسی آن، رفع موانع، تقویتش و تحکیم مردم سالاری جزو مسائلی است که گروه های سیاسی و احزاب باید تمرکز بیشتری روی آن داشته باشند.

روایت ابطحی از جلسه اسکایپی مجمع روحانیون مبارز : اگر انتخابات خالی از محتوا شود، قدرت مردم گرفته می شود

 پیش بینی می شود حاکمیت به مشارکت حداقلی راضی شود

به نظر می رسد تا الآن حضور مردم خیلی جدی نشده و این چیزی است که مجمع به خوبی درک کرده و تجربه انتخابات مجلس نشان داد که ظاهرا درصد کم آراء مسأله خیلی مهمی نیست و حتی ممکن است مشارکت مردم آسیب جدی به روندی که طراحی شده بگذارد و به همین دلیل پیش بینی می شود که حاکمیت به مشارکت حداقلی راضی شود.
یک عضو مجمع روحانیون مبارز جزئیات جلسه این تشکل روحانی اصلاح طلب در خصوص انتخابات ریاست جمهوری 1400 را تشریح کرد.

حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی ابطحی در گفت و گویی، گفت: مجمع مدت ها است که جلسات نوبه ای دو هفته ای مربوط به بحث انتخابات را از طریق اسکایپ و فضای مجازی دنبال می کند. اما بعد از بیانیه آیت الله موسوی خوئینی ها این موضوع جدی تر دنبال شد و نظرات مختلف بر اساس محورهای این بیانیه مطرح شد.

وی افزود: من فکر می کنم اصلی ترین دغدغه مجمع نسبت به انتخابات این است که انتخابات دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی است و جامعه بر اساس این دستاورد رأی و نظر خودشان را اعلام می کنند و اگر این دستاورد بزرگ، کمرنگ و یا به یک عنصر خالی از محتوا تبدیل شود طبیعتا قدرت مردم گرفته می شود و بُعد جمهوریت به طور جدی مورد خدشه قرار می گیرد. یعنی علی رغم مشکلاتی که برای مردم هست، آنها باید این نهاد را حفظ کنند.

وی با بیان اینکه انتخابات شرایط دارد، تصریح کرد: شرایط انتخابات، توجه کردن به رأی مردم است؛ به صورت آزاد و در فضایی که همه کسانی که می توانند در انتخابات مورد توجه مردم قرار بگیرند، از جریانات مختلف امکان حضور داشته باشند.

ابطحی گفت: در جلسه هم بحث شد که آنچه به چشم می آید روندی نیست که اتفاق جدیدی بیفتد و احتمالا انتخابات ریاست جمهوری بر اساس همان حداقل آراء و حداقل کاندیداهای مطلوب پیش می رود. ولی از باب اینکه ما حتما مسیر واقعی رسیدن به رأی مردم را طی کنیم، بحث این مطرح بود که شاید ضرورت نداشته باشد گذشته را قضاوت کنیم و نیاز دارد که به آینده هم نگاه کنیم، گرچه از نظر تحلیلی باور ما این است که اتفاق جدیدی نخواهد افتاد.

وی تأکید کرد: بالاخره یک جریان سیاسی باید دیدگاه خودش را برای اینکه نظرات مردم در جامعه مقبول بیفتد مطرح کنند و طبیعی است که اگر چنین اتفاقی نیفتد و انتخابات به شکل واقعی در جامعه برگزار نشود، جریان اصلاحات و بدنه جامعه امکان اینکه بتوانند فعالانه کاندیدا معرفی کنند و در انتخابات فعال باشند را نخواهند داشت.

---

وی تاکید کرد: مشارکت فعال در انتخابات وقتی خواهد بود که شرایط انتخاب فراهم و انتخابات واقعی باشد. طبیعی است که در هر شرایطی نظرات مختلفی وجود دارد اما باید شرایط انتخابات طوری باشد که بتوان عنوان انتخابات بر آن گذاشت.

عضو مجمع روحانیون مبارز اظهار کرد: به نظر می رسد تا الآن حضور مردم خیلی جدی نشده و این چیزی است که مجمع به خوبی درک کرده و تجربه انتخابات مجلس نشان داد که ظاهرا درصد کم آراء مسأله خیلی مهمی نیست و حتی ممکن است مشارکت مردم آسیب جدی به روندی که طراحی شده بگذارد و به همین دلیل پیش بینی می شود که حاکمیت به مشارکت حداقلی راضی شود.

وی با تأکید بر اینکه حذف مردم از مدار حاکمیت چیزی نیست که بتوان به آن بی توجه بود، ادامه داد: به همین دلیل مجموعه ای تشکیل شده که بررسی کنیم چه با طرح هایی می توانیم در انتخابات ورود کنیم و ببینیم که آیا طرح هایی وجود دارد که مردم حس کنند با مشارکتشان می توانند تغییر جدی ایجاد کنند؟

ابطحی گفت: یکی دیگر از موضوعاتی که مطرح است هم این است که به هم ریختگی موجود در داخل جریان اصلاحات سازماندهی شود و تصمیم مشخص و معینی همه با هم بگیرند. امیدوارم آن جلسات برگزار شود و نتایجش را هم به اطلاع ملت برسانند./جماران 

کپی