اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
طرح اصلاح قانون اوراق بهادار تقدیم هیأت رئیسه مجلس شد

بررسی وضعیت بورس در بهارستان

بررسی وضعیت بورس در بهارستان

گروه سیاسی/ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد بررسی وضعیت بازار سهام، عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت اقتصاد در دستور کار دیروز پارلمان قرار داشت؛ آن هم در روزی که برخی سهامداران بازار بورس در اعتراض به روند کاهشی این بازار در مقابل مجلس تجمع کرده بودند و از قوای مجریه و مقننه و همچنین مدیران ارشد بازار بورس خواستند که از سرمایه‌های خرد بازار بورس حمایت کرده و مانع از منفعت‌طلبی حقوقی‌ها در بازار سرمایه شوند.

به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف پیش از قرائت گزارش کمیسیون اقتصادی، در آغاز جلسه علنی با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری و تأکید ایشان به مسأله‌ معیشتی و اقتصادی گفت: مجلس در گام‌های پایانی طرح حمایت معیشتی از مردم است و با تفاهم با دولت نخواهیم گذاشت در این شرایط دشوار معیشتی مردم احساس تنهایی کنند.  او با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اعضای ستاد ملی مبارزه با کرونا تأکید کرد: اطمینان دارم که همه نمایندگان از این پس حرف‌هایی که مردم به آنها می‌زنند و گلایه‌های مردم از مسئولان اجرایی را در سینه خود محفوظ می‌دارند و آن را به تلاش برای به حرکت درآوردن چرخ‌های اقدام در همه بخش‌های اجرایی کشور با اولویت مسائل اقتصادی، استفاده از ظرفیت‌های قانونی و نظارتی مجلس شورای اسلامی تبدیل می‌کنند و دولت را از طریق نقد صریح و دلسوزانه، نظارت و کنترل بر بودجه و اجرای قوانینی که معطل مانده است یا خلاف قانون عمل می‌شود به مجلس و مردم پاسخگو می‌کنند.
رئیس مجلس با اشاره به تأکید رهبر انقلاب بر مسأله‌ معیشتی مردم هم گفت: همان طور که ایشان به مسأله حمایت معیشتی از مردم به خصوص افراد آسیب‌پذیر تأکید کردند، باید بگویم که مجلس شورای اسلامی در گام‌های پایانی اجرایی‌سازی طرح حمایت معیشتی از مردم است و با تفاهم با دولت نخواهیم گذاشت در این شرایط دشوار معیشتی مردم احساس تنهایی کنند. ان‌شاء‌الله بزودی با حفظ کرامت ملت با همراهی مدیران اجرایی تأمین کالاهای اساسی خانوارها را آغاز خواهیم کرد.
نمایندگان مجلس در ادامه به سراغ گزارش کمیسیون اقتصادی رفتند. مهدی طغیانی سخنگوی این کمیسیون با اشاره به بخش‌های مقدماتی گزارش گفت: بازار سهام طی دو سال اخیر با روندهای پرشتاب و شکستن مداوم رکوردها توانست توجه بخش زیادی از اقشار جامعه را به خود جلب و ورود بخش قابل توجهی از پس‌انداز اشخاص خرد را به این بازار فراهم کند‏‏.  نتیجه این امر، فاصله قابل توجه رفتار بازار از تعادل پایدار و وجود تلاطمات قابل توجه در آن بود به نحوی که سطح‌های مقاومتی شاخص کل، پی‌درپی شکسته و رکوردهای جدیدی از ورود پول حقیقی و رشد شاخص ثبت شد.
او ادامه داد: از نیمه دوم مردادماه سال ۱۳۹۹، به دلیل ارسال علامت نااطمینانی به بازار، ناشی از ناهماهنگی دستگاه‌های مجری در عرضه سهام صندوق دوم دولتی (مشخصاً وزارت اقتصاد و وزارت نفت) و نیز نقش‌آفرینی سرمایه‌گذاران حقوقی، بازار سرمایه ریزش قابل توجهی را تجربه کرد؛ به نحوی که در فاصله یک ماهه، نزدیک به ۴۵۰ هزار واحد از شاخص کل اصلاح شد.
طغیانی در ادامه گفت: بدین ترتیب، در شرایطی که بازار سرمایه می‌توانست یک ظرفیت قابل توجه برای هدایت نقدینگی به سمت تولید و تبدیل شدن به یک تعاونی فراگیر ملی باشد، متأثر از این فضای رشد غیرحقیقی و ناپایدار قرار گرفت که عمده دلایل آن عدم عرضه منظم سهام ارزنده و متناسب با نقدینگی، ایجاد انتظارات غیر واقعی درباره میزان سوددهی بالا و ایجاد تصور حمایت مطلق و جبران زیاد افراد توسط حاکمیت برای سرمایه‌گذاران جدیدالورود و ریسک‌ناپذیر، ناهماهنگی میان دستگاه‌های مسئول، روشن نبودن مبنای قیمت‌گذاری عرضه‌های اولیه از جمله عوامل به وجود آمدن این وضعیت بودند. حال ضرورت دارد در آغاز روند تثبیت بازار، از خطاهای گذشته آموخت و با تصمیم‌سازی مناسب و با حساسیت بیشتر به روند این بازار توجه کرد و تمهیداتی جهت حفظ ثبات و تعادل در این بازار اتخاذ نمود. وی در پایان توضیحاتش با استناد به این گزارش گفت که طرح اصلاح قانون اوراق بهادار جمهوری اسلامی تقدیم به هیأت رئیسه شد.
در ادامه، حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار هم که در مجلس حاضر بود، گفت: با توجه به رشد بازار سرمایه در یکی دو سال گذشته زیرساخت‌های این بازار نتوانست خودش را با آن تطبیق دهد لذا ما طرحی را در شورای عالی بورس ارائه کردیم که نیازمند مصوبه هیأت وزیران است و به دولت ارائه شده است. قالیباف اصل با اشاره به تأسیس شرکت‌های سهامی عام یادآور شد: ما تلاش کردیم نقدینگی را که وارد بازار می‌شود توسط عرضه‌های اولیه جذب شود، تقاضا می‌آمد و باید عرضه تقویت می‌شد، این امر منجر به مصوبه دولت در مورد سهام شناور شد همچنین پیگیری‌های سازمان بورس باعث شد عرضه‌های خوبی از طرف دولت انجام شود. رئیس سازمان بورس با اشاره به تلاش این سازمان برای جلوگیری از ورود مستقیم مردم به بازار خاطرنشان کرد: بر همین اساس مبلغ صندوق‌ها که ابتدای سال ۱۹۰ هزار میلیارد تومان بوده الان به ۳۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده و سهامی شناور در بازار افزایش یافته و از ۲۲ به ۲۵ درصد رسیده است. محمدباقر قالیباف رئیس مجلس هم در ادامه گفت: مهم‌ترین کار بورس تنظیم‌گری حرفه‌ای در بورس به منظور تأمین مالی تولید با نقدشوندگی است. واقعیت این است که چنین اتفاقی را در حال حاضر در بورس شاهد نیستیم.  وی ادامه داد: ان‌شاءالله با استفاده از ظرفیت بازارگردانی و جذب نقدینگی برای تولید و نقدشوندگی در بورس، طرح کمیسیون اقتصادی بتواند ضعف‌ها را برطرف کند. 

کپی