اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

فرانسه یک کشور مسلمان است

فرانسه یک کشور مسلمان است

سفیر فرانسه در سوئد هر گونه درگیری میان کشورش و جهان اسلام را به دلیل اظهارات اسلام ستیزانه امانوئل مکرون غیر محتمل دانست.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سفیر فرانسه در سوئد احتمال هر گونه درگیری میان پاریس و جهان اسلام را رد کرد.

در حالیکه اظهارات اسلام ستیزانه امانوئل مکرون به تنش دیپلماتیک میان فرانسه، ترکیه و دیگر کشور‌های مسلمان انجامیده است، «اتین دو گونویل» سفیر پاریس در استکهلم خطر هر گونه درگیری میان فرانسه و دیگر کشور‌های مسلمان را قاطعانه رد کرد.

دو گونویل تا آنجا پیش رفت که فرانسه را یک کشور مسلمان خواند و گفت اول اینکه فرانسه یک کشور مسلمان است و اسلام دومین دین بزرگ کشور ماست. ما حدود ۴ تا ۸ میلیون شهروند فرانسوی داریم که دارای میراث مسلمانی هستند. سفیر فرانسه گفت این‌ها تبلیغات القاعده و نه اسلام است که مسلمانان را به اقدامات تروریستی وا می‌دارد.

به دنبال قتل معلم فرانسوی که به شاگردانش کاریکاتور‌هایی از پیامبر اسلام (ص) نشان داده بود، رئیس جمهور فرانسه مسلمانان را مسئول قتل او معرفی کرد و مدعی شد «اسلام گرا‌ها قصد نابودی فرانسه را دارند»؛ اظهاراتی که با واکنش‌های بسیار در سطح بین المللی همراه شد.

مکرون به تازگی در سخنانی اعلام کرده بود که فرانسه همچنان به انتشار کاریکاتور‌های توهین آمیز علیه پیامبر اسلام (ص) ادامه خواهد داد. در پی این اظهارات امانوئل مکرون، هشتگ «تحریم کالا‌های فرانسوی» در کشور‌های عربی به ترند اول تبدیل شد و بسیاری استفاده از این کالا‌ها را ممنوع کردند.

اظهارات اسلام ستیزانه رئیس جمهور فرانسه با اعتراض گسترده در سراسر جهان اسلام از جمله اعراب ساکن در اراضی اشغالی همراه و موجب تحریم کالا‌های فرانسوی در برخی کشور‌های مسلمان شد.  / باشگاه خبرنگاران

کپی