اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کووید- ۱۹ ضریب هوشی را پایین می‌آورد

کووید- ۱۹ ضریب هوشی را پایین می‌آورد
آرزوکیهان

ویروس کرونا قادر است ضریب هوشی را پایین آورده و باعث بروز مه مغزی یا همان پیری ذهن در مبتلایان شود.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از هلث، کارشناسان نگران از عوارض آسیب‌های روحی و مغزی هستند که ویروس کرونا قادر است به مبتلایان وارد کند.
بنا بر آمارهای بدست آمده از برخی بیماران بهبودیافته کرونایی روشن شد که برخی ضریب هوشی خود را به میزان ۸. ۵ درصد از دست داده و بعضی خاطرات خود را به یاد نیاورده و دچار مه مغزی شده اند.

مه مغزی چیست؟
مه مغز اصطلاحی است که احساسات پریشانی، فراموشی، عدم تمرکز و وضوح ذهنی را توصیف می‌کند. مه مغز نیز نشانه شرایط سلامتی ریشه دار و داخلی است و اگر احساس عدم تمرکز و عدم توانایی فکر دارید، مغزتان یک سیگنال می‌فرستد که در زندگی شما یک عدم تعادل وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

مه مغز می‌تواند نتیجه طیف وسیعی از مشکلات سلامتی از جمله حساسیت به استرس، رژیم غذایی، شیمی درمانی، افسردگی، اضطراب و بی‌خوابی باشد. به عبارت دیگر، اگر در حال تجربه مه مغزی هستید، به آن معنا نیست که شما شرایط خاصی دارید و در عوض، این یک چراغ هشدار برای سلامتی کلی تان است.
مه مغز قطعا تا ابد نمی‌ماند و همیشگی نیست و زمانی که علت ریشه‌‌ای کشف شود، تنظیمات سبک زندگی، رژیم غذایی، دارو و مدیریت استرس می‌تواند مه را بردارد و وضوح، تمرکز و انرژی را بازیابی کند.
اکنون عنوان شده که برخی از بهبودیافتگان توانایی یاد آوری واقعیت‌های روزمره یا گفتگو را از دست داده‌‌اند و باعث افت شدید ضریب هوشی شان شده است.
به گفته محققان کالج لندن میزان آسیب وارده به مغز به شدت ابتلا به کرونا نیز بستگی دارد.

آزمایش‌های انجام شده روی مغز بیمارانی بوده که درشر ایط متفاوت پس از ابتلا به کرونا قرار داشته‌‌اند به طور مثال ۶۰ تن زیر دستگاه «ونتیلاتور» قرار گرفته، ۱۴۷ نفر در بیمارستان بستری بوده؛ ۱۷۶ نفر مشکلات تنفسی داشته و در منزل تحت مراقبت بوده‌‌اند، ۳۴۶۶ نفر مشکل تنفسی داشته اما تحت مراقبت پزشکی قرار نگرفته و ۹۲۰۱ مبتلایی بوده‌‌اند که اصلا مشکلات تنفسی نداشته اند. در این میان برخی از بیماران به شدت با آسیب‌های جدی مغز روبرو بوده اند.

میزان افت عملکرد مغزی در بیمارانی که شدت بیماری شان زیاد بوده بیشتر بوده است. حتی عملکرد مغزی بهبودیافتگان در آزمون‌های جهت گیری، پردازش احساسات و نمرات درسی مورد بررسی قرار گرفت و در تمامی این آزمون‌ها افراد بهبود یافته نسبت به شدت ابتلا به بیماری عملکردی ضعیف داشته و نمرات پایینی را کسب کرده اند.

آسیب مغزی سراغ کدام بیماران کرونایی می‌رود؟ آیا عوارض مغزی ماندگار است؟

از هر ۱۰ بیمار کرونایی ۸ نفر دچار علائم عصبی می‌شوند

مغز با کرونا ۱۰ سال پیرتر می‌شود

راه ورود کرونا به مغز

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 

کپی