اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

آمریکا مدعی شد رهبران تحریرالشام در سوریه را از پای درآورده است

آمریکا مدعی شد رهبران تحریرالشام در سوریه را از پای درآورده است

آمریکا بر این باور است که هفت از رهبران ارشد تحریرالشام که وابسته به القاعده هستند را در سوریه در جریان حمله هوایی اخیر و زمانیکه این افراد در نزدیک مرز ترکیه نشستی داشتند، از پای در آورده است.

 به نوشته روزنامه دیلی میل، بث ریوردان، سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا گفت، در جریان این حمله هوایی در ادلب، شمال غرب سوریه در ۲۲ اکتبر، هفت تن از رهبران القاعده در سوریه کشته شدند.

وی افزود: حذف و کشته شدن این رهبران القاعده ضربه‌ای بر پیکره اصلی و توانایی این سازمان تروریستی در انجام توطئه‌های بیشتر و حملات در سطح جهانی و تهدید علیه شهروندان آمریکایی، غیرنظامیان بی‌گناه و شرکای ماست.

این سخنگو ادامه داد: القاعده از بی‌ثباتی در شمال غرب سوریه برای ایجاد و حفظ مامن امن برای هماهنگی فعالیت‌های تروریستی بهره برده است. ما در کنار شرکا و متحدانمان به هدف قرار دادن القاعده و دیگر سازمان‌های تروریستی ادامه می‌دهیم.

اسامی این رهبران اکنون در درسترس نیست اما گفته می‌شود که این رهبران القاعده پس از کشته شدن فرد شماره دو این گروه شبه نظامی در افغانستان در این حمله هوایی از پای درآمدند.

اگرچه سخنگوی فرماندهی آمریکا در صحبت‌هایش مجموع تعداد تلفات در نتیجه این حمله هوایی را اعلام نکرد اما به گفته ناظر حقوق بشر سوریه، ۱۷ شبه نظامی در این حمله هوایی کشته شدند.

در این حمله یک نشست در روستای جکاره در منطقه سلقین واقع در مرز سوریه با ترکیه هدف قرار داد. این روستا آخرین پایگاه اصلی شبه نظامیان ادلب است که توسط گروه هیئت تحریرالشام (النصره سابق) اداره می‌شود.

رامی عبدالرحمان، رئیس این گروه نظارتی گفت، پنج شبه نظامی که سوری نیستند در میان کشته‌ها هستند اما ملیت دیگر افراد کشته شده مشخص نیست. آنها برای شرکت در این نشست دعوت شده بودند. این نشست با حضور رهبرانی بود که مخالف تحریرالشام بودند و توافق‌های روسیه و ترکیه را که به آتش‌بس شکننده در ادلب منجر شد، رد می‌کردند. برخی از آنها به گروه جداشده حراس‌الدین بودند که قبلا به تحریرالشام مرتبط بود.

وی افزود: یک فرمانده نظامی از اردن و یمن از حراس‌الدین در جریان شلیک موشک از یک پهپاد به نزدیکی خودرویشان کشته شدند.

روز یکشنبه،‌ حسام عبدالرؤوف، مبلغ ارشد القاعده که در فهرست تحت پیگردهای اف.بی.آی بود، در افغانستان کشته شد.

کاخ ریاست جمهوری افغانستان در بیانیه روز یکشنبه خود اعلام کرد،‌ این فرد کشته شد و هشدار داد که تهدید تروریسم و ارتباطات طالبان با شبکه‌های تروریستی هنوز پابرجاست.

آمریکا همچنین قبلا در تاریخ ۱۵ اکتبر دست به حمله هوایی علیه القاعده در ادلب سوریه زده بود.

مقام‌های نظامی آمریکا گفته‌اند،‌ این حمله پهپادی از سوی فرماندهی عملیات مشترک ویژه صورت گرفته است.  / ایسنا

کپی