اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

بازگشایی منطقه سبز بغداد به دستور نخست‌وزیر

بازگشایی منطقه سبز بغداد به دستور نخست‌وزیر

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق روز سه‌شنبه دستور بازگشایی منطقه سبز را که به دنبال افزایش اعتراضات بسته شده بود، صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری سومریه نیوز،‌ محمد البیاتی منشی مخصوص فرمانده کل نیروهای مسلح عراق گفت: بنا به دستور فرمانده کل نیروهای مسلح،‌ قرار شده است که منطقه سبز بغداد از ساعت شش صبح تا پنج عصر باز شود.

وی افزود:‌ رفت‌وآمد در منطقه سبز از روی پل معلق به سمت خیابان المطار و بالعکس انجام می‌شود.

منطقه سبز بغداد یکی از امن‌ترین مناطق عراق به شمار می‌رود و مراکز دولتی و سفارتخانه‌های خارجی مهمی از جمله سفارتخانه آمریکا در آن قرار دارد. مقام‌های عراقی این منطقه را سال گذشته و به دنبال افزایش اعتراضات، تهدید سفارتخانه‌ها و یورش هواداران الحشد الشعبی به سفارتخانه آمریکا بستند.

این در حالی است که  دور جدید تظاهرات مردم عراق بار دیگر روز یکشنبه در بغداد و برخی استان های جنوب و مرکز این کشور آغاز شد. این اعتراضات به مناسبت اولین سالگرد تظاهرات اکتبر ۲۰۱۹ و در اعتراض به وضع نابسامان کنونی، وجود فساد اداری و مالی در کشور و بیکاری و نبود رفاه عمومی است.

برخی از معترضین طبق ویدئوهایی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده، علیه دولت مصطفی الکاظمی نیز شعار داده و خواهان تغییر این دولت شدند.

تظاهرکنندگان خواسته‌های یکسال گذشته خود را تکرار کردند که شامل بهبود خدمات، ایجاد فرصت‌های شغلی، ریشه کن کردن بیکاری و مبارزه با فساد بود.

محل تجمع معترضان در نزدیکی منطقه سبز بغداد یعنی در نزدیکی مراکز دولتی، پارلمان و سفارتخانه های خارجی است.

در این میان، نیروهای امنیتی از شامگاه شنبه برای برقراری آرامش و امنیت اقدام به بستن خیابان های اطراف میدان تحریر و پل‌های منتهی به منطقه سبز بغداد به روی خودروها کردند.

اعتراضات عراقی‌ها در ابتدای اکتبر سال ۲۰۱۹ در انتقاد از بیکاری و کمبود امکانات عمومی، فساد گسترده و عملکرد طبقه سیاسی حاکم بر آن کشور آغاز شد.


 / ایرنا

کپی