اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

وضعیت بارش‌هادر نخستین ماه سال آبی جدید

وضعیت بارش‌هادر نخستین ماه سال آبی جدید

وضعیت بارش‌های کل کشور در نخستین ماه سال آبی جدید(مهرماه ۱۳۹۹تا انتهای شهریور۱۴۰۰) نشان می‌دهد در مدت ۳۰ روز مهرماه ۵.۱ میلیمتر بارندگی رخ داده که در مقایسه با مدت مشابه در سال آبی گذشته با کاهش ۳۶ درصدی روبرو شد.

میزان بارش‌های کل کشور در نخستین ماه سال آبی جاری براساس تازه ترین گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران در مقایسه با دوره درازمدت ۵۲ ساله با بارش ۷.۵ میلمتری نیز کاهش ۳۳ درصدی را نشان می‌دهد.

امسال از ۶ حوضه اصلی آبریز کشور شامل دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، مرزی شرق و قره قوم تنها یک حوضه با رشد بارش همراه شده و در بقیه حوضه‌ها کاهش محسوس بارش مشاهده می‌شود.

حوضه آبریز دریای خرز از ابتدای مهرامسال تا پایان آن ۲۸.۶ میلیمتر بارندگی را تجربه کرد و این درحالی است پارسال و در همین بازه زمانی میزان بارش‌های این حوضه ۳۳.۷ میلمتر بود که نشان از کاهش ۱۵ درصدی دارد و همچنین نسبت به دوره درازمدت ۵۲ ساله که ۴۰.۸ میلیمتر بارندگی داشته، کاهش ۳۰درصدی داشت.

وضعیت بارش در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان هم به این ترتیب است که از ابتدای مهرماه تا پایان آن ۱.۴ میلیمتر بارندگی در این حوضه ثبت شده که در مقایسه با مدت مشابه سال آبی پارسال که هشت میلیمتر بارندگی تجربه کرده و با کاهش ۸۳ درصدی روبرو شد و در مقایسه با دوره درازمدت ۵۲ ساله(بابارش۴.۱ میلیمتر) کاهش ۶۶درصدی را نشان می‌دهد.

دریاچه ارومیه نیز از ابتدای مهرامسال تا پایان آن ۱۱.۷ میلیمتر بارش دریافت داشته و این درحالی است که در دوره مشابه پارسال میزان بارش‌های آن به رقم ۱۵ میلیمتر رسیده که در این حوضه هم کاهش ۲۲درصدی ثبت شد.

میزان بارش حوضه آبریز دریاچه ارومیه در مهر امسال نسبت به دوره درازمدت ۵۲ ساله (۱۵.۱ میلیمتر) کاهش ۲۲درصدی را تجربه می‌کند.

حوضه آبریز فلات مرکزی نیز همانند مابقی حوضه‌ها با کاهش ۲۵ درصدی بارش در مهرماه امسال(۲.۲ میلیمتر ) نسبت به مهرپارسال(۲.۹ میلیمتر) روبرو شده و نیز در مقایسه با دوره درازمدت۵۲ ساله نیز کاهش ۱۹ درصدی دارد.

وضعیت بارش در حوضه آبریز مرزی شرق ازابتدای مهر امسال تا پایان آن هیچ بارشی ثبت نشد.

وضعیت بارش در حوضه آبریز قره قوم در مهرماه امسال نسبت به مهرماه پارسال از رشد مثبت بر خوردار شده، به گونه‌ای که در این حوضه و در بازه زمانی ذکر شده ۵.۳ میلیمتر به ثبت رسیده و این درحالی است که میزان بارش پارسال این حوضه ۶ دهم میلیمتر بوده که نشان از رشد ۸۰۲ درصدی دارد./ایرنا


 

کپی